A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Nemzetközi Irodája az egyetem Dél-Afrikával való tíz éves évfordulója kapcsán rendezett konferenciát a John Lukacs Társalgóban, május 6-án.
Velkey György László, az NKE Nemzetközi Irodájának vezetője az elmúlt 10 évről szólva ismertette Dél-Afrika és Magyarország innovatív kapcsolatát. Részletezte a különböző intézményekkel való együttműködést, majd kiemelte az Erasmus Plus International Credit Mobility (ICM) programot, amely gyümölcsözően működik a két ország között. Az irodavezető hangsúlyozta a Dél-Afrika és Magyarország közötti közös kihívásokat olyan területeken, mint a például az éghajlatváltozás. A jövőre nézve Velkey György László kifejezte azon szándékát, hogy az Erasmus Plus mellett nyissanak új fejezetet az együttműködésben, eddig nem vizsgált területeken.
Samuel Adelabu, a Univertity of Free State professzora felszólalásában kifejezte örömét Dél-Afrika és Magyarország partnersége iránt. Mint hangsúlyozta, az NKE-vel való kapcsolat rendkívül jövedelemező volt számukra, és kiemelt néhány előnyt, amelyek e partnerségből származnak: ide tartozik az Erasmus Plus mellett a közös kiadványok szerkesztése, a közös konferencia-részvétel, ülések előkészítése nemzetközi konferenciákon és együttműködés a technológia területén.
Maliga Reddy, a Durban University of Technology South Africa oktatója beszédében kiemelte, hogy ez a 10 éves mérföldkő a közös értékek, a tanítás, a tanulás, a kutatás és a közszolgálat alapjainak megerősítésére irányuló határozott elkötelezettség ünnepe. „Az elmúlt évtizedben tanúi lehettünk a gazdag, valamint a nagyon hiteles tudáscsere virágzásának, amely különböző területekre terjed ki” – emelte ki az oktató. A különböző területekről szólva pedig példaként említette a katasztrófa- és kockázatkezelés témakörét.
Az előadásokat követő kerekasztal-beszélgetéseken először korunk sürgető kihívásait vitatta meg Restás Ágoston, az NKE Katasztrófavédelmi Intézet Tűzvédelmi és Menetirányítási Tanszékének vezetője, Roman Tandlich, a dél-afrikai Rhodes University oktatója, Abiodun Ogundeji, a University of Free State professzora és Maliga Reddy, Pásztor Szabolcs, az NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) Közgazdaságtani és Nemzetközi Gazdaságtani Tanszék egyetemi docensének moderálásában. A szakértők részletesen beszéltek az éghajlatváltozásról mint jelentős globális kihívásról, megvitatták Dél-Afrika gazdasági kihívásait és ellenálló képességét, különös tekintettel a COVID-19 világjárványra való felkészültségére. A résztvevők hangsúlyozták annak fontosságát, hogy a kiszolgáltatott közösségek véleményét beépítsék a stratégiai tervezési folyamatokba. A szakemberek összehasonlították Közép-Európát Dél-Afrikával, megjegyezve, hogy mindkét régióban immár harminc éve tart a totalitárius rendszerekből a demokráciába való átmenet, végezetül kiemelték az egyenlőségi intézkedések és az ellenálló képesség megközelítésének ellentmondásait, hangsúlyozva a régiók közötti kölcsönös tanulás lehetőségeit.
A vezetői fejlődés 21. századi kihívásairól szóló kerekasztal-beszélgetésen Jenei Ágnes, az ÁNTK Társadalmi Kommunikáció Tanszékének egyetemi docense, Klotz Péter, az ÁNTK Emberi Erőforrások Tanszék egyetemi adjunktusa, Johanes Belle, a Univertity of Free State professzora és Maliga Reddy vitatták meg a téma különböző aspektusait. A partnerekkel való együttműködés szükségessége mellett a tanulás jelentőségét is kiemelték. A beszélgetés a 21. századi vezetői kulcskompetenciákra fókuszált a közszférában. Ennek kapcsán az innovációt mint kiemelkedő vezetői képességet emelték ki, különös tekintettel a COVID-19, a vámháborúk és a geopolitikai konfliktusok okozta váratlan kihívásokra. Rámutattak arra, hogy az innováció a sokféleségből táplálkozik, a homogén szervezetek kevésbé kreatívak. Ezen túlmenően a sokszínűség-menedzsment és az interkulturális kommunikáció, különösen a mikrotársadalmakban, valamint a bizonyítékokon alapuló döntéshozatal és az integrált megközelítések jelentőségét is hangsúlyozták, példaként említve Dél-Afrika közszolgálatának professzionalizálására irányuló törekvéseit.
Az eseményen továbbá elismerték mások mellett Maliga Reddy, Samuel Adelabu, Abiodun Ogundeji, Johanes Belle, Roman Tandlich és Restás Ágoston munkáját.
Szöveg: Harangozó Éva
Fotó: Szilágyi Dénes