Kiállítás, pódiumbeszélgetés, de legfőképpen a korábbi és jelenlegi hallgatók és oktatók kötetlen beszélgetései színesítették az alapításának harmincadik évfordulóját ünneplő Vám- és Pénzügyőri Tanszék által rendezett ünnepi konferenciát, amely az egész évben zajló visszatekintés fő eseménye volt. A szeptember végi időzítés sem véletlen: 21-éhez, a vámosok védőszentjének, Szent Máténak a névnapjához közeli időpontot választottak, már csak azért is, mert hagyományosan szintén ez a nap ad alkalmat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vezetője által adományozott Kiváló hallgató cím átadására. Az idén Nagy Klaudia, Kelemen Arnold Miklós, Lehőcz Nikolett Petra, Németh Vivien, Pablényi Máté és Sárkány Dorina adó- és pénzügyi nyomozó szakirányos, valamint Olexa Péter vám- és pénzügyőri szakirányos hallgató bizonyult érdemesnek az elismerésre.
Vágujhelyi Ferenc államtitkárnak, a NAV vezetőjének képviseletében Demeter Tamás pénzügyőr ezredes, bűnügyi főigazgató adta át a pénzügyőr tisztjelölteknek az oklevelet és az ehhez kapcsolódó jelvényt. A bűnügyi főigazgató beszédében Szent-Györgyi Albert gondolatát idézte útravalóként: „Az iskola arra való, hogy az ember megtanuljon tanulni, hogy felébredjen tudásvágya, megismerje a jól végzett munka örömét, megízlelje az alkotás izgalmát, és megtalálja a munkát, amit szeretni fog.” Mint fogalmazott, a NAV vezetése a jövőben is kiemelten számít a Vám- és Pénzügyőri Tanszék eredményes oktatói tevékenységére, és minden lehetséges támogatást megad ehhez.
A Vám- és Pénzügyőri Tanszék az 1991-es alapítás óta szépen lassan a Rendőrtiszti Főiskola, majd a Nemzeti Közszolgálati Egyetem megkerülhetetlen tanszékévé fejlődött, egyúttal fontos pillérévé vált a testület tisztképzésének – mondta Christián László rendőr ezredes, oktatási rektorhelyettes. Hozzátette, hogy az egykor mindössze tucatnyi hallgató képzéséért felelős tanszéknek ma közel 200 hallgatója van, s a három évtized alatt több mint 1100 kollégának adtak diplomát a kezébe, ami alapjaiban érinti az adó- és vámhatóság működését. A tanszék „nem pusztán képzőhely, hanem szakmai műhely és a pénzügyőri hivatás egyik egyik szellemi gyújtópontja is. Szilárdan hiszem, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elismeri az elmúlt harminc év eredményeit és az itt folyó képzés jelentőségét, és a jövőbe történő befektetésnek tekinti” – fogalmazott az oktatási rektorhelyettes.
A Vám- és Pénzügyőri Tanszék három évtizedének történetére Szabó Andrea pénzügyőr ezredes, egyetemi docens tekintett vissza. A tanszékvezető, elődei munkásságát méltatva, elmondta: Dettné Légrády Ilona pénzügyőr ezredesnek olyan szervezeti egységet kellett fölépíteni a Rendőrtiszti Főiskolán, amely korábban nem létezett. Köpf Lászlónak az uniós csatlakozásból és a bolognai folyamatból adódó feladatokat kellett teljesítenie, az ezeknek megfelelő képzést létrehoznia. Az elmúlt több mint tizenkét év feladatai pedig a többi között szervezeti átalakításokhoz, új képzések elindításához, a tisztjelölti státusz bevezetéséhez, a négyéves képzés elindításához kapcsolódtak. A tanszék a szokásos évi tanulmányköteten túl az idén az évforduló tiszteletére is készül új kötettel, Tradíció, tudomány, minőség címmel. Az eredményekről szólva a tanszékvezető kiemelte: 2019-ben az Európai Unió Bizottságának Adóügyi és Vámuniós Főigazgatósága a legmagasabb minőségi követelményeknek megfelelő, korszerű vámügyi felsőoktatási képzésnek ismerete el a Rendészettudományi Karon folyó négyéves vám- és pénzügyőri alapképzést. Mint a tanszékvezető fogalmazott, ezzel a Vám- és Pénzügyőri Tanszék fölkerült Európa vámfelsőoktatási térképére.
Az évforduló alkalmából a NAV vezetője Köpf László nyugalmazott főiskolai tanárnak és Magasvári Adrienn pénzügyőr alezredesnek a Szent Máté-érem arany fokozatát, Hegedűs Judit tanszékvezető egyetemi docensnek és Erdős Ákos pénzügyőr őrnagynak a Szent Máté-érem ezüst fokozatát, Szabó Andrea pénzügyőr ezredes, tanszékvezető egyetemi docensnek a Pénzügyőr Aranygyűrűt adományozta.
A pénzügyőr hallgatók képzésében nyújtott kiemelkedő teljesítményéért Kovács Gábor rendőr dandártábornok, a Rendészettudományi Kar dékánja elismerő oklevelet adományozott Polcz Attila pénzügyőr dandártábornoknak, a NAV Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága igazgatójának, Dombi Gergelynek, a NAV Központi Irányítása Fizetésképtelenségi és Végrehajtási Főosztály főosztályvezetőjének és Vas Adrienn-nek, a NAV Képzési, Egészségügyi és Kulturális Intézete igazgatójának.
A rendezvényt, amelynek ünnepélyességét a Pénzügyőr Zenekar klarinétkvartettjének műsora emelte, a Molnár Katalin egyetemi docens vezette pódiumbeszélgetés zárta. A beszélgetés résztvevői – Szabó Andrea és Polcz Attila mellett Blaskó Béla rendőr vezérőrnagy, professor emeritus és Faragó Gábor pénzügyőr őrnagy, volt alap- és mesterszakos hallgató – felelevenítették saját főiskolai, egyetemi éveik kevésbé komoly pillanatait is.
A rendezvényhez kapcsolódó kiállítást az érdeklődők október 4-éig tekinthetik meg az Oktatási Központ aulájában.
Szerző: Suba László
Fotó: Szilágyi Dénes