Dani Zoltán bukovinai székely származású, nyugalmazott vajdasági ezredes tartott előadást a délszláv háborúban szerzett tapasztalatairól április 11-én a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Ludovika Főépületének Zrínyi Termében. A Nemzetközi Főigazgatói Iroda (NFI) által szervezett, Barangolás a Balkánon elnevezésű rendezvénysorozat eseményének moderátora Mernyei Ákos Péter nemzetközi főigazgató volt.
Jugoszlávia felbomlása után, 1991-től tömeges kivégzéseket, etnikai tisztogatásokat hajtottak végre az utódállamok területén – idézte fel Dani Zoltán. Beszélt arról is, hogy a maradék Jugoszlávia részeként létező Koszovóban az elszakadást követelő albán gerillák és a jugoszláv hadsereg egységei között robbantak ki fegyveres harcok, amit a NATO csapatai igyekeztek meggátolni az újabb népirtás megfékezése érdekében. Az akkor alezredesi rangban szolgáló hivatásos katona elmondta: 1999. március 24-én a koszovói kivonulás kikényszerítése érdekében a NATO bombázni kezdte Jugoszláviát. Kifejtette: az egyik láthatatlan lopakodó F-117-es repülőgépet úgy sikerült három nappal később lelőniük, hogy a felderítőradar frekvenciáját megváltoztatta. Hangsúlyozta: mivel ez szabályellenes volt, tettéért ugyanúgy kaphatott volna kitüntetést, mint ahogyan börtönbe is kerülhetett volna, végül azonban egyik sem következett be. Kiemelte: a lopakodót – amelynek egy titánötvözetből készült darabját meg is nézhették a jelenlévők – nem egyedül lőtte le, a művelet csapatmunka volt. Erre mindig nagy hangsúlyt helyezett az egységénél, ezért nem is vesztett embert – tette hozzá.
Dani Zoltán kitért arra is, hogy a rakétával lelőtt amerikai gép vezetője katapultált, majd évekkel később levelezni kezdtek, találkoztak és barátságot kötöttek, történetükről pedig film is készült.
Az ezredesi rangban nyugdíjba vonult Dani Zoltán pékként folytatta pályafutását Székelykevén, jelenleg parlamenti képviselőként tevékenykedik. A magyar-szerb kapcsolatok szerinte még soha nem működtek ilyen jól, mert mindkét állam vezetői emberileg is sokat tesznek érte. A vajdasági ezredest Lippai Péter dandártábornok, az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának dékánja is köszöntötte. Mindketten egyetértettek abban, hogy minden helyzetben az emberi élet a legfontosabb, ezért szorgalmazták az orosz-ukrán háború befejezését.
A rendezvény végén Palusek Erik, az NKFI munkatársa jóvoltából a jelenlévők ízelítők kaphattak a szerb gasztronómiából is, és néhány szerb kifejezéssel is megismerkedhettek.
Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna
Fotó: Szilágyi Dénes