Új teória a muhi csata pontos helyszínéről

Dr. P. Szabó Sándor, az NKE NETK Kínai Közigazgatás-, Gazdaság- és Társadalomkutató Központjának igazgatója középkori kínai nyelvű mongol történeti források alapján új teóriát dolgozott ki a muhi csata pontos helyszínével kapcsolatban. Az 1241-42-ben lezajlott magyarországi tatárjárás sorsdöntő ütközetének pontos helyszínét 150 éve keresik a kutatók (történészek, hadtörténészek, régészek). A kínai nyelven fennmaradt mongol történeti forrásokban található magyar földrajzi nevek eddig megfejtetlen kínai nyelvű átírásainak kutatása révén Dr. P. Szabó Sándor új teóriát állított fel azzal kapcsolatban, hogy a muhi csata idején pontosan hol helyezkedett el a IV. Béla vezette magyar hadsereg tábora. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Csata- és Hadszíntérkutató Munkacsoportjának kutatói, Prof. Dr. Padányi József és Dr. Négyesi Lajos a teória alapján megkezdték a helyszín vizsgálatát. A kutatással összefüggésben együttműködés jött létre a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Magyar Nemzeti Múzeum között. A témáról szóló tanulmány a Hadtörténelmi Közlemények című tudományos folyóiratban jelent meg, bibliográfiai adatai az alábbiak:

P. Szabó Sándor: A muhi csata és a tatárjárás középkori kínai nyelvű források fényében. In: Hadtörténelmi Közlemények 131/2., 2018. 259-286.

Kép: IV. Béla menekülése a tatárok elől a Képes Krónika miniatúráján

Címkék: kutatás muhi csata