Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Fantázia és kreativitás – megrendezték a második Ludoviceum Kupát

„A diákok ma bebizonyították, hogy Egyetemünknek számos tehetséges hallgatója van” – hangzott el azon a kreatív innovációs versenyen, amelyen a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) hallgatói csapatokban mérhették össze tudásukat.

Az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat szervezésében megvalósult, immár második alkalommal megrendezett Ludoviceum Kupa elnevezésű kreatív, alternatív tanulmányi verseny a Ludoviceum tantárgycsoport ismereteire épülő politika- és eszmetörténeti vetélkedő, amelyen idén négy csapat mérte össze tudását a vita- és érvelési, illetve kommunikációs képességeiket felhasználva.

Az NKE Oktatási Központjában május 7-én zajló egész napos verseny során a csapatok feladatként az 1930-as évekbeli Ludovika Akadémiához kapcsolódó alternatív történelmi helyzetet kaptak, amelyet kreativitásukra bízva kellett kidolgozniuk, majd a nap végén prezentálniuk egy szakmai zsűri előtt. A szervezők a történelem folyamát fordulópontokkal módosították, amelyekhez igazodnia kellett a csapatok narratívájának. A történelmi fordulatok meghatározott időközönként következtek be, és az addig elért haladáshoz kellett igazítani a következő időszak narratíváját is. Ezt követően a csapatok prezentációba foglalták a fiktív időfolyamot.

Nagyernyei-Szabó Ádám Sándor, a zsűri elnöke megnyitóbeszédében elmondta: az idei Ludoviceum Kupán megoldandó fiktív feladat a történelem forrongó, és sok szempontból változást hozó korszakába enged betekintést. „Érdekes lesz látni, hogy a hallgatók hogyan képzelik el azt a kort, és hogyan tudják megidézni az akkor élő Ludovikás növendékek mindennapjait és alternatív módon bemutatni a mai körülmények között” – mondta az NKE ÁNTK Állam- és Jogtörténeti Tanszékének kutatóprofesszora.

Az idei megmérettetés kitalált történelmi alaphelyzete az volt, hogy a Magyar Királyi Honvéd Ludovika Akadémia parancsnoki beosztását Gömbös Gyula kapja, aki eltökélt abban, hogy a honvédséget folyamatosan felfegyverezze és fejlessze. Emellett kiáll a jobboldali Egységes Párt mellett, és radikális nézeteket is vall. Az első csavar a történetben, amikor 1933-ban összeomlik az Egységes Párt, és az addig nem szavazó baloldaliak sikeresen kormányra juttatják a Magyar Szociáldemokrata Pártot Peyer Károly vezetésével. A kormány elkötelezett békepárti, ami ütközik Gömbös Gyula militáns nézeteivel, a parancsnokot viszont nem váltják le katonai képzettsége és vezetői hatékonysága miatt. A kormánynak döntenie kell a Ludovika sorsáról.

A második fordulópont 1936-ban következik be, amikor a legitimisták puccsot hajtanak végre a regnáló kormány ellen, és az országgyűlés határozatot ad ki arról, hogy még abban az évben királyt választ. A közvélemény csak olyan katolikus vallású uralkodót fogad el, akinek magyarországi kötődése van, és nem tervez házasságkötést. Kiderül azonban, hogy a király feleségül vette Viktória brit hercegnőt, VIII. Eduárd és VI. György brit királyok testvérét.

A versenyzőknek a prezentációik végére az utolsó feladatra is választ kellett adniuk: szerintük mi Magyarország reakciója arra, hogy Németország megtámadja Lengyelországot 1939. szeptember 1-jén.

Ezt követően megkezdődtek a csapatok bemutatói a zsűri számára. A Nagyernyei-Szabó Ádám Sándor zsűrielnökből, Boda Mihály, az NKE HHK Hadtörténelmi, Filozófiai és Kultúrtörténeti Tanszék vezetőjéből, Peres Zsuzsanna, az NKE ÁNTK Állam- és Jogtörténeti Tanszékének egyetemi docenséből, Bajnok Andrea, az NKE ÁNTK Társadalmi Kommunikáció Tanszékének adjunktusából és Speck Gyula, az NKE ÁNTK Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszékének tanársegédjéből álló ötfős bírálóbizottság az összefoglaló és a prezentáció alapján értékelte a csapatokat a kreativitás, a hitelesség, a fordulatok elhelyezése a történetben, az érvek minősége, a reakcióképesség, az előadástechnika és a vizuális megjelenés szempontjai alapján.   

„Az előadások értékelése nehéz feladatok elé állította a zsűrit. Bár a tagjai által adott szavazatok alapján fel kellett állítani egy rangsort, mégis elmondható, hogy a zsűri számára mindegyik csapat szerepel az első, a második, a harmadik és a negyedik helyen is” – összegzett Nagyernyei-Szabó Ádám Sándor.

„Hiszünk abban, hogy a Ludoviceum tantárgycsoport ismeretére épülő vetélkedő eléri a célját és a jövőben is sikeres lesz, mert szeretnénk ezzel hagyományt teremteni, és a következő évek során is megrendezni” – mondta Christián László r. dandártábornok, az NKE oktatási rektorhelyettese az eredményhirdetésen és hozzátette: az oklevél és a Ludoviceum Kupa átadására egy későbbi időpontban, ünnepélyes keretek között kerül majd sor.

 

A II. Ludoviceum Kupa győztesei:

 

1. helyezett: Ostrakon apanzsa

2. helyezett: Drunk historians

3. helyezett: Papa, Tango, Mike, Sierra

4. helyezett: Kamilla and the boyz

 

Szöveg: Sallai Zsófia

Fotó: Szilágyi Dénes


Címkék: Ludoviceum Kupa