Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

A thaiföldi Nemzeti Védelmi Főiskola delegációja az NKE-n

A thaiföldi Nemzeti Védelmi Főiskola delegációja látogatott el a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre (NKE) május 5-én. A konferenciát az NKE Nemzetközi Főigazgatósága (NFI) szervezésében tartották meg az egyetem Széchenyi Dísztermében.

Deli Gergely, az NKE rektora köszöntőjében úgy fogalmazott: „Magyarország és Thaiföld földrajzilag ugyan távol áll egymástól, ugyanakkor mindkét nemzet fontosnak tartja az oktatást mint a nemzeti fejlődés sarokkövét.” Mint fogalmazott, szuverenitásunk védelme nemcsak az erőtől függ, hanem a tudástól, a fegyelemtől és mindkét országban a katonaság stabilizáló szerepet játszik, nemcsak a határok védelmében, hanem a nemzeti és társadalmi változások megőrzésében is. Deli Gergely megjegyezte, hogy a fenyegetések már nem korlátozódnak a hagyományos terekre, hanem azok átkerültek a kibertérre. A rektor hangsúlyozta, hogy a modern biztonság megosztott felelősség, amely több ágazat közötti koordinációt igényel: az NKE ezért több területen képez szakembereket mind katonai, mind a közszolgálat és a bűnüldözés területén. Deli Gergely hangsúlyozta azt is, hogy a Ludovika a nemzetközi partnerségek kialakítását kulcsfontosságúnak tekinti.

Liliana Śmiech, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem nemzetközi főigazgatója beszédében hangsúlyozta, hogy személyes küldetésének tekinti az oktatás, a párbeszéd és az együttműködés előmozdítását az országok közötti kapcsolatok erősítése érdekében. Kiemelte, milyen inspiráló, amikor két, földrajzilag távoli, ám hasonló gondolkodású nemzet képviselői stratégiai kérdésekről cserélnek eszmét, és az oktatásba invesztálva képeznek jövőbeli vezetőket. „Megosztjuk azt a világképét, amely tiszteleten és együttműködésen alapuló stabilitást, folytonosságot jelent” – emelte ki a főigazgató.

A köszöntők után elismert szakemberek tartottak előadást energiapolitika, külpolitika és kiberbiztonság témakörökben. Zsíros Ádám, az Energiastratégia Intézet vezetője az energetikai átállás folyamatairól beszélt és megemlítette a spanyolországi elektromos rendszer áramkimaradását és annak következményeit, majd kitért a magyar energiafelhasználásra. Az előadó két fő kérdést emelt ki a spanyolországi eset kapcsán: a napenergia-termelés központosítását egy adott régióban és a dinamikus kapacitások, például a földgázforrások hiányát, amely helyzet egyfajta láncreakciót váltott ki, kihatva Portugáliára is. Az intézetvezető rámutatott, hogy a magyar energiafelhasználást több tényező is befolyásolja, köztük az időjárási viszonyok és a piaci körülmények.

Demkó Attila, az NKE John Lukacs Intézet Stratégiai Jövő Program vezetője a magyar védelmi- és energiapolitikáról tartott előadást. Hangsúlyozta, hogy a legfontosabb nemzeti érdekek közé tartozik Közép- és Délkelet-Európa, valamint a szomszédos országokban élő magyar közösségek jólétének biztosítása. Emellett kiemelte Ukrajna és Oroszország stabilitásának, valamint az energiaellátás biztonságának jelentőségét. Demkó Attila hangsúlyozta, hogy a NATO-t az európai biztonsági rendszer sarokkövekének tartjuk és érdekeltek vagyunk az Európai Unió stabilitásában is. Hozzátette: a magyar nemzetbiztonsági stratégia a délkelet-európai térséget évtizedek óta az egyik legfontosabbnak tekinti, e mellett kiemelte Kínával, Oroszországgal és Törökországgal való kapcsolat fontosságát.

Krasznay Csaba egyetemi docens, az NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) Kiberbiztonsági Kutatóintézetének vezetője az EU 2020-as kibervédelmi stratégiáját részletezte, valamint hogy a mesterséges intelligenciát (AI) hogyan lehet felhasználni a különböző kibertámadások kivédésére.  Krasznay Csaba hozzátette, hogy sok induló vállalkozás még nincs megfelelően felkészülve ezekre a támadásokra, ezért a digitális infrastruktúra fejlesztését hangsúlyozta, megemlítve a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet működését.

Vasa László, az NKE NFI munkatársa a magyar külpolitika irányairól tartott előadásában kifejtette, hogy a magyar külpolitika alapja a geopolitikai realitások, nemzeti érdekek és a kialakulóban lévő új rend folyamatos értékelése, valamint a gazdasági diplomácia egyenlővé tétele a hagyományos diplomáciával. Hangsúlyozta, hogy a magyar kormány a konnektivitást külpolitikája stratégiájának kulcsfontosságú elemévé emelte, abban a reményben, hogy ez elősegíti Magyarország felzárkózását a legfejlettebb gazdaságokhoz.

Kovács Gergely Attila, az NFI munkatársa a delegációnak bemutatta az NKE történetét, felelevenítve a jogelőd intézmény 19. századi megalapítását, kitérve az egyetem 2012-es létrejöttének körülményeire.

Az eseményt Thaiföld budapesti rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, őexcellenciája Phrommes Bhaholpolbhayuhasena és Songchai Chaipatiyut, a thaiföldi Külügyminisztérium Szerződések és Jogi Ügyek Főosztály helyettes főigazgatójának köszönő szavai zárták.

 

Szöveg: Harangozó Éva

Fotó: Szilágyi Dénes