Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Innovatív hallgatói ötletek versenyeztek az egyetemen

Az innováció területén versenyezett újszerű és kreatív saját ötlettel három, egyetemi hallgatókból álló csapat a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Innovációs és Technológiai Osztálya (ITO) által immáron ötödik alkalommal megszervezett NKE Ideathon 2025 elnevezésű innovációs ötletverseny döntőjében május 7-én, az Orczy Úti Kollégiumban.

Idén minden döntős díjat kap, hiszen a kétfordulós ötletverseny végén három csapat mutatkozhat be – biztatta a versenyzőket megnyitó beszédében Szepsi-Szűcs Levente, az NKE ITO osztályvezetője. Az évről évre egyre sikeresebb egyetemi ötletverseny nagy erényének nevezte, hogy sikerült köré külső kapcsolati hálót szőni, azaz olyan partnereket találni, akik segítik a hallgatók kibontakozását olyan népszerű innovációs területeken, melyek hazánk és az EU számára is kiemeltek.

Hackeld meg magad, mielőtt más tenné meg – javasolta a döntőben elsőként bemutatkozó Bánhidi Alex (NKE) és Maurer Bence (ELTE) alkotta Dynamic Duo csapat. Ötletük a kibervédelem leggyengébb láncszemét, az emberi tényezőt erősítené meg egy MI-alapú, egyénre szabott sebezhetőségi profil létrehozásával.

A ma elérhető eszközök már nem elegendők a hibrid hadviselés fenyegetéseinek elhárításához – emelte ki a második prezentációban az M. Takács Péter és Takács István (mindketten az NKE doktorjelöltjei) alkotta Cyber Reserve csapat. Ötletük szerint civil szakemberek bevonásával, azaz önkéntes kibertartalékos rendszer megalakításával lenne érdemes erősíteni a nemzet védelmét.

A magyar hadsereg alegységeinek jelenleg nincs drónok elleni önvédelme – hangzott el végül a Kovács Alexandra Katalin, Krasnyánszki Brúnó, Nagy Krisztián és Veres Kende (mindannyian a Puskás Tivadar Műszaki Szakkollégium tagjai) alkotta Puskás Tivadar Tűzcsoport csapat prezentációjában. Ötletük, az R-PAD (magyarul Árpád) drónelhárító rendszer erre a kihívásra válaszol – már ellenőrzött eredményekkel.

Az előadásokban bemutatott innovatív ötleteket a verseny öttagú zsűrije értékelte. A zsűri elnöki tisztét Dominek Dalma Lilla, az NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) Társadalmi Kommunikáció Tanszékének egyetemi docense töltötte be. A bírálóbizottság tagja volt még Bányász Péter, az NKE ÁNTK Kiberbiztonsági Tanszékének egyetemi docense, Csík-Nemes Viktória, a Startup Campus Inkubátor Zrt. befektetési menedzsere, Szepsi-Szűcs Levente, az NKE ITO osztályvezetője, valamint Zónai Roland, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának projektmenedzsere.

Az innovációs ötletversenyen a Startup Campus Inkubátor Zrt. mentorálási különdíját a Dynamic Duo nyerte el. A harmadik helyezett a Cyber Reserve csapat lett, második helyen a Dynamic Duo csapat végzett, míg az első helyet a Puskás Tivadar Tűzcsoport csapat hódította el. Ők emellett egy szakjogászi konzultációs lehetőséget is elnyertek a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalától. A díjátadón a csapatok valamennyi tagja 10, 15, illetve 25 ezer forintos ajándékutalványt vehetett át.

 

Szöveg: Sarnyai Tibor

Fotó: Szilágyi Dénes


Címkék: NKE Ideathon 2025