Diaszpóra szervezetek vezetőinek szemüvegén keresztül mutatja be a világ szórványmagyarságának intézményeit, de oktatási célokra is hasznosítható Gazsó Dániel Otthon és itthon – a magyar diaszpóra és anyaországa című kötete, amelyet az NKE Egyetemi Könyvtárában mutattak be. Az eseményen útjára indult a jövőben jelentősen bővíteni tervezett Kisebbségpolitikai Különgyűjtemény, amelynek apropóján az októberben alakult Kisebbségpolitikai Kutatóműhely kezdeti lépéseibe is bepillanthattak az érdeklődők.
Az NKE Egyetemi Könyvtárának egyediségét különgyűjteményei adják, amelyek sorában a ritka könyvek mellett helyet kapott a hadtörténész Perjés Géza-, de Breuer Pál hagyatéka is, vagy a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon Müller Ottmár robbantástechnikai különgyűjteménye, illetve Baján, a Víztudományi Karon a VITUKI különgyűjteménye, vagy az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karhoz kötődően Magyary Zoltán hagyatéka is – mondta köszöntőjében Mészáros Zoltán főigazgató. Az újabb, Kisebbségpolitikai Különgyűjtemény kezdő anyagát 500 dokumentum adja, amely a könyvtár törzsállományából és újabb művek érkezéséből állt össze. Tervben van a különgyűjtemény fejlesztése, a témához kapcsolódó anyagokat felajánlásként bárkitől szívesen fogadnak.
A könyvtári állomány egyébként a nemrégiben elhunyt történész, politológus, egyetemi tanár, volt európai parlamenti képviselő, az NKE EJKK Politika- és Államelméleti Kutatóintézet egykori munkatársa, Schöpflin György hagyatékával is bővül – jelentette be a bemutatón Gyurcsík Iván rektori tanácsadó. A Kisebbségpolitikai Kutatóműhely vezetője elmondta: az októberben létrejött 9 fős, kisebbségi és nemzetiségi kérdésekkel foglalkozó műhely fő célja a szakterület legfrissebb kutatási eredményeinek megjelenítése az oktatásban.
Utóbbi célt fogalmazta meg a könyvbemutatón Gazsó Dániel, az Otthon és itthon – a magyar diaszpóra és anyaországa című könyv szerzője is. Az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar Kormányzástani és Közpolitikai Tanszékének tudományos munkatársa elmondta: a Kárpát-medencén kívül élő magyar közösségek életét bemutató könyv három tematikus részből áll. Az első részben a migráció-, és diaszpóra kutatás elméleti alapjai jelennek meg a tágabb közönség számára is közérthető módon. A második rész a közösségek fejlődéstörténetére fókuszál, míg a harmadik a diaszpóra politikai dimenzióit mutatja be történeti megközelítésből a nemzeti kérdés problematikáján keresztül, de szól Magyarország diaszpórapolitikai gyakorlatáról is.A három tematikus részt követően a szerző életútinterjúkat közöl a diaszpóra közösségek azon tagjaival, akik jelentős szerepet vállalnak a lokális közösségek mellett a nagy ernyőszervezetek létrehozásában és működtetésében és az anyaországi kapcsolatok kialakításában. A könyv összeállítása során kiemelt figyelmet kapott a mű oktatási célokra történő felhasználásra való törekvés is. A művet azokon a kurzusokon tudják hasznosítani, amelyek érintik a migráció-, és diaszpórakutatás elméleti és módszertani kereteit, illetve magát a magyar emigrációtörténetet, valamint a tágabb értelemben vett nemzet-, és diaszpórapolitikát.
A bemutatón az írás egyik interjúalanya Ludányi András, az Ohio Northern University professor emeritusa arról beszélt, hogy az általuk „szétszórtsági” magyarságként emlegetett közösségek tagjai az idő előrehaladtával küzdöttek az emigrációs „egyenruha és kultúra” ellen. Az elvándorlás és az adott ország társadalmába való beilleszkedés ugyanis nem járt együtt a kulturális asszimilációval, ezen közösségek fennmaradásához szükség van a többségi társadalom felé való nyitásra, ami eredményezheti a kulturális sajátosságok megváltozását, de ez attól még nem asszimiláció – szögezte le Ludányi András. A bemutató után a résztvevők megtekintették az újonnan létrehozott Kisebbségpolitikai Különgyűjtemény állományát, amely az Egyetemi Könyvtár különtermének emeleti galériájában kapott helyet.
A könyvbemutatón készült villáminterjúnk Gazsó Dániellel megtekinthető az alábbi videóban:
Szöveg: Tasi Tibor
Fotó és videó: Halápi Katinka