Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

„Igen, a magyar pillanat valóban elérkezett”

Tomohiko Taniguchi professzor nagyhatású nyitóelőadással indította útjára a Ludovika Public Diplomacy Hubot, melyben a globalizmusról, a szuverenitásról és Magyarország növekvő szerepéről beszélt.

Május 8-án ünnepélyes keretek között elindult a Ludovika Public Diplomacy Hub a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE). Az új kezdeményezés célja, hogy növelje Magyarország nemzetközi szerepét, értékalapú párbeszédet kezdeményezzen globális kérdésekről, és összekösse a jövő vezetőit a világ meghatározó gondolkodóival.

Az esemény nyitóelőadását Tomohiko Taniguchi professzor, a Hub első vendégkutatója tartotta. A Tsukuba Egyetem oktatója, a Future Studies Center tanácsadója és Abe Sindzó miniszterelnök egykori különleges tanácsadója beszédében kijelentette: „Igen, a magyar pillanat valóban elérkezett.”

A professzor kifejtette, hogy a globalizmus, amely az elmúlt évtizedekben meghatározta a világpolitikát, mára megrendült, különösen Donald Trump amerikai elnök visszatérésével. „Trump újra színre lépésével megtört az a varázs, amely közel 35 éven át uralta gondolkodásunkat” – mondta, majd részletesen ismertette a globalizmus eszmei gyökereit és a davosi típusú elit fórumok szerepét annak terjedésében.

Bírálta, hogy a globalizmus mindent elutasított, ami hagyományhoz, nemzeti identitáshoz vagy bibliai értékekhez kötődött, miközben nyitott határokat, radikális társadalmi ideológiákat és a másként gondolkodók elhallgattatását eredményezte. „Ha valaki nem fogadta el a radikális genderideológiát, tisztelte a családot, szerette a himnuszt és a nemzeti zászlót, már nem számított demokratának. Ezért sem kedvelte Davos és Brüsszel Orbán Viktor magyar miniszterelnököt” – fogalmazott.

A professzor hangsúlyozta, hogy Magyarország a nyomás ellenére is megőrizte szuverenitását és értékeit: „Egyre többen kezdik felismerni Magyarország útjának értékét – azt az irányvonalat, amelyet korábban még európai különútnak tekintettek.”

Taniguchi professzor beszélt Japán és az Egyesült Államok szövetségének stratégiai fontosságáról is. Egy megújított japán–amerikai partnerség mellett érvelt, hangsúlyozva, hogy Japánnak politikai, gazdasági és szellemi önállóságát megőrizve kell a szövetség erősítő szereplőjévé válnia a térségben. „Nincs MAGA JAGA nélkül” - tette hozzá, utalva az amerikai és japán elképzelések kölcsönös fontosságára.

Deli Gergely, az NKE rektora köszöntőjében kiemelte, hogy a Hub elindítása mérföldkő az egyetem nemzetközi stratégiájában: „A Ludovika Public Diplomacy Hub új fejezetet nyit egyetemünk nemzetközi együttműködésében. A világ egyre összetettebb kihívásokkal néz szembe – geopolitikai feszültségek, technológiai átalakulás, klímaváltozás – és ezekre csak közös akarattal lehet válaszolni. Ez a program az egyetem hozzájárulása ehhez a közös akarathoz.”

Hozzátette: „Intézményünket gazdag múltja a nemzet szolgálatához köti. Ma is olyan köztisztviselőket, vezetőket és diplomatákat képzünk, akik értik korunk kihívásait és képesek válaszolni azokra. A nemzetköziesítés nemcsak az akadémiai közösségeket köti össze, hanem a jövő döntéshozóit is formálja.”

Liliana Śmiech, az NKE nemzetközi főigazgatója és a Hub alapítója beszédében az új program szellemi küldetését hangsúlyozta: „Ma nincsenek egyszerű válaszok – de jobb kérdéseket szeretnénk feltenni, közösen.” Mint fogalmazott: „Ez a kezdeményezés egy olyan világban nyit új ajtót, ahol a diplomáciának túl kell lépnie a protokollokon és valódi párbeszédet kell teremtenie. Ma már nemcsak a szövetségesekkel, hanem minden nemzettel együttműködésre van szükség. Az egyetemeknek kötelességük összekötni hallgatóikat a világgal és a döntéshozókkal – hogy tudással, etikával és felelős gondokodással kezdjék el pályafutásukat.”

A Ludovika Public Diplomacy Hub az ösztöndíjas programok struktúráját ötvözi a közpolitikai platformok dinamizmusával. Rövid távú budapesti tartózkodásuk során a nemzetközi vendégek – volt diplomaták, akadémikusok, közéleti szereplők – előadásokat tartanak, zárt körű szakpolitikai fórumokon vesznek részt, mentorálják a hallgatókat, valamint közös kutatásokat is folytatnak. A program olyan kulcstémákat állít a középpontba, mint a szuverenitás, a szólásszabadság és a biztonság szerepe a változó világrendben.

Az ünnepélyes alkalom keretében együttműködési megállapodást is aláírt az NKE és a japán Josai International University, melyet Maria Shiguemi Ichiyama dékán asszony és Deli Gergely rektor úr láttak el kézjegyükkel – ezzel is tovább mélyítve a japán-magyar tudományos kapcsolatokat.

Az esemény rendkívüli nemzetközi figyelmet váltott ki: több mint 30 nagykövetség és diplomáciai testület képviseltette magát a megnyitón, jelezve, hogy Magyarország külpolitikai gondolkodása és közszolgálati képzése iránt egyre nagyobb az érdeklődés.

A rendezvény zárásaként elhangzott pohárköszöntőben Liliana Śmiech így fogalmazott: „A fejünk felett őrködő Széchenyi István portréja emlékeztet bennünket arra, mit jelent egy nyitott, jövőbe tekintő Magyarországot építeni. Ez a program az ő örökségét viszi tovább – párbeszéddel, együttműködéssel és az igazság közös keresésével.”

 

Fotó: Szilágyi Dénes