A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Rendészettudományi Karának (RTK) 188 nappali munkarendű végzős hallgatója vehette át diplomáját június 24-én, az NKE Ludovika Arénában rendezett oklevélátadó ünnepségen, amelyen kiemelt elismerések átadására is sor került.
„Ma olyan végzős hallgatók állnak előttünk, akik az elmúlt években szakmai tudást, fegyelmet, döntési képességet és tiszti gondolkodásmódot sajátítottak el” – emelte ki az NKE oktatási rektorhelyettese. Szegedi László hangsúlyozta: a végzősök bizonyították, hogy képesek a következő évtizedekben Magyarország közbiztonsága, közrendje és a közszolgálat működésének stabilitása szolgálatában felelősséget vállalni. „Az elméleti tudás, a gyakorlati felkészülés, a szolgálati fegyelem és a közösségi tapasztalat együtt formálta önöket olyan végzős hallgatókká, akik ma lezárják egyetemi tanulmányaik meghatározó szakaszát, és rövidesen hivatásos pályájuk új fejezetébe léphetnek” – fogalmazott a rektorhelyettes. Kiemelte, hogy a rendészeti hivatás magas szintű tudást kíván, de ugyanilyen fontos a személyes érettség, a fizikai és mentális felkészültség, a döntési képesség, valamint azoknak az emberi és hivatásrendi normáknak az elfogadása, amelyek a tiszti hivatás alapját adják. Hozzátette, hogy a hivatásos szolgálatban a szakmai felkészültség mellett különös jelentősége van annak, hogyan bánnak az emberekkel, hogyan döntenek nehéz helyzetekben, és hogyan képviselik mindazt, amit az egyetemi évek alatt elsajátítottak. Mint kiemelte, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Rendészettudományi Kar stabilan a hazai felsőoktatás meghatározó szereplői közé tartozik, ugyanis a növekvő jelentkezési számok és a magas túljelentkezés azt jelzik, hogy a rendészeti hivatás ma is élő, vonzó és tekintélyes pálya a fiatalok körében. Elmondta, hogy a hallgatók olyan szakmai programokban és megmérettetéseken vesznek részt, ahol a modern rendészet kihívásai, a gyors döntéshozatal és az együttműködés egyszerre kerülnek próbára. „Ez a tapasztalat erősíti szakmai magabiztosságukat és jó alapot ad jövőbeli szolgálatukhoz” – tette hozzá a rektorhelyettes.
A nappali munkarendben végzett hallgatók számára az oklevelet Szegedi László, Kovács Gábor vezérőrnagy, az RTK dékánja, valamint az adott rendészeti szerv képviselője adta át. A diplomaátadó ünnepségén számos hallgató és oktató részesült rangos elismerésben kiemelkedő tanulmányi eredménye, tudományos munkája, közösségi tevékenysége, sportteljesítménye és szakmai elhivatottsága elismeréseként.
A tanév egyik legrangosabb kitüntetését, a Lónyay Menyhért tanulmányi díjat Farkas Flávió Milán pénzügyőr főhadnagy vehette át. Az országos rendőr-főkapitány által alapított Vándordíjat, amelyet az RTK-n tanulmányi, tudományos, közösségi és sporttevékenységben kiemelkedő, valamint példamutató magatartást tanúsító végzős rendőr tisztjelöltek nyerhetnek el, a 2025 és 2026-os tanévben Gotthárd Roland rendőr hadnagy érdemelte ki. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Elismerő Oklevelét kiemelkedő tanulmányi eredményükért, közösségi munkájukért és tanulmányi aktivitásukért Boros Emese rendőr hadnagy és Stephán Vivien rendőr hadnagy vehették át. Tamásné Czinege Csilla, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöki jogkörben eljáró elnökhelyettese kiváló tanulmányi eredményük elismeréseként eseti jutalomban részesítette az adó- és pénzügyi nyomozó szakirányon végzett Bozsik Bianka, Fehér Virág, Kenyeres Gréta Cintia, Lajtai Lívia, Palotai Roland, Tóth Vivien, Veres Barbara és Vincze Kitti hallgatókat, valamint a vám- és pénzügyőri szakirányon végzett Farkas Flávió Milán és Ocsenás István hallgatókat. A Belügyminisztérium (BM) Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának főigazgatója elismerő oklevelet és a Dr. Vitéz Roncsik Jenő Emlékplakett bronzfokozatát adományozta Belina Kornélia Anna tűzoltó hadnagynak az alapképzés során nyújtott kiemelkedő tanulmányi eredményéért, valamint magas színvonalú közéleti és tudományos tevékenységéért. Az NKE és a Védelmi Információs Központ Közhasznú Alapítvány díszserlegét nyerte el Moravecz Zoltán tűzoltó hadnagy kiemelkedő tanulmányi eredménye és közösségi munkája elismeréseként. A Magyar Polgári Védelmi Szövetség elnöke Dr. Pataky Iván-díjat és karóra emléktárgyat adományozott Szegedi Szimóna Réka tűzoltó hadnagynak kiemelkedő tanulmányi eredménye és közösségi tevékenysége elismeréseként. A Büntetés-végrehajtási Szervezet (BVSZ) kiváló tanulmányi eredménye elismeréseként pénzjutalomban részesítette Hajdú-Gordos Adél büntetés-végrehajtási főhadnagyot, továbbá Kárpáti Dorottya Rebeka és Dajka Dóra büntetés-végrehajtási hadnagyokat. A Jó tanuló, jó sportoló egyetemi díjat Slekta Réka rendőr hadnagy és Albert Edit Judit rendőr hadnagy kapta. Rektori elismerő oklevelet vehetett át Buri Dominik rendőr hadnagy, a bűnügyi alapszak gazdasági nyomozó szakirányán végzett hallgató. Dékáni elismerő oklevélben részesült Fekete Márta egyetemi docens, a Rendészeti Magatartástudományi és Kriminálpszichológia Tanszék oktatója, Gazsó Magdolna büntetés-végrehajtási őrnagy, a Büntetés-végrehajtási Tanszék tanársegédje, valamint Kovács Richárd rendőr őrnagy, a Közbiztonsági Tanszék mesteroktatója. Az RTK dékánja Kratochwill Ferenc-díjat adományozott Slekta Réka rendőr hadnagynak tanulmányi eredménye, tudományos diákköri tevékenysége és szolgálati elhivatottsága elismeréseként.
