Könyvajánló - 2020. június 26.
James Jay Carafano: Wiki at war. Conflict in a socially networked world, Texas A&M Univ. Pr., 2012
Az Egyesült Államokban a WikiLeaks főszerkesztőjét, Julian Assange-t „első számú nyilvános ellenségnek” nevezték el, mert olyan anyagokat tettek közzé a világhálón, amelyek az iraki légierőt, az USA diplomáciai kommunikációját és más érzékeny kérdéseket érintenek.
„A háború a társadalmi hálózatok feletti dominancia megnyerése és az erőfölény kihasználása érdekében már folyamatban van.” - írja Carafano ebben az rendkívül időszerű elemzésben, az információ techno-jövőjéről és az internetes közösségi hálózatok hatásáról. A történelem és a védelmi stratégia széles körű ismereteire támaszkodva Carafano elemzést készít arról, hogy mi valóban új az „új médiában”.
A Wiki at War olvasmányos stílusa ezt a technológiai fejlődést érthetővé és vonzóvá teszi az olvasók számára anélkül, hogy a könyv hasznosságát feláldozná a szakemberek számára.
Carafano bemutatja azokat az eseteket, amelyekben a politikai, katonai és társadalmi vezetők szembesülnek az információk kezelésének és irányításának manipulációjával, mind a nemzetközi, mind a hazai színtéren. A Wiki at War gondolkodásra és további tárgyalásokra ösztönöz ebben a témában.
A kötet adatait, hozzáférhetőségét itt ellenőrizheti.
---
Mészáros Bence: Fedett nyomozó alkalmazása a bűnüldözésben, Budapest, Dialóg Campus, 2019.
A magyar jog két évtizede teszi lehetővé a fedett nyomozó alkalmazását és általa a bűnüldöző hatóságoknak a bűnszervezetekbe történő beépülését. Az elmúlt 20 esztendőben jelentős változások történtek a bűnüldözés jogszabályi hátterében, szervezetében és módszereiben egyaránt.
A fedett nyomozó esetében a gyakorlati alkalmazás fokozatos kibontakozásának és fejlődésének lehetett tanúja az, aki figyelemmel kísérte a szóban forgó, sajátos krimináltaktikai eszközről a nyilvánossághoz eljutó szórványos információkat és az egyes jogalkalmazási döntésekben megjelenő adatokat.
A monográfia jól hasznosítható forrás a jogi és a rendészettudományi oktatás, valamint az e tudományágakban a témához kapcsolódó kutatásokat végzők számára.
A kiadvány elektronikusan, ingyenesen hozzáférhető a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Tudásportál oldalán is.
---
William R. Trotter: The Winter War. The Russo-Finnish War of 1939-40, London, Aurum Press, 2002.
A kötet pontos leírását adja a gerillaharcosok találékonyságának: akik síléceken vagy éppen rénszarvasokkal szállították a tankok elleni robbanóanyagokat. Szürreális kitartásuk között szerepelt a legendás "Kolbászcsata".
A kötet adatait, hozzáférhetőségét itt ellenőrizheti.
---
Kognitív kriminalisztika. Ismeret – elmélet – történet, (szerk. Angyal Miklós), Budapest, Dialóg Campus, 2019
A kognitív tudomány meghatározást a pszichológia, a nyelvészet, az antropológia, a filozófia (esztétik) és a mesterséges intelligencia (az utóbbi időkben a mesterséges intuíció!) eggyé olvadt formájával szokták azonosítani. A könyv címében szereplő kognitív jelző egy olyan megközelítési mód, amelyet – szándékaink szerint – fogalmi keretnek szántunk, amellyel ennek a terjedelmes szakirodalommal rendelkező tudományterületnek az eredményeit próbáltuk a kriminalisztika képlékeny határú territóriumához hozzágondolni. Ezzel kiemelt célunk, hogy bemutassuk a kognitívizmusnak – mint egyfajta magasabb megismerés tárgyköreinek (úgymint gondolkodás, logika, problémamegoldás stb. – a kriminalisztika illetékességi területén való létjogosultságát, ezáltal hitet tegyünk a kognitív kriminalisztika mint terminológia életképessége mellett.
A kötet adatait, hozzáférhetőségét itt ellenőrizheti.
---
Jessica Stern - J.M. Berger: Isis, the state of terror, London, Williams Collin, 2015
Az első jelentős könyv, amely az ISIS-ről íródott. A szerzőpáros felvázolja a terrorista csoport eredetét. Munkájukhoz hírszerzési forrásokat is felhasználtak.
A könyv bemutatja több közelmúltbeli példával, hogy a „terror állama” milyen megdöbbentő hatékonysággal használja a közösségi médiát toborzásra szolgáló eszközként az olyan állampolgárok felkutatására az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és Franciaországban, mint például Douglas McCain, amerikai állampolgár, aki csatlakozott az ISIS-hez.
Noha a Stern és Berger sötét jövőt vázol, tárgyalja az ISIS-el kapcsolatos esetleges kormányzati reakciókat - ami a legfontosabb szerintük, hogy meg kell változtatnunk a terrorizmus elleni jelenlegi koncepciót és reagálnunk kell a gyorsan változó dzsihádi fenyegetésre.
A könyv nemcsak a terrorista szervezet fejlődésének lenyűgöző beszámolója, hanem egy alapmű, amely megkísérli megválaszolni a következő lépések kérdését: mi mint ország, mint kormány, mint a világ – mit tehetünk.
A kötet adatait, hozzáférhetőségét itt ellenőrizheti.
---