Az önkéntes tartalékos katonai szolgálatról tartottak tájékoztatót a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Orczy Úti Kollégiumában január 24-én. Az ismertető célja az volt, hogy az egyetem civil hallgatói számára is bemutassák az önkéntes tartalékos jogviszony közösségi és személyes előnyeit.
Apáti Zoltán dandártábornok, az MH Tartalékképző és Támogató Parancsnokság (MH TTP) megbízott parancsnoka előadásában úgy fogalmazott: a világban történő események rámutattak, hogy a hivatásos katonák mellett szükség van olyan önkéntes tartalékosokra, akik tanulmányaik vagy civil foglalkozásuk megtartása mellett támogatják Magyarország védelmi képességeinek biztosítását és fejlesztését, „hiszen mindig hasznos, ha az ember tudással rendelkezik a Magyar Honvédségről, Magyarország védelmi képességeiről, de a kiképzésben szerzett ismeretekkel például civil életeket is megmenthet”.
A tábornok elmondta, hogy jelenleg több mint 11 ezer fő önkéntes tartalékos szolgál a magyar hadseregben, de a cél a 20 ezer fő. Kiemelte, hogy az NKE hallgatói közül néhányan már szolgálnak önkéntes tartalékosként, akik információkkal tudnak szolgálni a jelentkezni vágyóknak akár a kiképzést illetően is.
Apáti Zoltán felhívta a figyelmet, hogy a Magyar Honvédség és az NKE olyan egyedülálló koncepciót dolgozott ki a hallgatók számára, amelynek révén az önkéntes tartalékos kiképzés és tevékenység a lehető legjobban illeszkedik az egyetemhez, az egyetemista élet mindennapjaihoz. „Jelen pillanatban semelyik másik felsőoktatási intézményben nincs olyan kínálat, amit az NKE civil hallgatói számára összeállítottunk” – jelentette ki a dandártábornok.
Apáti Zoltán arról is beszélt, hogy milyen előnyökkel jár az önkéntes tartalékos jogviszony. Az anyagi vonatkozásokon túl az egyik legfontosabb az, hogy az NKE-s hallgatók az önkéntes tartalékos kiképzésük döntő részét az egyetem campusain végezhetik el. Nem kell elutazniuk, idegen közösségben részt venniük a kiképzésen, amelynek során nyáron az egyetemi kollégiumokban ingyenesen biztosított az elhelyezés.
Elhangzott, hogy az önkéntes tartalékos jogviszony tanulmányi előnyökkel is jár: az ilyen jogviszonyt létesítő a felvételi eljárás pontrendszerében a közösségi-tudományos kategóriában megkapja a maximum pontszámot és tantárgyelismerésben is részesül. Az egyetem a kollégiumi felvételi eljárásban is elismeri az önkéntes tartalékos jogviszonyt többletpontok formájában.
Az NKE önkéntes tartalékosai 30 fő elérése esetén önálló NKE-s katonai alegységként jelennek majd meg, „ami azért jó, mert akik egy alegységben vannak, nem kell az ország különböző pontjaira elmenniük a kiképzésre, hanem együtt, egy helyen van rá lehetőségük, és amíg az egyetemi éveiket töltik, addig ebben az alegységben tudnak szolgálatot vállalni – hangsúlyozta a dandártábornok.
Kohut Zoltán főhadnagy, az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság Toborzó és Érdekvédelmi Osztályának (HM KIKNYP TÉO) beosztott tisztje elsősorban az önkéntes tartalékos katonai szolgálat formáiról és a katonai szolgálatvállalás feltételeiről beszélt, majd részletesen bemutatta az önkéntes tartalékos szolgálat általános jellemzőit, különös tekintettel az önkéntes területvédelmi tartalékos szolgálatra.
A főhadnagy az érdeklődőknek elmondta, hogy az önkéntes tartalékos jogviszonyt létesítők jogosultak a havi 80 040 forint összegű Önkéntes Tartalékos ösztöndíjra, valamint az egyszeri szerződéskötési díjra, amelynek összege 33 450 forint. Jogosultak továbbá rendelkezésre állási díjra évente 266 800 forint összegű mértékben és a tényleges szolgálatteljesítésért járó részarányos illetményre, amelynek alapja 265 450 forint havi illetmény. Mindemellett a kiképzés és az igénybevétel során biztosított a térítésmentes élelmezési és ruházati ellátás, valamint az utazási költségtérítés.
Az önkéntes tartalékos szolgálatra történő jelentkezés folyamatos. A jelentkezési szándékot a Magyar Honvédség kozpontitoborzas@mil.hu, illetve a Varga.Matyas.Karoly@uni-nke.hu e-mail címekre lehet jelezni.
A Magyar Honvédség toborzásért felelős katonai szervezete rendszeres időközönként továbbra is személyes támogatást nyújt a jelentkezés folyamatában a Ludovika Campuson.
Kérdés esetén rendelkezésre áll a Központi Online Toborzó Iroda az onlinetoborzo@mil.hu e-mail címen, vagy Varga Mátyás kollégiumi osztályvezető a Varga.Matyas.Karoly@uni-nke.hu e-mail címen.
További részletek IDE és IDE kattintva olvashatók.
Szöveg: Sallai Zsófia
Fotó: Szilágyi Dénes