Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Felsőfokú könyvkiadás a felsőoktatásban – Dialóg Campus Kiadó

Ahhoz, hogy egy egyetem biztos alapokon álljon, megfelelő tudásra kell építkeznie. Azonban, ha nincsenek meg az ehhez megfelelő tankönyvek, még a legjobb egyetem falai is megrogyhatnak. „Hogyan jut el a kutató gondolatától a hallgató íróasztaláig a tudás?” – tehetjük fel a kérdést. A kiadási folyamatokról és a Dialóg Campus Kiadó tevékenységéről készített riportot magazinunk Petró Ildikó ügyvezető igazgatóval.

Dialóg Campus Kiadó – Szakkönyvkiadás felsőfokon

2016 augusztusától a Dialóg Campus Kiadó a Nemzeti Közszolgálati Egyetem égisze alatt felel a különböző monográfiák, szak- és tankönyvek, publikációk, tanulmányok, jegyzetek elektronikus és nyomtatott kiadásáért. 2018-ban – ahogyan eddig is – a kiadó küldetésének érzi, hogy támogassa az egyetem tudományos célkitűzéseinek a megvalósítását, illetve kiemelt célja a KÖFOP könyvkiadási programjának sikeres és eredményes megvalósítása. Amellett, hogy az NKE elvárásainak is maximálisan igyekeznek megfelelni, céljuk, hogy egyre szélesebb körű portfólióval rendelkezzenek: „A hazai tudományos szak- és tankönyvkiadást a legmagasabb szakmai igényeknek megfelelően kívánjuk kielégíteni” – mondta Petró Ildikó. A kiadó a legkülönbözőbb tudományterületeken biztosít magas színvonalú publikációs lehetőséget az ország jeles tudományos szakemberei számára. Profilját tekintve illeszkedik az egyetem képzési struktúrájába, azaz a kiadó által életre hívott tudományos gondolatok az államtudomány, közigazgatás-tudomány, nemzetközi és európai tanulmányok, nemzetbiztonság, hadtudomány és katonai műszaki tudományok, víztudomány, valamint rendészettudomány területét fedik le. Az ügyvezető kiemelte, hogy a felsorolt tudományterületek meghatározó idegen nyelvű műveinek magyar, illetve magyar nyelvű munkáinak idegen nyelvű fordítására, valamint az egyetem magas színvonalú tudományos folyóiratainak megjelentetésére ugyancsak fontos feladatukként tekintenek. Emellett a Dialóg Campus Kiadó korábban gondozott szakterületei és könyvsorozatai sem kerültek ki a portfólióból. A nagy hagyományokkal rendelkező jogtudományi, regionális tudományi, földrajztudományi, sporttudományi, műszaki tudományi, orvostudományi, médiatudományi és pedagógiatudományi monográfiák, egyetemi tankönyvek és segédkönyvek terveik szerint újabb kötetekkel gyarapodnak a jövőben.

A felsőoktatás szükségleteinek kiszolgálásában a kiadó kiemelten fontosnak tartja, hogy támogassa az NKE közszolgálati misszióját. Ennek megfelelően a kiadványok megjelentetési és ütemezési gyakorlatában figyelembe veszi az egyetem rend- és honvédelmi, illetve állami és közigazgatási küldetését, valamint továbbképzési szerepét is. A kiadó szerepet játszik az NKE oktató és kutató szakembereinek tudományos előrelépésében: patronálja a színvonalas monografikus művek megjelenését annak érdekében, hogy az egyetem tudományos beágyazottságát, oktatóinak fokozatszerzését, ezzel szakmai előmenetelét támogassa. Petró Ildikó kitért arra, hogy a tudományos folyóiratok kiadása is fontos része a cég profiljának. A meglévő hét tudományos folyóirat mellé nemrég további két meghatározó szakmai folyóirat kiadási joga került az NKE-hez, illetve a Dialóg Campus Kiadóhoz. Az egyetem egyik fenntartó minisztériuma, a Miniszterelnökség átengedte az Európai Tükör című tudományos folyóirat kiadási jogait, továbbá megszerezték a Wolters Kluwer Kiadótól a Public Governance, Administration and Finances Law Review című angol nyelvű folyóirat jogait is, amely a kelet-közép-európai térség országainak szakmai együttműködését kívánja erősíteni.

A kiadó sokszínű vásárlói körrel rendelkezik. Egyrészt egy egyetemhez köthető könyvkiadóként elengedhetetlen, hogy a hallgatók a bőszen forgatandó tankönyveket beszerezhessék a kurzusok abszolválásához, a szakdolgozatok megírásához, így végső soron a diploma megszerzéséhez. Továbbá hazánk közszolgálati és az NKE oktató, kutató szakembergárdájának is szükségszerű, hogy értesüljön a szakma legfrissebb fejlesztéseiről, tudományos előrelépéseiről. Emellett nem szabad csak a közszolgálat szűk metszetében tevékenykedő értelmiségiekre gondolni, ugyanis a kiadó által gondozott könyvek, tanulmányok és jegyzetek igen keresettek más felsőoktatási intézmények és különböző tudományterületek berkein belül egyaránt. A kiadó önálló kiskereskedelmi tevékenységet folytat: termékei megtalálhatók az NKE Könyvesboltban, a Dialóg–HVG-Orac Könyvesboltban, továbbá a pécsi Dialóg Kaptár Könyvesboltban, és valamennyi mű elérhető a kiadó webáruházában is.

