Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Szakmai tudás, elegancia, tapintat és alázat — Kiss György 70!

„Clara pacta, boni amici” azaz tiszta egyezség(ek), jó barátok kísérték, kísérik Kiss György, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kara (ÁNTK) egyetemi tanárának életútját. Nem véletlen, hogy az ÁNTK professzora számára készült, Ünnepi tanulmányok Kiss György 70. születésnapjára című kötet is ezt az alcímet viseli. A kötetátadó ünnepséget a Ludovika Főépület Széchenyi Dísztermében tartották április 27-én. Az esemény moderátora Auer Ádám, az NKE ÁNTK egyetemi docense volt.

„Éleslátással, megfelelő tapintattal Kiss György professzor úr elérte, hogy az államtudományi képzés ma már megkerülhetetlen nemcsak a felsőoktatási szférában, hanem a központi igazgatásban is a jogi diploma mellett (helyett) egyre inkább az államtudományi diplomát keresik a munkaadók” – emelte ki köszöntőjében Deli Gergely. Az NKE rektora elmondta: Kiss György, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, 2014-ben érkezett az NKE-re, a Magyary Zoltán Chair cím birtokosaként, egyetemi tanárként. Munkajogi tevékenysége mellett felépítette a közszolgálati-jogi tudásbázist, emellett számos közszolgálati tárgyú munka szerkesztője és szerzője. Dékánként vezette az ÁNTK-t, tevékenysége nyomán alakult ki a kar államtudományi jellege, presztízse, neki köszönhető, hogy az államtudományok újra fölkerültek a hazai diszciplínák palettájára és megújult formában öltöttek testet az egyetemen.

Neki köszönhető, hogy a közigazgatástudományi karból államtudományi karrá vált az ÁNTK. Kidolgozója és szakfelelőse mindmáig az államtudományi osztatlan mesterképzésnek. Szerkesztőbizottsági elnöke a Pro Publico Bono magyar közigazgatási folyóiratnak, 2016-óta vezetője az NKE Közigazgatás-tudományi Doktori Iskolájának. „Tapintat és alázat jellemzi a professzort a szakmai tudás mellett, aki mindig minden helyzetben meg tudta őrizni eleganciáját. Talán az egyik legnagyobb dolog, ha valaki tudja elegánsan kezelni a nehézségeket” – tette hozzá Deli Gergely.

„Minden bizonnyal túlzás nélkül állíthatom, hogy Kiss György professzor úr a Pécsi Jogi Kar egyik legismertebb és legelismertebb oktatója annak ellenére, hogy Kiss professzor 2014 óta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem főállású oktatója, és ettől az időponttól csökkent pécsi aktivitása” – mutatott rá beszédében Fábián Adrián egyetemi tanár. A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának (PTE ÁJTK) dékánja arról is beszélt, hogy Kiss György amellett, hogy akadémikus szaktekintély, legalább ilyen jelentős emberi minőséget is képvisel. „Kiss György maga a könnyed, magával ragadó empátia, elegancia és intelligencia. Nincs olyan probléma, amit ne tudna egyszerűen, érthetően megközelíteni, elemeire bontani és szinte játszi könnyedséggel megoldani” – fogalmazott a PTE ÁJTK dékánja.

„Dékáni kinevezésem óta magam is megtapasztalhattam széles körű felkészültséget a közös munka során, de vitalitását, legendás szerénységét, a fiatalok iránti, jó értelemben vett alázatát, fáradhatatlanságát, vidámságát, közvetlenségét is” – emelte ki pohárköszöntőjében Varga Réka Kiss György erényeit. Az NKE ÁNTK dékánja elmondta: korábban nem volt közvetlen kapcsolata Kiss György professzorral, együttmunkálkodásuk eddigi rövid, de annál produktívabb ideje alatt éppen a fenti jellemvonások első pillanattól szembeötlő mivolta okán egy fiatalos, szakmai pályája és aktivitása csúcsán levő szakember képe rögzült róla. „Aki ismeri önnön értékét, az merhet szerény lenni, tartja a mondás. Méltán mondhatom, hogy egykori és mai kollégái, tanítványai is egytől egyik ismerik és elismerik Kiss György professzor úr értékeit. E kötet és a benne olvasható tanulmányok bizonyítékai ennek a nagyrabecsülésnek, egyúttal kifejezik a személyes és intézményi köszönetet az ünnepelt számára” – tett hozzá a kötet átadásakor Varga Réka.  

Kiss György professzort az NKE rektora, az NKE ÁNTK dékánja és a PTE ÁJTK dékánja mellett Bankó Zoltán, a PTE ÁJTK habilitált egyetemi docense, Hazafi Zoltán, az NKE ÁNTK tanszékvezető egyetemi docense habilitált egyetemi docense és Auer Ádám köszöntötte.

 

Szöveg: Páhy Anna

Fotó: Szilágyi Dénes