A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) tiszteletbeli doktori címét (doctor honoris causa) vehette át Koltay András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke, az intézmény korábbi rektora február 28-án. Az átadóünnepséget a NKE Széchenyi Dísztermében tartották.
„Az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) javaslata alapján a címmel Koltay András példamutató tudományos munkája iránti elismerésünket és egyetemünk fejlesztéséért, elismertségének növeléséért végzett elkötelezett munkája iránti nagyrabecsülésünket fejezzük ki” – jelentette ki köszöntőbeszédében Deli Gergely rektor.
Kifejtette: az NKE a közszolgálati képzés egyik legfontosabb regionális tudásközpontjaként és első számú magyar egyetemeként a társadalom, a nemzetstratégia, illetve a felsőoktatás igényei és céljai között képez hidat. Stratégiai jelentőségűnek nevezte az egyetemen folyó kutatásokat, amelyekhez a közigazgatás-tudományt támogató és gazdagító elméleti, gyakorlati, illetve nemzetközi tevékenységével, a sajtó- és médiajog, a szólásszabadság, valamint a személyiségi jogok témáiban elért kiemelkedő tudományos eredményeivel Koltay András is hozzájárult.
„Olyan személy, akinek iránymutatása és példája nemcsak a szakmában, hanem hallgatóink számára is követésre érdemes” – fogalmazott Deli Gergely, kiemelve Koltay András elkötelezettségét a tudás terjesztése és a következő generációk nevelése iránt. Véleménye szerint a tiszteletbeli doktori cím egy olyan szimbólum, amely jelképezi az NKE és az elismert szaktekintély közötti szoros kapcsolatot. Felidézte, hogy Koltay András, az NKE korábbi rektorának nevéhez olyan kiemelkedő eredmények fűződnek, mint az Eötvös József Kutatóközpont, a Diplomáciai Akadémia, a Nemzetek Európája Karrierprogram elindítása, a Ludovika Egyetemi Kiadó újraalapítása és a Ludovika Collegium létrehozása. Hozzátette: Koltay András sokat tett a Ludovika Akadémia eszmei örökségének ápolásáért az ellenforradalmi emlékoszlop és Romanelli ezredes emléktáblájának újraállításával, az egykor a Ludovika területén állt szobrok visszahozatalával és a Ludovika könyv kiadásával, de az ő támogatásával vált országosan elismertté és sikeressé a Ludovika SE vívószakosztálya is.
Koltay András már egyetemi tanulmányai alatt is kitűnt tudásával, részt vett a hallgatói önkormányzat megszervezésében és az egyetemi lapot is ő szerkesztette – erről már Horváth Attila beszélt méltatásában. Az ÁNTK Állam- és Jogtörténeti Tanszékének vezetője – akinek a tiszteletbeli doktor korábban tanítványa volt – felidézte, hogy Koltay András egyetemi évei alatt Ausztráliában is bővítette tudását, majd 2002-ben szerzett diplomát a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) Jog- és Államtudományi Karán. Ezután az Emberi Jogok Nemzetközi Intézetében végzett Strasbourgban, de tanult Londonban is – részletezte, hozzátéve: Koltay András 2008-ban védte meg PhD dolgozatát, két évvel később tett jogi szakvizsgát és 2015-ben habilitált. Beszélt arról is, hogy a tiszteletbeli doktor vendégtanárként dolgozott az Egyesült Államokban, 2017-ben lett a PPKE Polgárjogi Tanszékének vezetője, 2018-ban pedig a PPKE mellett az NKE egyetemi tanára is lett.
Ugyanebben az évben kapta meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektori kinevezését, amit 2021-ig töltötte be, amikor Áder János akkori köztársasági elnök a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökévé nevezte ki – sorolta Horváth Attila, hozzátéve: a tiszteletbeli doktor a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány kuratóriumi tagja, a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának elnökségi tagja, a Médiatanács elnöke, valamint a Mathias Corvinus Collegium Szólásszabadság Műhelyének vezetője és több szakmai folyóirat főszerkesztője.
Koltay András – aki a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagja is – főbb kutatási területei a szólásszabadság, a médiajog és a személyiségi jogok kérdéseihez kapcsolódnak, a témában összesen 400 tanulmányt és monográfiát írt – emelte ki a méltató. A tiszteletbeli doktor mindezeken felül még több társadalmi szervezet tagja, munkásságát pedig egyebek mellett a Köz Szolgálatáért Érdemjel arany fokozatával ismerték el.
„Koltay András igazi tanár, aki meg tudja kedveltetni a tantárgyát és a tudományt a hallgatósággal” – jelentette ki Horváth Attila, hangsúlyozva: mindezt a visszajelzések alapján a hallgatók véleménye is alátámasztja.
„Különleges kiváltság az NKE-n dolgozni, ahol nagy felelősséget helyez az itt dolgozók vállára a történelmi környezet” – jelentette ki köszönőbeszédében Koltay András, aki továbbra is oktat az egyetemen. Hangsúlyozta: egy hagyományokra épülő, de 21. századi, modern intézményt igyekeznek építeni. Kiemelte: rektorként fontosnak tartotta nemcsak az oktatók, hanem a katedrától távol dolgozó munkatársak megbecsülését is. Beszélt egyebek mellett az NKE és az NMHH közötti együttműködésről is, amit kiválónak nevezett.
Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna
Fotó: Szilágyi Dénes