NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

A változások élére álló altábornagy

Csesznák Benő, a Ludovika Akadémia tanára hozta létre azt a könyvtárat, amely 150 éve ugyanazon a helyen szolgálja az oktatást és a kutatást – hangzott el azon az ünnepségen, amelyen az altábornagyról nevezték el a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Egyetemi Könyvtárának egyik termét. A november 19-én megtartott eseményen Csesznák Benő leszármazottai is részt vettek.

„Csesznák Benő tanára, fegyvertisztje, parancsnoka és hallgatója is volt a Ludovika Akadémiának, összesen 12 évet töltött el itt 1872 és 1899 között” – emlékeztetett köszöntőjében Mészáros Zoltán, az NKE Egyetemi Könyvtárának főigazgatója, aki felidézte az intézmény alapításának és építésének történetét is. Az altábornagyról kifejtette: katonaként szolgált mindhárom fegyvernemben számos beosztásban, parancsnokként honvédkerületet is vezetett, de dolgozott minisztériumban is. Hozzátette: a négygyermekes családapa sportember volt, aki írói vénával is rendelkezett.

„Parancsnokként és emberként is népszerű volt, olyan egyéniség, aki nem a mindenkori beosztása, vagy rendfokozata miatt áll köztiszteletben” – jelentette ki Mészáros Zoltán. Az Egyetemi Könyvtár főigazgatója úgy fogalmazott: Csesznák Benő példájából azt tanulhatjuk, ha valaki tehetséges és motivált, a változásokat nemcsak túléli, de azok élére is tud állni.

„Az egyetlen dolog, amit biztosan tudnod kell, az a könyvtár helye” – idézte Szegedi László köszöntőjében Albert Einsteint, utalva arra, hogy a Ludovika Főépületében a könyvtár 150 éve ugyanazon a helyen szolgálja az oktatást és a kutatást. Az NKE oktatási rektorhelyettese kifejtette, hogy a változatlan értékek mellett a Ludovika Akadémia mindig képes volt alkalmazkodni az új kihívásokhoz. Úgy fogalmazott: a könyvtárakban mindig megvolt az állandóság és a változás kettőssége: őrzik a múlt tudását, miközben a legújabb ismereteket is elérhetővé teszik.

A rektorhelyettes az új terem névadójáról, Csesznák Benőről elmondta, hogy tanári feladatai mellett 1872 és 1876 között volt a könyvtár kezelője, 1874-ben pedig ő rendszerezte a gyűjteményt.

„Hivatásos katona és publikáló szerző volt, aki minden oldalról ismerte a Ludovika Akadémiát” – fogalmazott a könyvtárterem névadójáról Szegedi László, hangsúlyozva: Csesznák Benő egy átgondolt struktúrát alkotott a könyvtár számára, és megkezdte a gyűjtemény tudatos bővítését. Hozzátette: 23 évvel később – már parancsnokként – megjelentette a könyvtár nyomtatott katalógusát.

„Csesznák Benő olyan ember volt, aki életével és munkájával hűen szolgálta a Ludovika Akadémiát” – szögezte le Szegedi László. 

A könyvtár mint intézmény a 21. században is releváns, ugyanis ez a tudás és a fejlődés alapja  – fogalmazott a Csesznák Benő terem táblájának leleplezése után megtartott pohárköszöntőjében Kovács László vezérőrnagy. Az NKE tudományos rektorhelyettese szerint az internet korában is sokszor vissza kell nyúlni a könyvekhez. Kitért azokra a világégésekre, amelyek a Csesznák Benő által megalapított könyvtár létrehozása óta zajlottak. Hozzátette: reményei szerint az azóta fejlődő tudomány lesz a garanciája annak, hogy ilyen katasztrófák többet ne következzenek be és a szomszédunkban dúló háború is véget érjen.

Kovács László felidézte azt az NKE-n zajlott konferenciát, amely a Ludovika Akadémia első száz évéről és arról szólt, milyen ismeretekkel kellett rendelkeznie egy korabeli katonának. „Bízom benne, hogy ezt a hagyományt tudja folytatni a Nemzeti Közszolgálati Egyetem” – hangsúlyozta a tudományos rektorhelyettes, kiemelve azt a tudományt és minőséget, amely nemcsak az intézmény falai között, hanem a harctéren is megjelent. Reményét fejezte ki azért is, hogy az NKE-n most végző rendőrök, katonák és civil hallgatók neve már nem kerül fel a Hősök folyosójának táblájára azért, mert a tudomány segítségével tanulunk az elmúlt évszádok történéseiből. 

Csesznák Benő leszármazottainak nevében Ibrányi Ferenc mondott köszönetet azért, hogy dédapjáról nevezték el az Egyetemi Könyvtár egyik termét. Felidézte, hogy 1919-ben Balassagyarmatról Csesznák Benő – akit a legbátrabb dédapának nevezett – vezetésével verték ki a várost megszálló cseh csapatokat. 

Az altábornagy kardját és egyéb dokumentumait a január közepéig tartó kiállítás idejére a család kölcsönadta az Egyetemi Könyvtárnak, egy Csesznák Benőt ábrázoló festményt  pedig az NKE-nek ajándékoztak.

Az ünnepélyes teremavató után az NKE Zrínyi Termében tartottak konferenciát, amelyen Balla Tibor ezredes, Hausner Gábor ny. alezredes, Szoleczky Emese, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főtanácsosa, illetve Mészáros Zoltán előadását hallgathatták meg a jelenlévők.

 

Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna

Fotó: Szilágyi Dénes


Címkék: Csesznák Benő