Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Az oklevél nem cél, hanem eszköz

Közel 260 egyenruhás és civil hallgató vette át oklevelét a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán (HHK) a civil alap- és mesterképzési, a katonai alap- és mesterképzési, a szakirányú továbbképzési szakokon, valamint a katonai felsővezetői szakirányú továbbképzési szakon végzettek a Ludovika Arénában, július 4-én.

Az eseményen a NKE, a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetői mellett részt vett Kutnyánszky Zsolt, a Honvédelmi Minisztérium haderőfejlesztésért és védelempolitikáért felelős államtitkára és Schmittné Makray Katalin zászlóanya.

Kemény Gábor, az NKE fejlesztési rektorhelyettese köszöntőjében úgy fogalmazott, a biztonságpolitikai környezet kiszámíthatatlansága felkészülési kényszert ró mindenkire: a Magyar Honvédségre, a védelmi szférára, a leendő katonai vezetőkre és a közigazgatásban elhelyezkedő leendő szakértőkre is. Elmondta, hogy a gyorsan változó világ új és új ismereteket, képességeket követel meg, a mesterséges intelligencia térnyerése, a dróntechnológia, a hibrid hadviselés vagy épp a kibervédelem mind olyan területek, amelyek néhány éve még alig léteztek, ma viszont már a mindennapi valóság részei. Ezek mélyebb ismerete és a használatukra való képesség döntik el, ki az, akinek van esélye egy krízishelyzet gyors és sikeres megoldására, és ki az, akinek nincs.  „Ennek okán olyan tisztekké és szakemberekké kell válniuk, akik készek folyamatosan tanulni és alkalmazkodni – gyakran olyan területeken –, amelyeket korábban a katonai hivatástól, választott szakterületüktől teljesen idegennek tartottak” – hangsúlyozta a rektorhelyettes.

Kiemelte, hogy a Magyar Honvédség felkészülési feladatai ma már nem kizárólag a klasszikus katonai műveletekre korlátozódnak, hanem kiterjednek olyan összetett helyzetek kezelésére is, amelyek természeti eredetű válságokból fakadnak. A tiszteknek készen kell állniuk a jövőben az árvízi és az aszályhelyzetek kezelésére, ugyanakkor nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőző intézkedésekre.  A honvédelem jövője nem választható el a környezeti fenntarthatóság eszményétől: az egészséges környezet és az ökoszisztéma védelme nem csupán erkölcsi kötelesség, hanem hosszú távon a társadalmi stabilitás és a nemzetbiztonság záloga is. A rektorhelyettes beszéde végén arra kérte a végzős hallgatókat, hogy tiszteljék mindazt, amit elődeik felépítettek, mert abból meríthetnek a jövőben erőt és bölcsességet.

Kutnyánszy Zsolt haderőfejlesztésért és védelempolitikáért felelős államtitkár beszédében elmondta, manapság sok szó esik a honvédelemről és a haderőfejlesztésről, de az igazi erő nem a vasban rejlik, hanem abban az emberben, aki azokat működteti. A harckocsi, a drón, a karabély nem ér semmit, ha nincs mögötte egy elhivatott, hazaszerető katona, felkészült szakember. Hangsúlyozta: kiemelt cél a hivatásos, szerződéses és tartalékos katonák számának növelése, és a képzett, kiképzett, tapasztalt állomány megtartása. Gratulált a nemzetközi biztonság és védelempolitikai szakos hallgatóknak, mert szép számmal vállaltak egyetemi éveik alatt tartalékos szolgálatot. Megjegyezte, sem a tiszti hivatás, sem a biztonság és védelempolitikai szakértők területe nem könnyű és nem hétköznapi. „Egyszerre felelősség és szolgálat, hiszen, ahogy régen a Ludovikás tisztek mondták: nem dolgozni mennek, hanem szolgálni. A tiszti hivatás és a közjó szolgálata soha, egyetlen korban sem volt könnyű, ahogyan most sem az. Rengeteg áldozattal és lemondással jár, azonban ezen áldozatok mindig megtérülnek” – tette hozzá Kutnyánszky Zsolt. 

Az eseményen a diploma mellett elismeréseket, díjakat is kiosztottak, egyebek mellett MH parancsnoki elismerést a kiváló tanulmányokért, dékáni elismerést (Primus inter Pares) és az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elismerését is.

