Munkatársi mobilitás
Az Erasmus+ programban a munkatársi mobilitás oktatási vagy képzési célú mobilitás lehet, irányulhat partnerországba vagy programországba.
1. Partnerország: a programországnak nem minősülő, az Európai Bizottság által meghatározott négy földrajzi régió valamelyikébe sorolt ország. 2021 januárjától az Egyesült Királyság is partnerországnak minősül.
2. Programország: az Európai Unió tagállamai, továbbá Szerbia, Izland, Liechtenstein, Észak-macedón Köztársaság, Norvégia és Törökország.
Az oktatási célú mobilitás keretében az oktatók külföldi oktatási tevékenységét támogatja az Egyetem intézményközi megállapodással rendelkező Partnerintézményeiben.
A képzési célú mobilitás a felsőoktatási intézmény bármely munkatársa számára elérhető készségeinek fejlesztésére, workshopokon, szakmai tanulmányutakon keresztül. (Képzési célú mobilitás esetén konferencia részvétel nem támogatható!) Ilyen jellegű mobilitási tevékenységet felsőoktatási intézményeknél, illetve olyan vállalkozásoknál lehet folytatni, mely a munkavégzéshez kapcsolódik
A képzési célú mobiltás egy módja a felsőoktatási intézmények által szervezett Erasmus+ Staff Week/International Week rendezvényeken való részvétel. Ezek listája az alábbi oldalon található meg (a lista csak a beregisztrált eseményeket tartalmazza, érdemes ezen kívül is keresni) Staffmobility.eu
2015 óta lehetőség van Európán kívüli partnerekhez is pályázni, azonban kizárólag a honlapon is feltüntetett partnerintézményekhez. Az Európán kívüli, ún. partnerországba irányuló nemzetközi kreditmobilitás az eredeti programhoz képest eltérő finanszírozási elvet képvisel.
Az ösztöndíjra való jelentkezés alapfeltételei
Pályázhat:
- Magyar állampolgárságú, illetve Magyarországon letelepedési vagy tartózkodási engedéllyel rendelkező vagy menekültstátuszú természetes személy, aki
- az Egyetemmel a Foglalkoztatási Szabályzat 2. §-a szerinti foglalkoztatási jogviszonyban áll.
- Pályázni kizárólag egyetemi e-mail címmel lehet.
- Európán belüli mobilitás esetében az nyújthat be érvényes pályázatot, aki nem rendelkezik elnyert és meg nem valósított mobilitással, vagy elnyert mobilitásáról a pályázat benyújtását megelőzően lemondott
A mobilitási program fő jellemzői
Célországok, partnerek
- Az EU tagállamai, valamint Izland, Liechtenstein, Norvégia, Törökország és Macedónia;
- magyarországi intézményekbe, illetve a pályázó lakóhelye szerinti államokba nem pályázhatnak az NKE munkatársai;
- Oktatási célú mobilitás esetében felsőoktatási partnerintézmények;
képzési célú mobilitás esetében programországbeli felsőoktatási intézmények és vállalkozások tekinthetők célintézménynek.
Időtartam
- Az NKE Európán belüli mobilitás esetén jellemzően 5+2 napos programokra tud támogatást biztosítani, melyből 5 nap a mobilitási időszak és 2 nap az utazási nap.
- Európán kívüli mobilitás esetében az Egyetem által elnyert kvóták határozzák meg a mobilitás időtartamát.
- Oktatási tevékenység esetén az oktatott órák száma minimum 8 óra/hét, illetve egy hétnél rövidebb tartózkodás esetén szintén 8 óra. Az Európán kívüli Mobilitás esetében elérhető hosszabb oktatási célú mobilitás esetén arányosul az oktatott órák száma a mobilitási napok száma szerint.
Adminisztráció, szerződések
Mobilitás előtt
- Kari munkatársak esetében az adminisztrációban a kari koordinátorok, központi munkatársak esetében a Nemzetközi Iroda Mobilitási Osztályának munkatársai nyújtanak segítséget.
- A pályázók egyéni munkaprogramot állítanak össze, amelyet a küldő és fogadó intézmény is jóváhagy. Ez a Mobilitási Megállapodás (Mobility Agreement), mely az egyéni támogatási szerződés kötelező melléklete.
