Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Felavatták gyűrűiket az NKE végzős hallgatói

A koronavírus-járvány miatt két év kényszerkihagyás után rendezte meg újra hagyományos gyűrűavató ceremóniáját a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) a Ludovika Főépületének Dísztermében április 12-én. A gyűrűavatás a végzős hallgatók tiszteletére rendezett esemény, melynek célja az egyetemi pecsétgyűrűk ünnepélyes átadása és felavatása.

„Mit jelképez a gyűrű, melynek avatóünnepségén vagyunk?” – tette fel a kérdést köszöntőjében Christián László r. dandártábornok, az NKE oktatási rektorhelyettese. „Jelképezi az elköteleződést, annak is azt a válfaját, amikor a köz szolgálatára köteleződünk el. Ezt a nagyon fontos és nagyon mély elköteleződést jelképezi egyetemünk jelmondata is: »A haza szolgálatában«” – mutatott rá. „A gyűrű jelképezi a kötődést az Egyetemhez, ezért kérem, legyenek erre büszkék a mai napon, a diploma átvételének pillanataiban, és majd tíz-húsz év múlva is, amikor mindezekre visszatekintenek” – mondta Christián László, majd hozzátette: „Szeretnék most önök között lenni a célegyenesben. Bár azok az idők elmúltak, amikor én voltam ebben a helyzetben, de én is arra vágytam, amire most önök, hogy elkezdődjön végre a nagybetűs élet. Aztán, amikor végre elkezdődik és kiderül, mégsem csupa derű, akkor az ember visszavágyik egy picit erre az időszakra, a célegyenes elejére vagy közepére. Kívánom, hogy a nagybetűs élet úgy kezdődjön, ahogy szeretnék, legyenek sikeresek a nagybetűs életben, ne felejtsék el a gyűrűt, és ne felejtsék el a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet!”

A sikeres pillanatok megélésének fontosságára hívta fel a figyelmet Méhes Tamás, az NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar oktatási dékánhelyettese. „Ha valami nehézséggel találjuk szembe magunkat, ha valamilyen trauma ér, az gyorsan bevésődik. Ám ha elérünk valamit az életben, a tanulmányaink során, a karrierünk során, az sokszor természetesnek tűnik, de ne legyen az! Álljanak meg mindig, és gondolják végig azokat a nehéz pillanatokat, amelyek során eljutottak a célig!” – hangsúlyozta Méhes Tamás, aki sok sikert kívánt a végzősöknek a záróvizsgához és a karrierjükhöz, majd Vergilius Aeneis című eposzából való idézettel bocsátotta útjukra a hallgatókat: ’Kegyelmezz az alávetetteknek és győzd le a gőgösöket!’

„A világon az egyik legjobb dolog végzős diáknak lenni! Nagyszerű, mert már túl vannak a nehezén, és ugyan van még egy nagy megmérettetés, de ha eddig rendben voltak, az is rendben lesz, utána pedig hihetetlen érdekes élet vár önökre, függetlenül attól milyen hivatásrendhez tartoznak” – mondta köszöntőjében Pohl Árpád dandártábornok, az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának (HHK) dékánja. „Az élet nagyon érdekes, tele kihívásokkal, de úgy gondolom, ha valaki erre tudatosan felkészül, akkor sikerre van ítélve”. A HHK dékánja arról is beszélt, mi az, ami összeköti a jelenlévő hivatásrendeket. „Úgy gondolom, ezt az évfolyamot és az Egyetemünk közösségét az olthatatlan hazaszeretet köti össze, hiszen ez inspirál bennünket arra, hogy a köz szolgálatába lépjünk, legyen az a rendvédelem, a honvédelem, a közigazgatás, az államigazgatás vagy a nemzetközi diplomácia. Mindenhol helyt kell állni, mindenhol komoly próbatételek várnak majd önökre, de úgy vélem, önök a kihívásokat sikerrel fogják venni!”.

„Úgy gondolom, önök a világ legszerencsésebb emberei közé tartoznak, hiszen fiatalok, önöké a világ, lassan végeznek az NKE-n, egy olyan képzésen, ami az európai színtéren is megállja a helyét. A társadalom elismeri önöket, és itt a kiváló lehetőség arra, hogy megkezdjék sikeres pályafutásukat, ehhez csupán egy záróvizsgát kell teljesíteniük” – bíztatta köszöntőjében a végzős hallgatókat Kovács Gábor r. dandártábornok, az NKE Rendészettudományi Karának (RTK) dékánja. Kovács Gábor azt is összefoglalta, mit adott az egyetem a hallgatóknak: az NKE hazaszeretetet, szakmai felkészültséget, tudást, összekovácsolódást és lehetőséget adott arra, hogy bárki, bármilyen karriert be tudjon futni, ha akar. „Mivel ez a gyűrű az egységet fejezi ki, azt szeretném kérni önöktől, hogy továbbra is maradjanak egységesek, vigyék jó hírét a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek, és legyenek mindig büszkék arra, hogy itt voltak hallhatók!”

A gyűrűk ünnepélyes felavatásáról osztotta meg gondolatait Dibusz Bendegúz, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) elnöke pohárköszöntőjében. „A gyűrű avatása úgy történik, beledobjuk egy pohár pezsgőbe a gyűrűket és leisszuk róla a pezsgőt. A gyűrű, amit átvettetek, egy pecsétgyűrű, ami jelképezi egyetemi éveiteket. Benne van az összes szép emlék, az összes jeles vizsga, az összes szomorúság, az összes bukás is, minden benne van, kinek miből mennyi. Ezért kell nagyon büszkén hordani, mert megmutatja: mennyi mindent teljesítettük! Azt gondolom, az egyetemi tanulmányok végén kifejezetten büszkének kell lennetek arra, hogy ezt a pecsétgyűrűt birtokolhatjátok, és ezzel van egy közös pont az életetekben: az NKE” – fogalmazott EHÖK elnöke.

Szöveg: Páhy Anna

Fotó: Szilágyi Dénes