NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

GYIK - Gyakran Ismételt Kérdések

GYIK - Gyakran Ismételt Kérdések

https://www.uni-nke.hu/nemzetkozi-kapcsolatok/erasmus/gyik

 

Mit jelent a tanulmányi mobilitás?

A tanulmányi célú mobilitás (másnéven külföldi részképzés) meghatározott ideig tartó tanulmányi időszak, amelyet egy hazai intézmény aktív hallgatója folytat külföldi (Európán belüli vagy Európán kívüli) felsőoktatási intézményben, azzal a céllal, hogy a tanulmányai egy részét ezzel kiváltsa. A tanulmányi célú mobilitás kreditszerzés céljából történik. A mobilitási időszakot követően a hallgató visszatér küldő intézményébe tanulmányai folytatása vagy befejezése érdekében.

Mit jelent a szakmai gyakorlati célú mobilitás?

Külföldi szakmai gyakorlat esetén a hallgató a tanulmányaihoz kapcsolódó szakmai tevékenységet folytat egy vállalkozásnál, cégnél vagy kutatóhelyen. A gyakorlat lehet a tanulmányi program része ill. szabadon választott is (ebben az esetben kreditet nem kap érte a hallgató).

Az Erasmus+ szakmai gyakorlat során a hallgatók kaphatnak fizetést, juttatást is a fogadó intézménytől. 

Hol jelentkezhetek Erasmus+ pályázatra?

Az Erasmus pályázatok benyújtása az Erasmus Pályázati Portálon keresztül történik, melyet ide kattintva érhet el. 

Mikor van pályázati időszak?

A pályázati időszak a rendelkezésre álló források függvényében kerül kiírásra általában minden tanév szeptemberében és februárjában.

Az aktuális pályázati felhívást ide kattintva tekintheti meg.

Milyen intézményekbe pályázhatok tanulmányi mobilitás esetén?

Tanulmányi mobilitás során a hallgatóknak lehetőségük nyílik olyan partnerintézményekben résztanulmányokat folytatni, amelyekkel a küldő intézményük intézményközi megállapodást kötött.

Az aktuális partnerlista ide kattintva érhető el.  

Fontos, hogy a hallgatók olyan intézményt válasszanak, amelyek nyelvi követelményeinek eleget tesznek, így érdemes a pályázat benyújtása előtt áttekinteni az aktuális partnerlistát, valamint a választott partner weboldalát.  

Hol vehetek részt szakmai gyakorlati célú mobilitásban?

A szakmai gyakorlati fogadóintézmény lehet bármilyen, a munkaerőpiacon vagy oktatás, képzés és ifjúságügy területén tevékenykedő állami vagy magánintézmény.

Ilyen intézmények például:

  • állami vagy magán kis-, közép- vagy nagyvállalkozások (beleértve a szociális vállalkozásokat is)
  • helyi-, regionális vagy nemzeti szintű közintézmények
  • szociális partnerek vagy a munka világának egyéb képviselői, beleértve a kereskedelmi kamarákat, az ipari és szakmai egyesületeket és szakintézményeket is
  • kutatóintézetek
  • alapítványok
  • iskolák/intézmények/oktatási központok (bármilyen szintű, az iskola előtti neveléstől a felső középfokú oktatásig, beleértve a szakképzést és a felnőttoktatást)
  • non-profit szervezetek, egyesületek, nem kormányzati intézmények
  • pályaorientációs, pályaválasztási tanácsadó és tájékoztató szolgáltatást nyújtó szervek

A szakmai gyakorlatot lehetséges felsőoktatási intézményben is végezni, azonban a gyakorlat programja nem állhat kurzusokból, mert az ebben az esetben nem gyakorlatnak számít, hanem tanulmányi mobilitásnak.

A következő típusú szervezetek nem választhatók fogadószervezetként szakmai gyakorlat esetén:

  • Uniós intézmények és az EU egyéb szervei, beleértve a szakosított intézményeket, amelyek szerepelnek az alábbi listában.
  • EU programok koordinálását, menedzsmentjét végző szervezetek, például nemzeti irodák.
  •  

Milyen hosszú ideig tarthat az ERASMUS+ tanulmányi és szakmai gyakorlati célú mobilitásom?

A hallgatói mobilitások hossza minimum 2 hónap és maximum 12 hónap lehet. 

A felsőoktatási tanulmányok alatt több mobilitás is végezhető, egy képzési cikluson belül azonban (alapképzés/mesterképzés/doktori képzés) összesen maximum 12 hónap lehet az Erasmus+ ösztöndíjas időszakok hossza. Ha például egy hallgató 8 hónapos Erasmus+ tanulmányi célú mobilitásban vett részt, és szakmai gyakorlatot is szeretne végezni külföldön az alapképzés alatt, annak hossza maximum 4 hónap lehet. A mesterképzés és doktori képzés alatt azonban újabb 12-12 Erasmus+ hónap áll rendelkezésre. Az osztatlan mesterképzéseken összesen 24 hónap a mobilitásra felhasználható időkeret.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a hallgató képzésenként 12 hónapra nyer támogatást, mivel a pályázás során előnyt élveznek azok, akik még nem vettek részt mobilitási programban.

 

Mennyi ERASMUS+ támogatást kaphatok Európán belüli mobilitás esetén?

