Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Új tanulmánykötet elemzi az orosz–ukrán háborút

Az Európai Uniónak egy új keleti politikára lenne szüksége, hiszen a korábbit érvénytelenítette a háború. Könyvbemutató.

A Europe And The War Of Ukraine (Európa és Ukrajna háborúja) címmel megjelent tanulmánykötet nyilvános bemutatóját szeptember 25-én, hétfőn, a Ludovika Szárnyépület John Lukacs Társalgójában szervezte meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának (HHK) Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszéke (NBTK), a Magyar Hadtudományi Társaság (MHTT) és a brüsszeli The Foundation For European Progressive Studies (FPES) nevű szervezet.

Az eseményt Szenes Zoltán, az NBTK professor emeritusa nyitotta meg, aki elmondta, a nyáron megjelent új könyv összesen 22 fejezetből áll, 25 szerző munkáját dicséri. Köszöntőjében Molnár Anna, az NBTK tanszékvezető egyetemi tanára hozzátette, fontos, a választott témáját széles körűen feldolgozó könyv született. Mivel nagyon komoly kihívás érte az európai biztonsági architektúrát, az elemzőknek és a kutatóknak fontos feladata most megértetni az eseményeket és a mélyebb összefüggéseket.

A könyvet a megjelentek számára Andor László és Bozsó Péter Tamás közgazdászok, valamint Dunay Pál, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) Társadalomtudományi Karának egyetemi docense ismertették. Andor László, a kötet szerkesztőjeként azzal kezdte ismertetését, hogy minden bizonnyal a Ludovika a legmegfelelőbb helyszín egy ilyen könyv bemutatójára. Bár az a háborúról szól, mégis a legkülönfélébb területek szakértői jelennek meg benne, hogy segítsenek megérteni ezt a nagyon összetett kérdést. Hozzátette, a tanulmánykötet egyik konklúziója az lehet, hogy az EU-nak egy új keleti politikára lenne szüksége, hiszen a korábbit érvénytelenítette a háború. Szerinte a legvalószínűbb egy tágabb értelmű rekonstrukciós gondolat kialakulása ma, ami nem csupán Ukrajnát érinti, hanem az egész keleti térséget. Andor László ismertetését azzal zárta, örvendetes lenne, ha a kötet mihamarabb eljutna az oktatásba, de még jobb az lenne, ha már a háború lezárásáról is lehetne írni egyet.

Dunay Pál felkért recenzensként szólt hozzá a könyvhöz. Mint elmondta, mindenképpen fontos, hogy a kötet megjelent, ő biztosan fogja használni saját óráin. Szerinte azonban a sok fejezet és a húsznál is több szerző szerepeltetése túl komplexé tette a könyvet, emiatt némely téma kidolgozása elnagyolt lett.

Bozsó Péter Tamás a kötet energiapolitikai témájú szerzőjeként kapott szót a rendezvényen. Arról beszélt, hogy korábban csak csővezetékeken lehetett gázt szállítani országok között. Az új technológia, a cseppfolyósított földgáz (LNG) megjelenése azonban komoly átrendeződést hozott a piacon, hiszen az már tankerhajókon is szállítható – akár az óceánon keresztül is. Az USA így mára nagyobb gázexportőrré vált, mint Katar.

A könyvbemutatón a kötethez szakértői megjegyzést fűzött Molnár Anna egyetemi tanár, Kis-Benedek József ny. ezredes, az NKE címzetes egyetemi tanára, az MTA doktora, valamint Csiki-Varga Tamás, az NKE Eötvös József Kutatóközpont Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa.

Molnár Anna elmondta, a kötethez szervesen kapcsolódik az általa vezetett tanszék nemzetközi projektje, az EUSecure program. Molnár Anna kiemelte, a stratégiai autonómia kérdése mind a könyvben, mind a projektben komoly hangsúlyt kapott: a háború felélesztette az erről való európai gondolkodást, elég, ha itt csak Macron elnök megszólalására utalunk – mondta el Molnár Anna.

Kis-Benedek József hadműveleti, katonai aspektusokkal egészítette ki a könyvben leírtakat. Mint elmondta, sem az oroszok, sem az ukránok nem érték el még a céljukat, és nem is képesek megfordítani a háború menetét, a fegyveres harc ezért évekig folyhat – akár a mai magas, akár egy alacsonyabb hőfokon.

Csiki-Varga Tamás a könyv német biztonságpolitikáról szóló fejezetét kommentálta. A háború ugyanis nagyon komoly hatással volt a német belpolitikára. Bár a német döntéshozók mára ráébredtek, hogy akár egy új vasfüggöny is emelkedhet a NATO keleti határán, ugyanakkor az ország még nem készült fel arra, hogy a geopolitikát meghatározó szereplő legyen a világban – mondta el Csiki-Varga Tamás.

A könyvbemutatóról részletesebben olvashat az egyetem tudományos platformján, a ludovika.hu cikkében.

 

Szöveg: Sarnyai Tibor

Fotó: Szilágyi Dénes