Kratochwill Ferenc-éremben részesült Molnár Katalin egyetemi docens a rendészeti oktatásban végzett odaadó munkájáért és szakmai elhivatottságáért. A Rendészettudományi Kar hallgatójaként hosszabb időn át végzett példamutató tevékenységéért és szakmai elhivatottságáért dékáni elismerő oklevelet vehetett át Albert Edit Judit, Bolehradsky Szilveszter, Kacsó Erik, Nagy Dávid, Pécz Benjamin, Priski Zsanett, Szexer Róbert, Kálmán Tamás rendőr hadnagyok, Bozsik Bianka, Farkas Flávió Milán és Kenyeres Gréta Cintia pénzügyőr főhadnagyok, Árva Norbert büntetés-végrehajtási hadnagy, valamint Drinóczi Dávid és Lőrincz László Márk tűzoltó hadnagyok. Kiváló tanulmányi eredményükért dékáni elismerésben részesültek Bozsik Bianka, Farkas Flávió Milán, Fehér Virág, Kenyeres Gréta Cintia, Lajtai Lívia, Ocsenás István, Palotai Roland, Tóth Vivien, Veres Barbara és Vincze Kitti pénzügyőr főhadnagyok; Hajdú-Gordos Adél büntetés-végrehajtási főhadnagy; Albert Edit Judit, Boros Emese, Czigány Orsolya, Fitos Barbara, Gotthárd Roland, Kacsó Erik, Kálmán Tamás, Priski Zsanett, Slekta Réka, Venczel Péter és Zlatics Szonja rendőr hadnagyok; Belina Kornélia Anna, Mészáros Tamás, Moravecz Zoltán, Szegedi Szimóna Réka, Szőllősi Szabolcs Kálmán és Vaszkun Levente tűzoltó hadnagyok, továbbá Fábián Péter Marcell és Levák Bence biztonsági szakirányos hallgatók. Az RTK részönkormányzatában végzett példaértékű munkájáért elismerésben részesült Dancs Eugénia rendőr hadnagy. Az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (HÖK) Pro Juventute-ösztöndíját Buri Dominik rendőr hadnagy kapta, míg az Egyetemi Szakmai Ösztöndíjat Priski Zsanett rendőr hadnagy vehette át. Az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat Egyetemi Közösségi Díjban részesítette Albert Edit Judit rendőr hadnagyot. Hallgatói Sport- és Kulturális Ösztöndíjban részesült Kemény Benjámin pénzügyőr tisztjelölt hallgató, aki sporteredményeivel és aktív közösségi szerepvállalásával járult hozzá az egyetem hírnevének öregbítéséhez. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Szenátusának döntése alapján posztumusz címzetes egyetemi docens címben részesül a Rendészettudományi Kar dékánjának javaslatára Gulyás Zsolt rendőr dandártábornok, Bács-Kiskun megye volt rendőrfőkapitánya.
Kovács Gábor, az RTK dékánja záróbeszédében gratulált a végzős hallgatóknak. Kiemelte, hogy az egyetemen nemcsak szakmai tudást szereztek, hanem olyan készségeket is, amelyek segítik őket a változó környezethez való alkalmazkodásban és a szervezetekbe való beilleszkedésben. „Ne felejtsék el, hogy a diploma értéke a megszerzett tudásban rejlik” – hangsúlyozta Kovács Gábor, majd méltatta az egyetem oktatóinak és munkatársainak munkáját, akik hozzájárultak a hallgatók sikeres felkészítéséhez. A végzősöket arra biztatta, hogy maradjanak nyitottak az új kihívásokra, és használják fel az egyetemen megszerzett alkalmazkodóképességet: „Legyenek továbbra is nyitottak a világra, hiszen a tudás mellett az alkalmazkodás képességét is átadtuk.” A fiatal tiszteknek és biztonsági szakembereknek útravalóként azt tanácsolta, hogy gyorsan illeszkedjenek be munkahelyük közösségébe, és felelősségteljes, példamutató szolgálatot végezzenek. „Becsüljék meg a hivatásukat, nyújtsanak többet, mint az átlag” – tette hozzá az RTK dékánja.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának most végzett hallgatóiközül 173-an június 27-én teszik le a tiszti esküjüket a Ludovika Campuson rendezett tisztavató ünnepségen.
Szöveg: Harangozó Éva
Fotó: Szilágyi Dénes