Akadémiai versenyképesség: az európai felsőoktatás, kutatás és fejlesztés jövője. A fiatal kutatók karrierkilátásai – e címmel szervezett szakmai konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Eötvös József Kutatóközpont (EJKK) Európa Stratégia Kutatóintézete, az idén 30 éves Doktoranduszok Országos Szövetsége és az Edutus University.
Az eseményen az NKE rektora megnyitó gondolataiban úgy fogalmazott: „Egy egyetem számára a versenyképesség számos aspektusból áll: az igényes, innovatív kutatások támogatásától kezdve a hallgatók munkaerőpiacra való felkészítéséig. Mint a közszolgálat, valamint számos más társadalmi és gazdasági terület vezető felsőoktatási intézménye és tudásközpontja, egyetemünk hatékony együttműködést valósít meg a társadalmi igények, a nemzeti stratégiai kormányzati célok és a felsőoktatás között” – fogalmazott Deli Gergely.
Molnár Dániel, a DOSZ elnöke köszöntőbeszédében elmondta: a szervezet nagy jelentőséget tulajdonít a fiatal kutatók érdekeinek hatékony képviseletének. „Az elmúlt években több területen sikeresen védtük meg ezeket az érdekeket” – tette hozzá, majd szólt arról, hogy fontos feladatuknak tartják a doktoranduszok számára ideális kutatási és oktatási lehetőségek megteremtését. Pil Maria Saugmann, az Európai Doktoranduszok és Fiatal Kutatók Tanácsának (Eurodoc) elnöke kiemelte a fenntartható és magas minőségű kutatási környezet kialakításának fontosságát. „Ezen dolgozunk az akadémiai közegben és azon kívül is” – húzta alá.
Az első előadást Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára tartotta. Elmondta: 2010-ben körülbelül 30 ezer ember dolgozott a K+F területén (ideértve természetesen az akadémiai, egyetemi, kutatóintézeti és vállalati kutatókat is), és ez a szám 60 ezerre, sőt, egyes években ennél is magasabbra nőtt.
Az innováció és a készségek szerepe Európa versenyképességében című előadásában Martin Kern, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) igazgatója elsőként az intézetet mutatta be. Az EIT ökoszisztémája a legígéretesebb ötleteket keresi, hogy azokat növekvő vállalkozásokká formálja; szolgáltatásaik közé tartozik a finanszírozás, a mentorálás, az üzleti terv készítése.
A Horizon Program elemeinek ismertetésével kezdte előadását Petri Bernadett, az NKE Európa Stratégia Kutatóintézetének vezetője. Részletesen szólt az akadémiai és a vállalati szféra együttműködési lehetőségeiről, ezen belül kiemelten is megemlített néhány hazai programot.
A további előadásokról a részletes beszámolónkat a ludovika.hu cikkében olvashatják.
Szöveg: Kovács Lilla
Fotó: Szilágyi Dénes