A Ludovika Egyetemi Színpad tagjai és az egyetem hallgatói: Boda Ábel, Ducza Áron, Finta Borbála, Hatwagner György, Juhász Flóra, Kovács Zita Katinka, Szamosszegi Réka,Sánta Kornélia, Takács Ferenc Ferdinánd a Tóth Ilona 1956-os hős drámáját feldolgozó darabban közreműködve képviselték Magyarországot a Kolozsvári Állami Magyar Színházban október 23-án.
Tóth Ilona 1932. október 23-án született Árpádföldön. 1956-ban már csak az államvizsgái voltak hátra a végig tiszta kitűnő eredménnyel vizsgázó medikának a Budapesti Orvostudományi Egyetemen, amikor kitört a forradalom. Részt vett az október 23-i diáktüntetésen, majd előszőr mentőorvosként dolgozott, majd a Domonkos utcai kisegítő kórház vezetője lett, ahol koffein injekciókon élve, több napon keresztül folyamatosan látta el a forradalom sebesültjeit. Őrizetbe vették ellenforradalmi röplapok sokszorosításáért, majd megvádolták Kollár István meggyilkolásával. A koholt rágalmak a következők voltak: vénába fecskendezett benzin, szíven szúrás. A szabadulás reményében minden vádpontot magára vállalt, végül koncepciós perben halálra ítélték és felakasztották. 24 éves volt.
Ezt a történetet dolgozza fel Horváth Attila alkotmánybíró, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar Állam- és Jogtörténeti Tanszéke vezetőjének ötlete alapján az Őrizd a Lángot! – Tóth Ilona 1956 című rockmusical, amelynek zenéjét és dalszövegét Bácskay Zsolt és Horváth Tamás szerezték.
A színdarabban több neves színésszel dolgoztak együtt az egyetemi hallgatók: Kisfaludy Zsófia, Angler Balázs, Hám Kereki Anna, Makrai Pál, Barkó Laura, Barkó Bálint, Bene Zoltán. További szereplők: Molnár Krisztián, Badics Csaba, Siklódi Gellért,Czampa Zsombor, Kőfalvi Fillisz, Kőszegi Kristóf, Szűcs Petra voltak. A rockopera rendezője Bori Tamás, a rendező munkatársa Kupi Gábor. A darab jelmezeit Balai Zsuzsa biztosította, smink és maszkmestere Császárné Lampé Anikó volt. Hangosításért Maslonka Levente, a világosításért Göttinger László felelt. Az előadás szervezői a Magyarország Főkonzulátusa Kolozsvár, Petőfi Kulturális Ügynökség és a Krónika Intézet voltak.
Szöveg: Szamosszegi Réka
Fotó: Ficsor Márton