„Ma valójában nem papírokat adtunk át Önöknek, hanem egy képletes stafétabotot. Egy, a jövőre vonatkozó feladatot, egy küldetést. Ha majd kilépnek az egyetem kapuin, nem egy út végén találják majd magukat, hanem egy szolgálat kezdetén” – fogalmazott záróbeszédében Lippai Péter dandártábornok, az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának dékánja.

Elmondta, hogy a tiszteknek dolga a védelem, a civil szakértőké pedig a felelős mérlegelés. Minden stratégiai elemzés mögött emberi sorsok, minden meghozott parancs mögött családok fognak állni, döntéseik egymásra fognak épülni, de egyik sem lehet sikeres a másik nélkül. „Egyenruhás hallgatóink a katonai erő eszközeivel őrzik a hazát, miközben biztonságpolitikai szakértőink a stratégiaalkotás, a diplomácia, a válságkezelés frontvonalában fejtik ki szaktudásukat. Egyikük a szolgálati szabályzat nyelvét érti, másikuk a diplomácia és a stratéga nyelvét, de ugyanazon cél érdekében fognak dolgozni: a biztonságon” – hangsúlyozta a dékán.

Beszédében kitért arra is, hogy a Kar és a Ludovika Zászlóalj oktatóival és katonáival arra törekedtek, hogy az oktatás mellett formálják a személyiségeket, megerősítsék és támogassák a hallgatókat. A Kar fejlődése érdekében új szakkollégiumot indítottak, és a kutatás-fejlesztés-innováció területén olyan felfelé ívelő pályára álltak, ami nemcsak az oktatók szakmai előrehaladását, hanem a hallgatók fejlődését is szolgálja. „A 3D nyomtatás, a VR-támogatott szimulációs rendszerek, a mesterséges intelligencia – ezek nem jövőbeni tervek, hanem a kézzelfogható valóság. Nem sok egyetem büszkélkedhet ilyen komplex rendszerekkel, és még kevesebben vannak azok, akik az új technológiai vívmányokat hallgatóik és doktoranduszaik rendelkezésére is tudják bocsájtani” – emelte ki a dandártábornok.

A honvéd tisztjelöltektől azt kérte, legyenek emberséges, példamutató parancsnokok és tanuljanak a tapasztaltabb katonáktól. A biztonságpolitikai szakembereknek elmondta, bátorságuktól és szakértelmüktől függhet majd a katonák jövője, ezért nem mindegy, hogy a kihívásokra milyen megoldási javaslattal fognak reagálni. A katonai felsővezetői szakirányú továbbképzési szakon és a katonai mesterképzési szakokon végzett hallgatók figyelmét felhívta, hogy minden esetben fel kell vállalni a katonai műveletek során meghozott stratégiai döntéseiket, és csak akkor vállhatnak elismert vezetőkké, ha lépést tudnak tartani a fejlődési és fejlesztési pályára állított Magyar Honvédséggel.

Megköszönte a családtagoknak, hogy minden helyzetben támaszai voltak a hallgatóknak. Kérte, hogy a jövőben se hagyják magukra a fiatalokat, kísérjék figyelemmel pályafutásukat, és legyenek mindig a nagybetűs biztos pont az életükben.

„Útravalóul egy rövid gondolat: a vezetés nem arról szól, hogy elöl vagy, hanem arról, hogy a többiek követnek-e” – zárta gondolatait a dékán.

Hallgatói válaszbeszédében Szenes Eszter nemzetközi biztonság és védelempolitikai mesterképzési szakos hallgató elmondta, egyetemi éveik alatt megtapasztalhatták, hogy nem minden fekete és fehér, megtanultak kritikusnak lenni és kiállni a tényekre és megkérdőjelezhetetlen emberi értékekre alapuló igazságért. Megtanultak dönteni, kockázatot és felelősséget vállalni, bocsánatot kérni és megbocsátani a szakmai viták alatt. Kiemelte, hogy egy olyan csomaggal lépnek ki az egyetem kapuján, ami át fogja segíteni a hallgatókat az elkövetkezendő évtizedek legfontosabb döntésein, és biztos alapot fog nyújtani ahhoz, hogy a hivatásukat felelősséggel, emberséggel, az igazságot és becsületet szem előtt tartva, a haza szolgálatában folytassák.

 

Szöveg: Németh-Zsohár Agnieszka

Képek: Szilágyi Dénes