Hogy mi várható az Európai Unió bővítése terén az új Európai Bizottság megválasztása után, arról Endrész Kinga tartott előadást a Ludovika Szabadegyetemen május 6-án. A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) bővítésért felelős osztályvezetője a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) rendezvénysorozatának hatodik eseményén egyebek mellett a nyugat-balkáni és a keleti országok csatlakozásának visszáságairól, illetve a következő uniós költségvetés részleteiről beszélt.
Zalai Csaba, az NKE egyetemi tanára, a Nemzetközi Szervezetek Kutatóműhely vezetője bevezetőjében elmondta, hogy az előadó bilaterális ügyekkel foglalkozik a KKM-ben. Hangsúlyozta: a bővítés az egész közösségi joganyag átvételét jelenti a csatlakozó ország számára. Fontos kérdésnek nevezte, hogy az Európai Unió készen áll-e a bővítésre, hozzátéve: minden bővítést megelőz a mélyítés. Kitért arra is, hogy utoljára 2013-ban bővítették az Európai Uniót.
Az orosz-ukrán háború kitörésével egy új geopolitikai helyzet alakult ki és a bővítés prioritássá vált, amely nem volt jellemző az elmúlt tíz évre – emlékeztetett Endrész Kinga. Az előadó kitért a nyugat-balkáni országok 2004 óta húzódó csatlakozási folyamatára és a keleti trióval kapcsolatos gyorsított eljárásra, de beszélt az egyes tagállamok bővítéssel kapcsolatos hozzáállásáról és a magyar álláspontról is.
Az előadásról bővebben a ludovika.hu cikkében olvashatnak.
A teljes előadást az alábbi videóban tekinthetik meg:
Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna