Értékvállalások és a közösség iránti elköteleződés nélkül nincs tudomány sem – jelentette ki Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója az NKE Ludovika Arénájában megtartott tanévnyitón szeptember 3-án. Az eseményen az elsőéves hallgatók fogadalmat tettek, illetve ötödik alkalommal adták át a Konstábler-bot elnevezésű vándordíjat.
„Aki az NKE-n tanul, vagy az NKE-n oktat, az vállalja azt is, hogy a tudomány művelése önmagunk képzése mellett a nemzet ügyét is szolgálja” – jelentette ki Orbán Balázs az NKE tanévnyitó ünnepségén mondott beszédében, utalva az intézmény mottójára.
„A szabadság, a tudás egyetemessége és igazi értelme mindig a közösségért végzett munkában, a közösen vallott értékek iránti elköteleződésben nyilvánul meg” – fejtette ki a miniszterelnök politikai igazgatója, felidézve néhány másik neves egyetem mottóját. Úgy fogalmazott: ezeknek az elveknek napjainkban egyre nehezebb megfelelni, mert világszinten egyre erősödik azok hangja, akik szerint csak akkor képzelhető el egyetemesség, ha felszámoljuk a lokalitást, a nemzeti elköteleződést pedig minél távolabb akarják tartani az egyetemek világától.
„Értékvállalások nélkül, a közösség iránti elköteleződés nélkül nincs tudomány sem” – jelentette ki Orbán Balázs. Rámutatott: lehet, hogy a tudomány semleges, a tudományos kutatás irányát viszont csak a közösen vallott értékvállalásokból tudjuk meghatározni.
„A legeredetibb gondolatok mindig akkor születtek, amikor egy adott közösség konkrét problémáját kellett megoldani” – emlékeztetett a politikai igazgató azokat a tudósokat idézve, akik azt vallották, hogy a saját közösség és a saját nemzet olyan érték, amit meg kell őrizni, valamint természet-, társadalom- és humán tudományos erőfeszítéseket is kell tenni értük. „Ha elvesszük ezt az éthoszt az egyetemtől, nem marad más, csak diplomagyár” – hangsúlyozta.
„A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen a legjobb helyen vannak, hogy megtalálják saját jelentőségteljes küldetésüket” – mondta az elsőéves hallgatókhoz szólva Deli Gergely, az NKE rektora. „Fontos, hogy mi, akik csodálattal tekintünk az egyenruhások rendkívüli áldozatkészségére, de nem a harctéren, az utcákon, katasztrófahelyezetekben vagy különleges bevetéseken látjuk el feladatainkat, ugyanilyen meggyőződéssel szolgáljuk közösségünket” – jelentette ki. A haza szolgálata túlmutat a hagyományos értelemben vett munkahelyi kötelezettségeken, a hivatás felelősségteljes gyakorlása mellett magában foglalja a hazai értékek, a kultúra és a hagyományok ápolását is – összegezte.
Egy olasz könyvesboltról szóló nyári olvasmányélményét felidézve Deli Gergely úgy fogalmazott: érdeklődésünk, tehetségünk, erősségeink fényében számtalan módon állhatunk a hazánk szolgálatában és mindenki megtalálhatja saját küldetését, a személyes sikerek pedig a közösség számára is nagy jelentőséggel bírhatnak. A rektor ehhez kapcsolódóan gratulált Barják Dorottyának és Kiss Fanninak, akik a Nelson Mandela nemzetközi perbeszédversenyen nem jogász NKE-s hallgatókként nagynevű külföldi jogi karok egyetemistáit maguk mögé utasítva jutottak el a megmérettetés döntőjéig. Deli Gergely gratulált ugyanakkor a párizsi ötkarikás játékokon részt vett Gulyás Michelle öttusázó olimpiai aranyérméhez, Losonczi Dávid birkózó ötödik helyezéséhez, valamint Fábián Sára sportlövészetben és Fucsovics Márton teniszben nyújtott teljesítményéhez.
„Aki alázatos a tudomány iránt, megtalálja azokat a megoldásokat és eszközöket, amelyekkel egy-egy probléma megoldható” – emelte ki a doktorandusz hallgatókhoz szólva Kovács László vezérőrnagy. Az NKE tudományos rektorhelyettese kifejtette: szükség van azokra a közösségekre, amelyeket a doktori iskolák jelentenek, hiszen ezekben az azonos témakör iránt érdeklődő hallgatók, kutatók és oktatók együttműködése vezet majd a megoldáshoz. Ahhoz pedig alázat kell, hogy megtalálják az eszközöket a tudományos kutatás módszereihez – tette hozzá.
„Az egyetem kiemelten támogatja a doktori kutatásokat, ezért olyan szervezeti egységeket hozott létre, amelyek megkönnyítik a tudományos adatokhoz való hozzáférést, ezek feldolgozását, vagy a jó módszertan hatékony megtalálását” – emlékeztetett Kovács László. Kiemelte: az NKE-n folyó kutatások eredményei a későbbiekben felhasználhatók lesznek majd a közigazgatás, a rendészettudomány, a hadtudomány, a víztudományok, illetve a pedagógia területén. A vezérőrnagy kitért arra is, hogy idén összesen több mint 140-en jelentkeztek doktorandusz képzésre, közülük 120 hallgató kezdheti meg tanulmányait az NKE négy doktori iskolájának valamelyikében, így nemzetközi kutatásokba is bekapcsolódhatnak. Úgy fogalmazott: az NKE doktoranduszai hozzájárulhatnak nemcsak hazánk, hanem a régió biztonságához is.
A tanévnyitón ötödik alkalommal adták át az Országos Rendőrfőkapitányság által alapított Konstábler-bot elnevezésű vándordíjat, amit Ardelean Inez rendőr tisztjelölt, a Rendészettudományi Kar hallgatója vehetett át.
Az eseményen az elsőéves hallgatók fogadalmat tettek, melynek előmondója Kovács Zsanett, az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar hallgatója volt, majd felkötötték szalagjaikat a kari zászlókra. A rendezvényen a Katasztrófavédelem huszonöt tagú Központi Zenekara adott ünnepi műsort.
„Nehéz úgy jól beállítani a vitorlákat, ha nem ismerjük az úticélt” – idézett egy vitorlás mondást a tanévnyitó után elmondott pohárköszöntőjében Veszelszki Ágnes, az NKE új, Nemeskürty István Tanárképző Karának dékánja. Hangsúlyozta: az NKE-n jól ismerik az „úticélt”, amely eddig a jól felkészült, tapasztalt, elkötelezett szakemberek képzését jelentette a magyar állam számára a honvédelem, a belbiztonság, az állam- és közigazgatás, illetve a vízügy területén.
„Ehhez a célhoz járul hozzá 2024 szeptemberétől egyetemünk új kara, a Nemeskürty István Tanárképző Kar, ahol elmélyült lexikai ismeretekkel, kipróbált gyakorlati tudással felvértezett tanárokat, pedagógusokat képzünk a következő tanévtől kezdve” – fogalmazott Veszelszki Ágnes.
Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna
Fotó: Szilágyi Dénes