A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Rendészettudományi Karán (RTK) levelező munkarendben idén összesen 324 hallgató végzett alap- és mesterképzésen, illetve szakirányú továbbképzési szakon. Az oklevélátadót július 1-jén tartották a Ludovika Arénában.
Az esemény elején a jelenlévők megemlékeztek az életének 34. évében, tragikus hirtelenséggel elhunyt Csikár Ákosról, aki 2011-ben lett hivatásos rendőr és idén fejezte volna be tanulmányait az RTK bűnügyi hírszerző szakán. A kar közössége mély együttérzéssel osztozik a család fájdalmában, Csikár Ákos emlékét tisztelettel és szeretettel őrizi, emellett posztumusz oklevelet adományozott az egykori hallgatónak, elismerve elhivatottságát.
„Önök, végzős hallgatók, egy olyan tanulmányi pályát zárnak ma le, amely alatt nemcsak tudással, de perspektívával, elköteleződéssel és felelősséggel is gazdagodtak” – fogalmazott köszöntőjében Kovács László vezérőrnagy. Az NKE tudományos rektorhelyettese kifejtette: az RTK-n folytatott tanulmányok nem csupán az ismeretek bővítéséről szólnak, hanem egy olyan hivatásról, amelynek része a közbiztonság, a közrend és az állampolgárok védelmének szolgálata. Felidézte, hogy a hallgatók az elmúlt évek során megismerkedtek a jogi, kriminológiai, bűnügyi, igazgatási és katasztrófavédelmi ismeretekkel, tanultak nyomozási technikákról, válságkezelésről, információbiztonságról, intézményi együttműködésről, illetve gyakorlaton is részt vehettek.
„Nincs magasabb rendű vallás az emberi szolgálatnál. A közjóért dolgozni a legnemeseb hitvallás” – idézte Thomas Woodrow Wilson Nobel-békedíjjal kitüntetett korábbi amerikai elnököt Kovács László, párhuzamot vonva a mostani végzősök pályájával, hiszen a rendőrség, a katasztrófavédelem, a büntetés-végrehajtás, a határrendészet, vagy más rendvédelmi terület a közösség védelmére, a közjó szolgálatára épül.
„Ezek mindegyike olyan hivatás, amely nemcsak szaktudást, de emberséget, bátorságot és erkölcsi tartást is kíván” – mutatott rá a tudományos rektorhelyettes, hangsúlyozva: az NKE is ezekre építi oktatását és működését, amelynek kiemelt eleme a közszolgálati pályák megbecsülése és erősítése, a nemzet iránti elkötelezettség, a szakmai kiválóság és a hivatástudat.
„Különös elkötelezettségről tanúskodik az, hogy sokan munka, család, esetleg már szolgálat mellett teljesítik a vizsgákat, az elvárásokat és fejezik be a képzést” – emelte ki Kovács László. Hozzátette: a közbiztonság, a rendvédelem, a társadalmi stabilitás sosem volt ennyire komplex kérdés mint napjainkban, éppen ezért van szükség olyan szakemberekre, akik tudással és a közjó iránti elkötelezettséggel állnak helyt a legnehezebb helyzetekben is.
Az eseményen – amelyen a Katasztrófavédelem Központi Zenekara adott műsort – Tóth Tamás büntetés-végrehajtási altábornagy, a Büntetés-végrehajtás Országos parancsnoka kiemelkedő tanulmányi eredménye elismeréséül pénzjutalomban részesítette Zinner Kitti Laura büntetés-végrehajtási szakirányos hallgatót.
„Tiszteletet érdemelnek, hiszen önök közül sokan már nem 18 évesen kezdték meg tanulmányaikat, hanem a munka mellett ültek újra az iskolapadba” – jelentette ki dékáni záróbeszédében Kovács Gábor r. vezérőrnagy, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a most végzett hallgatók nehéz és fáradságos munkával, esetenként a családjukat háttérbe szorítva sajátították el az ismereteket.
„A diploma értéke a megszerzett tudásban rejlik” – jelentette ki az RTK dékánja arra kérve a végzősöket, törekedjenek a megszerzett ismereteik folyamatosan gyarapítására és legyenek nyitottak az új információkra.
„Rendészeti területen szerzett diplomájuk kötelezi önöket arra, hogy példamutató szolgálatot ellátó rendvédelmi szakemberek legyenek, akik elkötelezettek hazánk állampolgárainak közössége, a rend és a jog szolgálata mellett” – fogalmazott Kovács Gábor, hangsúlyozva: az NKE visszavárja korábbi hallgatóit az alumni rendezvényeken, vagy az egyetem további képzésein. Beszélt még arról is, hogy az RTK jelentős eredményeket tudhat magáénak a kiberbűnözés elleni képzésben, a rendvédelmi informatika és a VR-eszközök alkalmazásában, amelyekhez nagyban hozzájárultak a kar oktatói is.
Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna
Fotó: Szilágyi Dénes