Progresszió, kultúra, művelődés, szabadság, hit, közöny, kisebbségek, nemzet, föderáció, kiegyezés – talán e szavakat hallhatta a leggyakrabban az egyetemen megrendezett páros könyvbemutató közönsége.
Közösen szervezett páros könyvbemutatót és kerekasztal-beszélgetést a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Eötvös József Kutatóközpont (EJKK) Közép-Európa (KEKI) és a Politika- és Államelméleti Kutatóintézete (PÁK) december 7-én, a Ludovika Főépület Zrínyi Miklós Termében. Az intézetek az eseményen elsőként a Ludovika Egyetemi Kiadó gondozásában megjelent Eötvös 150. Szabadság, művelődés, polgárság című, majd a Bloomsbury Publishing által kiadott 19th Century Hungarian Political Thought and Culture. Towards Settlement with Austria, 1790–1867 című, idén napvilágot látott könyveiket mutatták be.
A rendezvényen Török Bernát, az EJKK igazgatója köszöntötte a résztvevőket. Mint elmondta, tudatos döntés és értékválasztás volt, hogy a több mint négy éve alapított egyetemi kutatóközpont Eötvös József nevét viseli. Személye, munkássága olyan értékeket, fogódzókat ad – bármely szakterületen is munkálkodjék a kutató –, amelyből a mindennapokban is sokat lehet meríteni. Azt is elárulta, hogy ő maga gyakran idézi Eötvös eme gondolatát: „Haladni csak úgy lehet, ha, míg egyik lábunkkal előre lépünk, a másikat helyén hagyjuk.” Éppen ezért számára a kutatóközpont számos rendezvénye közül mindig kedvesek azok, amelyeken Eötvös József munkásságát tárhatják a nyilvánosság elé.
Az Eötvös 150 című kötet köré szervezett eszmecserén Hatos Pál, a KEKI intézetvezetője, a könyv szerzője, szerkesztője egyebek mellet azt emelete ki, hogy Eötvös nemcsak kultuszminiszter, irodalmár vagy a magyar reformkor klasszikusa, hanem a magyar külpolitika egyik legjelentősebb cselekvő gondolkodója is.
A kötet bemutatását Martonyi János egyetemi tanár, korábbi külügyminiszter kezdte, kiemelve, hogy a könyv lenyűgöző és hiánypótló. Remélhetőleg sokak figyelmét kelti majd fel, mert bár sokat beszélnek egyetemeken, iskolákon Eötvösről, ám a közvélemény aligha ismeri a megfelelő mélységben.
A nyitó előadáshoz Kulin Ferenc egyetemi tanár, irodalomtörténész, kritikus, valamint a könyv szerzőiként, szerkesztőiként Hörcher Ferenc, a PÁK intézetvezetője, illetve Tóth Kálmán, a PÁK tudományos munkatársa szóltak hozzá.
Ezt követően, immár az angol nyelvű tanulmánykötet kapcsán Jeszenszky Géza egyetemi tanár, korábbi külügyminiszter és nagykövet tartott bemutató előadást. Azzal kezdte, hogy a magyar történelemről kevés megbízható munka található külföldön.
A könyvbemutatókról részletesen az egyetem tudományos platformján, a ludovika.hu cikkében olvashatnak.
Szöveg: Sarnyai Tibor
Fotó: Szilágyi Dénes