A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Kisebbségpolitikai Kutatóműhelyének delegációja tanulmányúton vett részt a Szlovén Köztársaságban, a századik évfordulóját ünneplő ljubljanai Etnikai Tanulmányok Intézetének (Institute for Ethnic Studies – IES) hivatalos meghívására március 26. és 29. között. A szakmai látogatás elsődleges célja a szlovéniai kisebbségpolitikai rendszer és a közép-kelet-európai régióban tapasztalható, a kisebbségvédelemmel kapcsolatos aktuális kihívások feltérképezése volt.
A Kisebbségpolitikai Kutatóműhely képviseletében a tanulmányúton részt vett Gyurcsík Iván, a kutatóműhely vezetője, továbbá Gazsó Dániel, Halász Iván, Palusek Erik, Nagy Noémi – az esemény egyik kezdeményezője és jelenleg a ljubljanai IES keretében Marie Curie posztdoktori ösztöndíjjal (MSCA/ERA) kutató – valamint Galambos Judit szakmai koordinátor.
A tanulmányút első szakaszában a delegáció Lendva városában folytatott tárgyalásokat a muravidéki magyar nemzeti közösség meghatározó politikai, önkormányzati és intézményi vezetőivel. E találkozók során a kutatóműhely tagjai elsődleges forrásból nyerhettek átfogó tájékoztatást a muravidéki magyarság aktuális helyzetéről. Czikó Anita elsőbeosztott, konzul, a Magyarország Ljubljanai Nagykövetségének Lendvai Konzulátusáról fogadta a küldöttséget, és részletesen ismertette a lendvai központú régióra vonatkozó konzuli tevékenységet.
Horváth Ferenc, a Szlovén Köztársaság Nemzetgyűlésének magyar nemzetiségi képviselője prezentációjában bemutatta a nemzetiségi parlamenti képviselet nyújtotta lehetőségeket és annak korlátait, hangsúlyozva a kétszintű, helyi önkormányzati és nemzetiségi önkormányzati képviseleti rendszer előnyeit, valamint az összetett struktúrából eredő esetleges átfedéseket. Kovács Attila, a szlovéniai Etnikai Tanulmányok Intézete Lendvai Kutatócsoportjának vezetője, valamint Göncz László korábbi kisebbségi vezető előadásaikban a muravidéki magyar közösség specifikus jellemzőit mutatták be, különös tekintettel a politikai képviseletre és a kétnyelvű régió óvoda- és iskolarendszerére. Orbán Dusan, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség (MMÖNK) Tanácsának elnöke pedig elemzést nyújtott a kétnyelvű régión belüli különböző községek és települések rendszeréről, intézményi felépítéséről, valamint a kétnyelvű oktatásból fakadó magyar-szlovén együttélés sajátosságairól.
A tanulmányút második részében a ljubljanai Etnikai Tanulmányok Intézete (Institute for Ethnic Studies – IES) által szervezett A kisebbségvédelem jelenlegi kihívásai és távlatai, különös tekintettel Közép-és Kelet-Európára” című tudományos műhelykonferencán az NKE Kisebbségpolitikai Kutatóműhelyének képviselőin túl részt vettek a szlovén partnerintézet kutatói, valamint a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi és Kisebbségkutató Intézeteinek munkatársai is. A vendégek részéről Gyurcsík Iván üdvözölte a házigazdákat és osztotta meg a témával kapcsolatos releváns gondolatait. Ezt követően Nagy Noémi által felvezetett és moderált első szekció a Kik a kisebbségek? Kik tartozhatnak kisebbségekhez? A kisebbségi közösségek és kisebbség tagjainak konceptuális meghatározása kulcskérdéseket vizsgálta.
Az etno-biznisz és etno-korrupció – a kisebbségi jogokkal való visszaélés címmel meghirdetett második szekciót Pap L. András, a Jogtudományi Intézet kutatója vezette fel és moderálta. A a harmadik szekciót Mitja Žagar, a ljubljanai intézet kutatója vezette és moderálta, melynek fókuszában a többes és átalakuló identitások problematikája állt. A tudományos eszmecsere negyedik szekciója, melynek bevezetőjét és moderálását Gyurcsík Iván látta el, a kisebbségvédelem iránti csökkenő társadalmi érdeklődés okait, a lehetséges megoldási stratégiákat és a jövőbeli perspektívákat tárgyalta.
Szöveg és fotó: Kisebbségpolitikai Kutatóműhely