
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete (iASK) június 21-26. között rendezi meg a 31. Nemzetközi Nyári Egyetemet Kőszegen, „Európa választása: Stratégiai autonómia, politikai közösség és európai alternatívák" címmel.
A több mint három évtizede megrendezett konferencia idén a kontinens stratégiai helyzetének alapkérdéseire összpontosít: miként tud Európa önállóbbá, cselekvőképesebbé és politikailag egységesebbé válni egy egyre töredezettebb nemzetközi környezetben.
A II. világháború utáni európai stabilitást hosszú évtizedeken át a transzatlanti szövetség és a mélyülő európai integráció biztosította. Oroszország Ukrajna elleni háborúja, a kibontakozó energiabiztonsági kihívások, a hibrid fenyegetések és a transzatlanti kapcsolatok átrendeződése azonban alapvetően írják át a kontinens stratégiai kalkulációit.
A 31. Nyári Egyetem erre a komplex valóságra keres érdemi válaszokat, és platformot teremt ahhoz, hogy nemzetközi kutatók, diplomaták, szakpolitikai döntéshozók és fiatal szakemberek közösen gondolják újra Európa szerepét és lehetőségeit.
A rendezvény főbb témái: Európa helye a globális erőtérben – kihívások egy kölcsönösen függő világban; Közös európai védelem – a stratégiai autonómia felé?; az Európai Politikai Közösség jövője; kultúra és európai identitás; digitális szuverenitás és technológiai függőség; a jövő egyetemei Európában.
A rendezvény nyelve angol.
A program főszervezői a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete (iASK) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem. Támogatói a Társadalomtudományok és Európa-tanulmányok Intézet Alapítvány (ISES Alapítvány) és az UNESCO Kulturális Örökség és Fenntarthatóság Tanszék.
Szöveg: iASK
Fotó: Gergely Lipi/iASK