- Az Egyetem és a nyertes pályázó között Támogatási Szerződés (Grant Agreement) jön létre, amely rögzíti a mobilitásban résztvevő jogait és kötelezettségeit, valamint részletezi a támogatás összegét, utalásának módját és idejét.
- Az egyéni támogatási szerződés generálásának feltétele a mobilitás időtartamára szóló érvényes egészségügyi, - baleset és felelősségbiztosítás megléte, melynek adatait az Erasmus + Pályázati Portál szerződéskötéshez szükséges adatok paneljában szükséges rögzíteni.
Mobilitás után:
· A mobilitásban résztvevő a Részvételi Igazolást (Certificate of Attendance) a fogadó intézmény által kibocsátott tanúsítványt hoz a mobilitásáról, amely igazolja, hogy a résztvevő a mobilitási tevékenységet a megállapodásban foglalt időtartamban és tartalommal teljesítette. Az igazolást az adminisztrációt végző szervezeti egységnél szükséges leadni.
· A résztvevő munkatársak a mobilitásuk végeztével, egy a program adminisztrációjára szolgáló portál által generált kérdőívet kapnak, melyet EU-Survey-nek nevezünk. Ennek kitöltése a résztvevő szerződéses kötelezettsége.
Pénzügyek
- A nyertes pályázók pénzügyi támogatása egyrészt a külföldön töltött napok száma alapján megítélt megélhetési támogatásból, másrészt az utazási támogatásból tevődik össze. Megélhetési támogatás az utazási napokra is jár.
- A megélhetési támogatás összegét befolyásolja a külföldön töltött napok száma, illetve Európán belüli mobilitás esetében az ország megélhetési kategóriák szerinti besorolása.
- Az utazási támogatás összege távolságfüggő.
- Az így kapott támogatási összeg szolgál az utazás, biztosítás, szállás, megélhetés költségeinek fedezésére. Előfordulhat, hogy ez az összeg nem fedez minden felmerülő költséget, így a várható kiadásokról célszerű előre tájékozódni.
- A költségeket nem szükséges tételesen elszámolni.
- Zöld utazás, a kiegészítő támogatások egy formája, melyet a mobilitásban résztvevő munkatárs is igénybe vehet, amennyiben utazásához zöld utazási formát választ, melyek a busz, vonat illetőleg a carpooling. A zöld utazást minden esetben igazolni szükséges, valamint a carpooling esetén a kiutazó köteles büntetőjogi nyilatkozatot tenni.
Nemzetközi kreditmobilitás (Európán kívüli mobilitás) fő jellemzői
Célországok, partnerek
- Ebben a kategóriában kizárólag az Egyetem által elnyert kvótával rendelkező partnerintézmény pályázható meg, amelyek az adott pályázati időszak vonatkozásában a partnerintézmények menü alatt érhetők el.
Pályázás
- A programra a "klasszikus" Erasmus+ programra való pályázással megegyező módon lehet pályázatot benyújtani az Erasmus+ Pályázati Portálon.
Időtartam
- A mobilitások időtartama változó, az adott projekten elnyert kvótáktól függően általában 5-14 nap közötti időtartamú, mely minden esetben kiegészül 2 utazási nappal.
Adminisztráció, szerződések
- Az ösztöndíjjal járó adminisztráció a "klasszikus" Erasmus program adminisztrációjával nagy mértékben megegyezik.
- A Nemzetközi Kreditmobilitás adminisztrációját a teljes Egyetem vonatkozásában a Nemzetközi Iroda Mobilitási Osztálya látja el.
Pénzügyek
- A támogatási összegek a "klasszikus" programhoz hasonlóan kerülnek kiszámításra, azonban az Európán kívüli mobilitási programok esetén a kiutazó munkatársak országonként egységes összegű napidíjban és a távolság függvényében kiszámított utazási támogatásban részesülnek.
Támogatási összegek
A támogatási összegek az egyes projektek tekintetében eltérhetnek, ezért pontos információt a Nemzetközi Iroda Mobilitási Osztályának munkatársai tudnak nyújtani.
Távolság kalkulátor:
Az Európai Bizottság online távolság kalkulátora