Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

„Kihívásokkal teli időszakot élünk, amelyek új típusú válaszokat igényelnek”

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Rendészettudományi Kar (RTK) Katasztrófavédelmi Intézetének (KVI) alap- és mesterképzés levelező munkarendben tanuló 86 (3 fő nappali és 83 fő levelező munkarendben végzett) végzős hallgatója vette át oklevelét a Ludovika Főépület Szent László Kápolnájában tartott ünnepségen, június 30-án. Az ünnepélyes eseményt Nováky Mónika tű. alezredes, az NKE adjunktusa moderálta.

„Változó, a nemzetközi közösség számára is új kihívásokkal teli időszakot élünk, amelyek, új típusú válaszokat igényelnek” – mutatott rá Koller Boglárka egyetemi tanár köszöntőjében. Az NKE nemzetközi rektorhelyettese ismertette: az alapítás óta eltelt tizenegy éves munka mutatja, hasznos volt az államigazgatási, katonai és a rendészeti képzés integrálása egy intézményi szférába. „Egyetemünk különleges intézmény, elsődleges feladata, hogy hű maradjon a Ludovika hagyományaihoz, és megőrizze egyediségét” – emelte ki. Elmondta: az egyetem által indított képzések lehetővé teszik, hogy minden tehetséges, a köz szolgálatára vállalkozó fiatal megtalálja a neki legmegfelelőbb életpályát. „Hivatásunk és kötelességünk, hogy korszerű és a legmagasabb szintű szakmai ismeretekkel rendelkező, önálló döntéshozatalra képes, szellemileg és fizikailag felkészült szakembereket képezzünk. Olyan közösséghez tartozunk, amelynek tagjai kapcsolódnak az állam életének szervezéséhez, irányításához, így a katasztrófavédelem rendszeréhez is. Összeköt bennünket hazánk és választott hivatásunk közös szeretete” – hangsúlyozta az NKE rektorhelyettese.

Koller Boglárka ünnepi beszédében felidézte: a KVI hallgatói több területen is kiemelkedő tevékenységet végeznek, illetve végeztek a COVID-19 pandémia kezelésében, a viharkárok felszámolásában, valamint karitatív feladatok ellátásában. „Ez az a cselekvés és fegyelmezettség, amely az egyetemi közösség legfontosabb tartaléka és értéke” – mutatott rá.

Az NKE nemzetközi rektorhelyettese kitért arra is, egyetemünkön 2022 szeptemberétől indult el az új Tűzvédelmi mérnöki alapképzési szak, valamint a Belügyminisztérium (BM) Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal (OKF) közösen indított Kritikusinfrastruktúra-védelmi biztonsági összekötő személy szakirányú továbbképzési szak. „A KVI az oktatási feladatok mellett az oktatói és hallgatói tehetséggondozást is szem előtt tartotta, amikor létrehozta a Rendészettudományi Társaság Katasztrófavédelmi Tagozatát, illetve megalapította a Katasztrófavédelmi Szakkollégiumot. További intézményfejlesztési terveinkről sem tettünk le, sőt megújult erővel folytatjuk azokat” – hangsúlyozta, utalva a Katasztrófavédelmi Speciális Képzési Központ tervezésére. Az új épület a magyar katasztrófavédelmi felsőoktatás számára a jövőt is jelöli, amely Európában egyedülálló módon az oktatási feladatok mellett működő tűzoltósággal, pszichikai gyakorlópályával, tűzvédelmi laboratóriummal is rendelkezni fog.

Az ünnepi beszédet követően az okleveleket és diplomákat Koller Boglárka, az NKE nemzetközi rektorhelyettese, Hautzinger Zoltán r. ezredes, az NKE RTK oktatási dékánhelyettese, Erdélyi Krisztián tű. vezérőrnagy, a BM OKF műveleti főigazgató-helyettese, és Varga Ferenc tű. dandártábornok, KVI mb. intézetvezetője adta át először a Katasztrófavédelem alapszak nappali (civil) és levelező munkarendben végzett hallgatóinak, majd a Katasztrófavédelem mesterszak levelező munkarendben végzett hallgatók számára.

Hallgatói válaszbeszédében Bogárdi Barbara tű. hadnagy hangsúlyozta: „A tanulás a legerősebb fegyver, amivel megváltoztathatjuk a világot.” Hallgatótársainak pedig felhívta a figyelmét: „A siker létráját nem lehet zsebre dugott kézzel megmászni.”

Ugyanezen a napon, június 30-án rendezték meg az NKE RTK 2022 őszén indított Kritikusinfrastruktúra-védelmi biztonsági összekötő személy egy éves képzési idejű, szakirányú továbbképzési szakon végzett 56 hallgató oklevélátadóját. Az ünnepélyes eseményt ugyancsak a Ludovika Főépület Szent László Kápolnájában Nováky Mónika tű. alezredes, az NKE adjunktusának moderálta.

„Modernitás és transzparencia. Ez jellemzi a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet, amelynek elsődleges kari feladata, hogy hű maradjon a rendészet hagyományaihoz, és megőrizze egyediségét. Az Egyetem által indított képzések lehetővé teszik, hogy minden tehetséges hallgató megtalálja a neki legmegfelelőbb szakterületet és az ahhoz kapcsolódó életpályát” – emelte ki köszöntőjében Hautzinger Zoltán r. ezredes. Az RTK oktatási dékánhelyettese elmondta: ez az új képzés olyan korszerű jogi és szakmai ismeretekkel rendelkező szakembereket célzott meg, akik komplex módon képesek a létfontosságú rendszerek és létesítmények védelmével kapcsolatos üzemeltetőt érintő biztonsági összekötői szakmai feladatok ellátására.

Az NKE általa olyan szakismereteket tud egyetemi körülmények között biztosítani, amelyekre korábban nem volt példa.

„A mai napon ötvenhat fő veszi át a hivatalos közokiratnak számító oklevelet, azok, akik egy évvel ezelőtt elhatározták, hogy lépést tartanak a modernizáció kihívásaival, a szakértelem bővítésének igényével. A képzés során megszerezték mindazt a tudást, jártasságot, képességet, és készséget, amelyek segítségével olyan kompetenciákra tettek szert, amelyek alkalmassá teszik önöket a létfontosságú rendszerek és létesítmények védelmével kapcsolatos biztonsági összekötő munkakör magas szintű betöltésére” – mutatott rá Hautzinger Zoltán.

Az RTK oktatási dékánhelyettese hozzátette: egy szakirányú továbbképzési szak esetében kizárólag a megszokott formalitás kedvéért szólítják hallgatóknak az okleveleiket átvevőket. „A valóságban ennél többről van szó. Olyan szakembereket és kollégákat köszöntünk, akik megtiszteltek minket azzal, hogy alapdiplomájuk mellett eljöttek hozzánk, hogy többlet szakismeretet szerezzenek. Mindezt hálásan köszönöm az NKE vezetői és oktatói nevében, hangsúlyozva: méltóak és büszkék lehetünk egymásra!” – tette hozzá.

Az okleveleket Hautzinger Zoltán r. ezredes, az NKE RTK dékánhelyettese, Ördög István tű. ezredes, a BM OKF főosztályvezetője és Varga Ferenc tű. dandártábornok, a KVI megbízott intézetvezetője adta át.

A hallgatók nevében Baloghné Pruha Mária Anett mondott válaszbeszédet, Angyal István tű. ezredes, a BM OKF főosztályvezetője pedig pohárköszöntőt mondott.

 

Szöveg: Páhy Anna

Fotó: Szilágyi Dénes