A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Környezeti Fenntarthatósági Intézetének (KFI) Baku után – merre tart a nemzetközi klímapolitika? című rendezvényen Botos Barbara, az Energiaügyi Minisztérium Klímaügyekért és Klímadiplomáciáért Felelős Utazó Nagykövete, Schaffhauser Tibor szenior klímapolitikai tanácsadó és Ürge Boróka korábbi magyarországi EU-elnökség ifjúsági klímanagykövete áttekintették a COP29 főbb eredményeit és a COP30 várható kihívásait, valamint megvitatták a magyar EU-elnökség szerepét a nemzetközi klímatárgyalások során. Az eseményen, amelyet Czippán Katalin szenior fenntarthatósági tanácsadó, a KFI munkatársa moderált, kiemelt figyelmet kapott a fiatalok szerepe és bevonása a klímatárgyalásokba.
Bíró Tibor, az NKE Környezeti Fenntarthatósági Intézetének vezetője köszöntőjében hangsúlyozta: Magyarország is fokozottan kitett a klímaváltozás hatásainak, a vízhiány és az aszályok egyre súlyosabb problémát jelentenek. A szakértő szerint a Kárpát-medencében tárolt vízkészlet olyan kevés, hogy a Körös és a Maros folyókon vészesen alacsony a vízszint. Sürgős intézkedésekre van szükség a vízkészletek megőrzése és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében.
Botos Barbara a klímatárgyalások diplomáciai aspektusát emelte ki, utalva a nemrégiben megjelent tiszta ipari megállapodásra és a megfizethető energia akciótervére, melyek az Európai Bizottság honlapján jelentek meg. Rámutatott, hogy a geopolitikai események, mint az amerikai és német választások, átformálták az európai gondolkodást.
Schaffhauser Tibor egyebek mellett kitért arra, hogy a bakui COP29 azért is kapott különös hangsúlyt a finanszírozási kérdésekben, mert a két évvel korábbi, COP28-as klímacsúcs elsősorban a kibocsátáscsökkentés témáival foglalkozott. Mint mondta, a COP28 történelmi jelentőségű volt, mivel számos olyan megállapodás született, amely megalapozta a későbbi munkát.
Ürge Boróka a fiatalok szerepét és bevonását hangsúlyozta a klímatárgyalásokon, remélve, hogy inspirálhatja a jelenlévő fiatalokat. Felvetette a kérdést, hogy miért fontos a fiatalok bevonása, hiszen a klímatárgyalások hagyományosan a tapasztalt szakemberek terepe. Az előadó hangsúlyozta, hogy a fiatalok bevonása azért szükséges, mivel az ő jövőjüket is nagyban befolyásolják a ma születő döntések.
Az előadásokat követő panelbeszélgetésen Czippán Katalin felvetette a kérdést, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói és oktatói hogyan járulhatnának hozzá a klímatárgyalások sikeréhez és a kitűzött célok megvalósításához.
Az eseményről részletesen az egyetem tudományos-ismeretterjesztő portálján, a ludovika.hu cikkében olvashatnak.
Szöveg: Sallai Zsófia
Fotó: Szilágyi Dénes