A Mindannyian Testvérek Alapítvány kezdeményezésére Pannonhalmán szövetség jött létre Fenntartható Fejlődés Tudásközpontok létrehozására az Európai Unió (EU) és az Afrikai Unió (AU) országaiban, amely kezdeményezéshez a Nemzeti Közszolgálati Egyetemi is csatlakozott április 8-án. A 2025-2030 közötti időszakra tervezett pilot program célja, hogy a két kontinens közötti együttműködést erősítse a fenntartható fejlődés terén.
A kezdeményezés a 2022-es EU-AU csúcstalálkozón meghatározott prioritásokra épül, amelyek a zöld átállást, a digitális transzformációt, a fenntartható növekedést, a békét és a jó kormányzást, valamint a migrációt és mobilitást foglalják magukban.
A projekt célja, hogy az EU és Afrika közötti kapcsolatokat egyenrangú partnerségre alapozva erősítse, elmozdulva a hagyományos donor-kedvezményezett dinamikától. A tudásközpontok hálózatban, együttműködés formájában fejlesztenek modulokat olyan kulcsfontosságú területeken, mint a vízgazdálkodás, mezőgazdaság, egészségügy, megújuló energia és adattudomány.
A program részeként az EU négy és az AU három országában nemzeti szakképzési kiválósági központok jönnek létre, amelyek innovatív oktatási programokat biztosítanak mind a transzverzális, mind a technikai digitális készségek terén, szoros együttműködésben a vállalatokkal. Kiemelt figyelmet fordítanak az egész életen át tartó tanulás fejlesztésére, az intézmények közötti együttműködésre, valamint a hallgatók, oktatók és szakemberek mobilitásának előmozdítására.
A projekt illeszkedik az európai készségfejlesztési menetrendhez, és hozzájárul az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak megvalósításához, az éghajlatváltozás kezeléséhez és a nemek közötti egyenlőség előmozdításához.
Szöveg: Sallai Zsófia
Fotó: Szilágyi Dénes