Nyári egyetem a globális kisebbségi jogokról

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem 2013 óta ad otthont a nemzetközi kisebbségi jogi nyári egyetemnek, amelyet az intézmény nemzetközi kapcsolatok irodája a Tom Lantos Intézettel és a Middlesex University of Londonnal közös szervezésben valósít meg. A világ négy kontinenséről, több mint 250 jelentkező közül ebben az évben is 30-an vehettek részt a programban.

A Nemzetközi és Európai Tanulmányok Kar nemzetközi jogi tanszékének kezdeményezésére létrejött nyári egyetem a közép-európai régióban is egyedülálló nemzetközi fórumot biztosít a kisebbségi kérdésekkel foglalkozó kutatóknak, aktivistáknak, egyetemi hallgatóknak. Az eseményen a hallgatók saját kutatásaikról is tartanak előadásokat, amelyek alapjául szolgáló tanulmányok közül a legjobbakat  az NKE Acta Humana folyóirata minden évben egy különszámban publikálja. Az elmúlt években a rendezvény tematikája az európai kérdésekről a globális kisebbségi problémákra helyeződött át, ezt tükrözi, hogy 2014 óta már Global Minority Rights Summer School címen működik az esemény. A nyári egyetemen a közép-európai térség kisebbségi problémái is külön figyelmet kapnak, így minden évben egy szakmai kirándulás is kapcsolódik a programhoz. Idén Pécsre látogattak a hallgatók, ahol találkoztak a helyi horvát és német kisebbség képviselőivel is. A július 16-22. között, immáron hatodik alkalommal megrendezett nyári egyetemen is a kisebbségi kutatások neves nemzetközi szaktekintélyei tartottak előadást, köztük az ENSZ Kisebbségi ügyekért felelős jelentéstevője (Special rapporteur on Minority Issues). Az előadások középpontjában a nemzetközi kisebbségi jogi normák és intézmények hatékonysága, működőképessége állt, és szó volt az ENSZ rezsim mellett az európai, az afrikai, az amerikai és ázsiai regionális emberi jogi, kisebbségi jogi rezsimekről is.

Bővebb információ: http://mrss.uni-nke.hu/