Manapság egyre többen dolgoznak a szebbik nem képviselői közül is az informatikai biztonság és különösen a kiberbiztonság területén. Az Európai Kiberbiztonsági Hónap magyarországi rendezvényeinek egy részét a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szervezi. A keddi workshopon négy olyan fiatal hölgy is bemutatkozott, akik komoly karriert futottak be ezen a pályán.
Az NKE Kiberbiztonsági Akadémia az európai programsorozat részeként számos rendezvényt tart október hónapban az intézményben, ahol szó lesz a többi között a kiberbűnözésről, és az adatvédelemről is. A mostani rendezvényen a szervezők női karrierpályákat mutattak be az érdeklődőknek. Ma már ugyanis egyáltalán nem ritka, hogy a hölgyek is aktívan kiveszik a részüket a kiberbiztonság megteremtésében. Korábban, a 80-as évek közepétől kezdve az informatikai pálya szinte kizárólag csak a férfiak szakterülete volt. Előtte azonban a szebbik nem képviselői közül is sokan mentek programozói pályára: 1983-ban a szakmában dolgozók 37 százaléka női munkavállaló volt.
Az informatika történetében is fontos szerepet játszottak a női szakemberek. Ada Lovelace angol matematikus és írónő volt például az, aki leírást készített a Charles Babbage által tervezett első mechanikai számítógéphez, az analitikai számolóműhöz. Grace Hoppert, a COBOL programozási nyelv egyik megalkotójaként ismeri a világ. Margaret Hamilton pedig az Apollo-program landolásért felelős szoftverének megírásáról vált híressé.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem rendezvényén bemutatkozó hölgyek is komoly karriert futottak be szakmájukban. Zengő Andrea 2004 ót foglalkozik információbiztonsági témákkal: tevékenykedett a többi között az IT-biztonság, a kockázatkezelés, a pénzügyi tranzakciók védelme területén is. Jelenleg annak a szervezetnek, a WITSEC-nek az elnöke, amely az informatikai biztonság területén dolgozó nőket tömöríti. Szerinte nagy szükség van a támogatásra és a mentorálásra az új női generáció számára nemcsak a szakmai tapasztalatszerzés, hanem a karrierépítés tekintetében is. Tikos Anita karrierje kezdetén az IT biztonság közösségi szabályozásával kapcsolatos uniós jogalkotási feladatokat végzett. 2015-től dolgozik a Nemzeti Kibervédelmi Intézetben, mint a stratégiai és operatív szintű nemzetközi együttműködéséért felelős szakember. Tikos Anita a kiberhónap kampány magyarországi koordinátora, de foglalkozik az uniós és hazai kiberbiztonsági gyakorlatok tervezésével és koordinálásával is. Fontosnak tartja, hogy a biztonság és a tudatosság érdekében megfelelő együttműködések alakuljanak ki a kiberbiztonsággal foglalkozó szervezetek és szakemberek között. A rendezvényen elmondta azt is, hogy számára soha nem okozott igazán nehézséget nőként dolgozni a szakmában. Oroszi Eszter mintegy tíz éve foglalkozik az információbiztonsággal, azon belül is elsősorban az emberi tényezőn kihasználásán alapuló támadási technikákat kutatja. Két szakdolgozatot is készített már erről a témáról, jelenleg pedig a biztonságtudatosság mérésével foglalkozik az NKE doktoranduszaként. Emellett az egyetem információbiztonsági vezető képzésén is oktatja a biztonságtudatosság és információbiztonsági stratégia és vezetés tárgyakat. Gyaraki Réka jogászként régóta foglalkozik a kibertérrel összefüggő jogellenes cselekményekkel, a hazai és nemzetközi kiberbűnözés kihívásaival. Főbb szakterületei közé tartozik a kibervédelem, valamint a bűnüldözés és felderítés is. Jogi végzettsége mellett rendészeti diplomát is szerzett és az online szerzői jogsértések vizsgálata kapcsán mélyedt el jobban a számítógépes környezetben elkövetett bűnözés kutatásában. Jelenleg az NKE Rendészettudományi Kar kiberbűnözés elleni tanszék oktatója. A szakember hangsúlyozta, hogy az információbiztonsággal nemcsak az informatikai tudás birtokában lehet foglalkozni hatékonyan, hanem minden embernek kell, hogy igénye legyen erre saját biztonságának megteremtése és fenntartása érdekében. Az Európai Kiberbiztonsági Hónap egyetemi rendezvényei hamarosan folytatódnak, legközelebb október 16-án a kiberbűnözés magyarországi helyzetéről lesz szó.
Szöveg: Szöőr Ádám
Fotó: Szilágyi Dénes