Adósság, kereskedelmi háborúk, olaj, vagyoni egyenlőtlenségek – ilyen és ehhez hasonló válságtényezőket soroltak a résztvevők a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott előadáson, ahol a világgazdaságra leselkedő veszélyeket, gyújtópontokat vették számba. A Nemzetközi és Európai Tanulmányok Kar Közgazdaságtani és Nemzetközi Intézete (KNGI), valamint a Nemzetközi és Európai Szakkollégium közös rendezvényén Donald Trump személye és intézkedéseinek hatása, de a robotok is főszerepet kaptak.
Nem is gondolnánk, hogy a mesterséges intelligencia és a Brexit is olyan tényezők, amelyek hatásai gazdasági válságot okozhatnak a világban – erről beszélt Marton Ádám. A KNGI doktorandusza szerint a világgazdaság gyújtópontjai között vannak még például a környezetvédelmi problémák, de a nagyhatalmak közötti konfrontáció is. Érdekes, ám nem meglepő, hogy ezekhez a válságtényezőkhöz szorosan kötődik Donald Trump amerikai elnök, aki importvámokkal sújtotta egyebek mellett a Kínából érkező fém- és acélipari termékeket. Az elnök terve a kínai piac megnyitása az amerikai termékek előtt, intézkedései ezt szolgálják. Elhangzott, hogy Trump adócsökkentéssel és infrastrukturális beruházásokkal is igyekszik felpörgetni az amerikai gazdaságot, de ez nem olyan hatékony, mint amit ezzel kapcsolatban kommunikál. Ráadásul az ottani jegybank szerepét betöltő FED kamatemelései visszafogják a gazdaságot, ami épp ellentétes hatást vált ki az elnök intézkedéseivel szemben. Marton Ádám szerint a befektetők egyelőre nem kérdőjelezik meg Trump lépéseit, ám az amerikai gazdaság lassulása és a kormányzat gazdaságot pörgető intézkedései az államadósság további emelkedését eredményezhetik.
Újabb lehetséges válságtényező lehet a Brexit, igaz, néhány vállalat már beárazta ezt. Az is látszik, hogy a befektetői bizalom még nem rendült meg Nagy-Britannia iránt, kérdés: mindez meddig tarthat ki? Szintén gyújtópont a mesterséges intelligencia és az idősödő társadalom problémái, amelyek összefüggnek. A fejlődő és fejlett gazdaságokban jelentősen növekszik a 65 évnél idősebb generáció részaránya, ami jelentős terheket ró a gazdaságokra. Magyarországon a Ratkó-korszak gyermekei is nyugdíjba vonulnak, ők is eltartottá (nyugdíjassá) válnak. Ráadásul az orvostudomány fejlődése a várható élettartam növelését hozhatja magával, így az inaktívak száma tovább növekszik. Kérdés, hogy a mesterséges intelligencia, azaz a robotika fejlődése megoldást jelenthet-e erre a problémára. Marton Ádám szerint a robotok valóban átvehetnek bizonyos munkafolyamatokat, ezáltal csökkenthetik az idősödő társadalom kiváltotta munkaerőhiányt, ám nem helyettesíthetik a kreativitáshoz kötődő iparágak munkavállalóit. Tehát a mesterséges intelligencia ma még nem tudja kiváltani az idősödő társadalom miatti munkavállalói veszteséget. Azt azonban még nem tudni, hogy a technológia robbanásszerű fejlődése mit hozhat a következő 10-15 évben – zárta előadását a KNGI kutatója.
Szöveg: Tasi Tibor
Fotó: Szilágyi Dénes