Camilo Sanhueza, a Chilei Köztársaság budapesti nagykövete volt a Magyar Diplomáciai Akadémia Diplomataképző Programjának soron következő vendége. A nemrégiben hazánkba akkreditált nagykövet előadásában a dél-amerikai állam társadalmi, politikai, gazdasági, valamint geopolitikai helyzetét értékelte.
Chile geográfiai adottságairól, speciális geopolitikai helyzetéről, valamint a dél-amerikai ország rejtett természeti kincseiről is szólt előadásában a diplomata. A kerekasztal-beszélgetés résztvevői választ kaphattak arra, hogy miért érdemes sportolóként Chilébe látogatni, mennyi mindent rejt magában a tenger, de arra is, hogy miként lett Latin-Amerika életének meghatározó szereplője a tengerparti ország? „A béke – fejlődés – demokrácia hármassága írja le legjobban Chile elmúlt 30 évének történetét” – fogalmazott a nagykövet az elmúlt évtizedek gyorsütemű fejlődése kapcsán. Camilo Sanhueza idén októberben adta át megbízólevelét Áder János köztársasági elnöknek. A korábban a santiago-i külügyminisztérium Antarktiszi Igazgatóságának vezetőjeként is jeleskedő diplomata egyebek mellett beszélt arról, hogy miként játszott szerepet Chile az Antarktisz-egyezmény létrejöttében (1959), de szólt arról is, hogyan vélekedik napjainkban a kormány a Déli-sarkvidéket illetően. A nagykövet előadásában kitért az elmúlt időszak belpolitikai nehézségeire, a COVID-19 világjárvány gazdasági következményeire, de szót ejtett az ország dél-amerikai és ázsiai kontinenst összekötő szerepéről, és természetesen a Chile és Magyarország közti bilaterális kapcsolatok alakulásáról is.
A Magyar Diplomáciai Akadémia Diplomataképző Programja széleskörű, versenyképes tudást kínál mindazoknak, akik a magyar diplomáciai karban kívánnak dolgozni, és a magyar nemzeti és gazdasági érdekeket akarják képviselni a világban. A Program célja, hogy a képzést sikeresen teljesítő hallgatók a Külgazdasági és Külügyminisztérium munkatársai legyenek.
Szöveg: Zavodnyik Blanka