Különleges zenei élményben lehetett része a hallgatóságnak a Ludovika Zeneszalon estjén a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Főépület Széchenyi Dísztermében november 14-én. Horváth Attila alkotmánybíró, az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar tanszékvezető egyetemi tanára ezúttal a magyar rockzene világszerte ismert képviselőit idézte meg a Magyarock, azaz a legszebb magyar rockdalok című eseményen. Segítőtársai voltak: Barkó Laura, Horváth Tamás, Pálmai Zoltán, Szabó Levente, Szekeres Zoltán, valamint Csík Sándor és Homoki Gábor.
A magyar rockzenét az Illés együttes tette világhírűvé, akik felhagytak az akkor szokásos gyakorlattal, és nem elégedtek meg azzal, hogy a külföldi rockzenét „másolják”, Szörényi Levente és Bródy János magyarul szólaltak meg. 1970-ben a beat őshazájában léphettek fel, a koncertet követően egész London a lábaik előtt hevert. Nem csoda, ha a pártállami vezetés soha többet nem engedte őket külföldre. Az együttes sorsa megpecsételődött, a zenekart a hatalom erői feloszlatták, Bródy ellen pedig több büntetőeljárás is indult. Erre az időszakra utalt a Good bye, London című számuk.
A ’70-es évek azonban nemcsak a magyar rock, hanem a modern népzene fellendülését is magával hozta. A modern hangszerekkel és hangszereléssel fellépő Muzsikás együttes olyan nemzetközi hírnevet szerzett magának, hogy csakis politikai támadások sora lehetett az osztályrészük. Az együttes és Sebestyén Márta – aki az Oscar-díjas Az angol beteg című film egyik betétdalát is énekelte – hatása azonban kitörölhetetlen nyomot hagyott a világ zenei életében. Az esten a magyar népzene kiemelkedő alkotásai előtt az előadóművészek a Repülj madár című számmal tisztelegtek. A hargitai Csíkmenaságból származó dal érdekessége, hogy a szövegét számtalan nyelvre fordították le.
A hazai rockzene legnagyobbjai közül nem hiányozhatott a magyar Jimi Hendrix, Radics Béla sem. Kimagasló tehetségével ő sem kerülhette el a sorsát. A pártállam megrettent a népszerűségétől, Erdős Péter, a magyar popzenei élet irányítója pedig nem engedte egyetlen lemezét sem kiadatni. A világ egyik legnagyobb gitárosa, aki Hendrix után szintén megtanult foggal játszani, igen fiatalon, 36 éves korában elhunyt, együttese a Taurus zenekar pedig felbomlott. Radics Béláról a P. Box: A zöld, a bíbor és a fekete című számával emlékeztek meg.
A pártállam következő áldozata a Rolls Frakció nevű együttes volt. 1978-as megalakulása után D. Nagy Lajos formációja olyan vendégekkel lépett föl, mint Nagy Feró vagy Deák Bill Gyula. Dalszövegeikkel gyakorlatilag minden ellen lázadtak. A felbomlás után D. Nagy Lajos az ős-Bikini hagyományait ötvözte a Rolls Frakció hagyományaival, így a Bikini együttes a tiltottból a tűrt kategóriába került. Erre az időszakra emlékeztetett az Adj helyet című dal.
A rendszerváltást követően elkezdődött a nagy történelmi filmek korszaka. Az egyik legemlékezetesebb Koltay Gábor filmje, a Honfoglalás. A film főcímdalának népszerűsége a mai napig nem kopott meg, köszönhetően egyrészt a zene és szöveg egységének, valamint a szövegben megjelenő motívumoknak: égig erő fa, kettős honfoglalás, hazatérérés, három hegyen (magyar címer), Ómagyar Mária siralom szavai, kifejezései, sólyom.
Az Omega együttes annak idején Európa egyik legfelkapottabb zenekarának számított, volt olyan koncertjük, amelyen a Scorpions volt az előzenekaruk. Az egyik legismertebb dalukat ma is sokan dúdolják, A gyöngyhajú lány zenei motívuma nem egyszer, nem kétszer bukkan fel a nagyvilágban, igaz csak a Scorpions német együttes használja hivatalosan, mások egyszerűen ellopták. Az Omega külföldi koncertjeinek bevételét annak idején az állam fölözte le, de adódott egy kiskapu. A Boney M. együttes felkérte őket, írjanak nekik egy-két számot. Így cserélt gazdát 20 000 márkáért a Raszputyin című Boney M. klasszikus, amit az Omega a Léna mellett készített.
Az est zárásaképpen a Fonográf 1986-os Vidéki kislány című dalát hallhatta a közönség, amelynek eredetiében Bródy János szövege mellett Szörényi Levente hegedűvirtuozitása is hallható.
Szöveg: Páhy Anna
Fotó: Szilágyi Dénes