Team Dialóg

„Hála Istennek pillanatnyilag emberileg és szakmailag is a legjobb kollégákkal dolgozom, akikkel könyvkiadó valaha dolgozhatott” – mondta mosolyogva Petró Ildikó. Kiemelte, hogy az elmúlt másfél-két év alatt igyekeztek összegyűjteni a legjobb szakembereket. Jelenleg huszonkilenc fővel munkálkodik a cég. Egy kiadóban olyan kollégák dolgoznak, mint például a szerkesztőségi munkatársak, a kiadványmenedzserek vagy felelős szerkesztők, olvasószerkesztők, tördelőszerkesztők, nyomdai munkatársak, kereskedelmi koordinátor, könyvesbolti eladók, asszisztensek, bérszámfejtő, pénzügyi vezető és jogász. A felelős szerkesztők vállán komoly súly van. A kézirat beérkezésétől a nyomdába küldésig nyomon követik az anyag sorsát, tehát az ő felelősségük, hogy a kiadói folyamat alatt minden rendben és időben történjen. „Gyakorlatilag felnevelik a kiadványt a születéstől a kirepülésig.”

„Olvasószerkesztőnek kicsit születni is kell” – hívta fel a figyelmet az igazgató. Az olvasószerkesztést véleménye szerint 70 százalékban meg lehet tanulni, azonban a maradék 30 százalék az emberrel született érzék, amely elengedhetetlen a szakmában. Az esetek többségében az olvasószerkesztő bölcsész végzettségű, általában magyar szakos, és rendelkezik a könyvek iránti elkötelezett szeretettel. A kiadó tördelőszerkesztői grafikai vénával vannak megáldva, ők felelnek a kiadványok arculatáért. Azonban nem tipikus grafikusok, hiszen tankönyvekről és szakkönyvekről beszélünk. Végül a nyomdászokhoz kerül az anyag, amely a köttetés után mehet az értékesítésre, majd a könyvespolcokra.

Gondolattól a tankönyvig – mivel foglalkozik egy kiadó?

Petró Ildikó kifejtette, hogy magának a kiadónak van egy nyomdai előkészítési és egy nyomdai kivitelezési tevékenysége. „A kiadói tevékenység a nyomdai kivitelezésben csúcsosodik ki, ha a minőségi könyvkiadást vesszük alapul.” Ez azt jelenti, hogy egy klasszikus kiadói folyamaton visznek keresztül minden könyvet. Például egy belső egyetemi kiadású anyag esetén az előkészítési tevékenység során az árajánlatkérés és a költségkalkuláció után szerződést kötnek a szerzővel, a szerkesztővel és a tartalmi lektorral. Ezután a kiadó megkapja a végleges, lektorált anyagot. „A könyveket szakmailag nem mi lektoráljuk. A lektorálás során tudományos szempontból hozzáértő szakember tartalmilag lektorálja a könyvet és a kéziratot. A kiadó csak nyelvi szempontból szokott lektorálni, ez az olvasószerkesztő feladata” – fejtette ki. Az ügyvezető igazgató ismertette, hogy a kiadón belül igyekszik mindenkit arra tanítani az olvasószerkesztők közül, hogy a szerző stílusát ne írják át. Ezek után profi tördelőszerkesztő tördeli be az anyagot, majd visszakerül a szerzőhöz. A folyamatok során számos egyeztetés zajlik a könyv vagy kézirat szerzőjével, hogy mindkét fél számára megfelelő minőségű termék születhessen. A korrektúrák és egyeztetések után megszületik az imprimatúra, vagyis a nyomdakész verzió. Amennyiben online terjesztést választ a megrendelő, különböző fájlformátumokban tudják kiadni, mint például PDF vagy ePUB. Ha nyomtatásra kerül sor, akkor vagy az egyetem belső nyomdájában készítik el a kiadandó anyagot, vagy külső céggel szerződnek a nyomtatásra. A kereskedelmi tevékenység megkezdéséhez a legyártott könyveket elszállítják a kiadó könyvesboltjaiba, és indulhat a marketingtevékenység. A kiadás után is komoly feladatai vannak a cégnek, ugyanis utókövetni kell a megjelent könyveket: jogszabályi és kiadói kötelezettségből vagy hatályosság szempontjából. Petró Ildikó kitért arra, hogy folyamatos, aktív kapcsolatban állnak a szerzőkkel, akik az esetek többségében rendkívül felelősségtudók. Így ha hatályossági, hatályvesztési probléma merül fel és van igény a módosításra, a szöveget újranyomtatják és új kiadásban jelenik meg a könyv.

Célok és jövőkép

Petró Ildikó kifejtette, hogy a jövőben változatlan nyitottsággal szeretnék végezni a könyvkiadó és lapkiadó tevékenységüket, az ország valamennyi egyetemének és tudományos kutatóintézetének irányába. A kiadó célja, hogy a hazai szakkönyvkiadás meghatározó szereplőjévé váljon, továbbá hogy biztos szakmai bázisa legyen szerzőinek a tudományos és szakkönyvek publikálásához, valamint minden partnerével közösen dolgozzon az értékteremtésben, a tudományos művek kiadásában és terjesztésében.

 

Szöveg: Podobni István


Címkék: könyvkiadás