Otthoni munkavégzés biztonságban

Az új koronavírus járvány nagy veszélyt jelenthet a munkavállalók egészségére, ezért a munkáltatók jó része, így a Nemzeti Közszolgálati Egyetem is úgy döntött, hogy az arra alkalmas munkakörökben otthoni munkavégzést rendel el, ezt hívják a köznyelvben home office-nak. A távmunkában nem árt gondolni informatikai eszközeink biztonságára is.

Mára sok munkáltató megteremtette a távmunka infrastrukturális feltételeit, szerzett be informatikai eszközöket a dolgozók számára. Mindez azonban veszélyeket is rejthet. A Nemzeti Kibervédelmi Intézetnél úgy fogalmaztak: „az IT biztonsági szint csökkenhet, ezért kiemelten fontos a szervezetek és a munkavállalók tudatossági szintjének maximalizálása a lehetőségekhez képest. Ennek eredményeképpen elkerülhetővé válhatnak az adott szervezet teljes IT rendszerére veszélyt jelentő támadások”. Az intézet a védelem maximalizálása érdekében ajánlásokat adott az otthoni biztonságos munkavégzésre. Mindenek előtt azt javasolják, hogy a cégek által adott eszközök helyett a munkavállaló csak akkor használja saját gépét, ha képes betartani a megfelelő biztonsági előírásokat. A cégek teremtsék meg a biztonságos kommunikáció lehetőségét, ehhez kell a sokat emlegetett VPN (Virtual Private Network) elérés többszörös azonosítással. Az otthoni munkaállomás teljes forgalmát ezen a VPN csatornán érdemes átterelni és naplózni is a folyamatokat, vagyis például, hogy a munkavállalók mikor és meddig csatlakoztak, mely kiszolgálókkal kommunikáltak. Az intézet a lehető legszigorúbb hozzáférési szabályok alkalmazását is javasolja, tehát, hogy a munkavállalók kizárólag a legszükségesebb irodai erőforrásokhoz férjenek hozzá. Ajánlott a hordozható eszközök ún. teljes merevlemez titkosítása, és természetesen itt sem szabad megfeledkezni az antivírus alkalmazásokról, meg arról, hogy a felhasználók ne lehessenek rendszergazdák az adott számítógépen. Ez utóbbi szinte természetes, hiszen általában az irodai gépen sem gyakorol rendszergazdai jogokat egy munkavállaló.

További részletek a Bonum Publicum című egyetemi magazin áprilisi számában olvashatók.

Szöveg: Tasi Tibor