Fogadó ország

Tanulmányi mobilitás  

Szakmai gyakorlati célú mobilitás

Magas megélhetési költségű országok: Dánia (DK), Finnország (FI), Izland (IS), Írország (IE), Liechtenstein (LI), Luxemburg (LU), Norvégia (NO), Svédország (SE)

600 euró / hó

750 euró / hó

Közepes megélhetési költségű országok: Ausztria (AT), Belgium (BE), Ciprus (CY), Franciaország (FR), Görögország (GR), Hollandia (NL), Málta (MT), Németország (DE), Olaszország (IT), Portugália (PT), Spanyolország (ES)

600 euró / hó

750 euró / hó

Alacsonyabb megélhetési költségű országok: Bulgária (BG), Csehország (CZ), Észtország (EE), Horvátország (HR), Észak-macedón Köztársaság (MK), Magyarország (HU), Lengyelország (PL), Lettország (LV), Litvánia (LT), Románia (RO), Szlovákia (SK), Szlovénia (SI), Törökország (TR)

540 euró / hó

690 euró / hó

A támogatási összegen felül mobilitásban résztvevők pályázatot nyújthatnak be esélyegyenlőségi kiegészítő pénzügyi támogatásra, mely összege 250 euró/hó.  A kiegészítő támogatásról bővebben itt tájékozódhat.

Mire elég az ERARSMUS+ támogatás összege? 

Általánosságban elmondható, hogy a Magyarországtól nyugatra fekvő országokban a megélhetés felére elég az Erasmus+ támogatás összege. Tehát még egyszer ekkora összeget érdemes rászámolni a nyugati országokba való utazáskor, amit a hallgatónak saját magának, illetve szüleinek kell előteremtenie. A keletebbre fekvő államokban azonban szinte a megélhetés összes költségét fedezi a támogatás összege, pl. Lengyelországban, Törökországban vagy Romániában. 

 

Milyen kiegészítő támogatások vannak az alap támogatáson felül?

A mobilitásban résztvevő hallgatók az alábbi két kiegészítő pénzügyi támogatásra nyújthatnak be pályázatot:

Esélyegyenlőségi kiegészítő pénzügyi támogatás: havi 250 euró, a mobilitás teljes időtartamára (Zero grant mobilitás esetén nem adható). A kiegészítő támogatásról bővebben itt tájékozódhat.

Kiegészítő támogatás a fogyatékossággal élő vagy tartósan beteg vagy résztvevők számára: tételesen elszámolandó kiegészítő támogatás. A pályázati felhívást itt tekintheti meg.

 

Mit jelent a zöld utazás?

50 euró egyszeri plusz támogatás jár azon hallgatóknak, akik a mobilitásuk során zöld utazási módot választanak.

Zöld utazási forma lehet: busz, vonat, carpooling, hajó

A zöld utazási formát a hallgatók utazási dokumentummal (vonatjegy, buszjegy) vagy ennek hiányában (pl: carpooling) büntetőjogi nyilatkozattal tudják igazolni.

 

Jelentkezhetek egyszerre hallgatói gyakorlatra és tanulmányi mobilitásra?

A hallgatók beadhatnak külön pályázatot szakmai gyakorlatra és hallgatói mobilitásra. Nagy számú jelentkezés esetén várhatóan egy hallgatónak egyszerre egy pályázata kerül pozitív elbírálásra. A következő pályázati időszakban azonban ismételten pályázhatnak. A képzési ciklusa alatt azonban újra jelentkezhet mobilitási programra, ha a programok összege nem haladja meg a 12 hónapot.

 

Pályázhatok más kar partnerintézményére?

Minden hallgató kizárólag csak azon partnerintézményekhez pályázhat amelyik karhoz tartozik, így a HHK-s hallgatók nem pályázhatnak ÁNTK-s partnerintézményekhez.

 

Szakmai gyakorlat esetén is aktív hallgatói jogviszonnyal kell rendelkeznem? 

Szakmai gyakorlat mellett ugyanúgy aktív hallgatói jogviszonnyal kell rendelkeznie a hallgatóknak a kiutazásuk ideje alatt. Kivételt képeznek ez alól a már záróvizsgát tett hallgatók, akik diplomaszerzést követő szakmai gyakorlatra pályáznak, amely a záróvizsgát követő 12 hónapban valósítható meg.

 

Van a szakmai gyakorlat időtartamának felső korlátja?

Az NKE nem szabja meg a gyakorlatok hosszát, ezt a fogadó intézmények követelményei befolyásolják, illetve a hallgató itthoni tanulmányai. Javasoljuk, hogy a hallgatók informálódjanak a pályázat benyújtása előtt, hogy tudják-e teljesíteni itthoni követelményeiket a tervezett gyakorlat mellett is. Az NKE jellemzően két hónap támogatást tud biztosítani, amelytől egyéni elbírálással indokolt esetben térünk el.

 

Van a szakmai gyakorlat végrehajtásának megszabott ideje?

Központi szinten nincs meghatározva, hogy a hallgatók mikor teljesíthetik a gyakorlatukat, azonban minden pályázónak javasoljuk, hogy tájékozódjon jövőbeli tanrendjéről. A szakmai gyakorlat teljesítése mellett az NKE-n való kötelezettségeknek is eleget kell tennie a hallgatóknak. Az elnyert ösztöndíj megvalósítási határidejét a résztvevő számára kiállított határozat tartalmazza.

 

Mehetek-e szakmai gyakorlatra, ha már itthon teljesítettem a kötelező gyakorlatomat? 

Az Erasmus+ szakmai gyakorlat nem függ össze az itthon kötelezően teljesítendő gyakorlattal, tehát bátran jelentkezhetnek azok is, akik már teljesítették ilyen irányú kötelezettségeiket.

 

Szakmai gyakorlat esetén a teljes megpályázott időtartamra kapok támogatást? 

Előfordul, hogy egy intézmény csak hosszabb időre, akár hat hónapra fogad csak gyakornokokat, illetve a hallgató is dönthet úgy, hogy hosszabb időre pályázik. Mivel az Egyetem minél több hallgatónak szeretne lehetőséget adni szakmai gyakorlaton való részvételre, ezért a pályázati űrlapon megadjuk a lehetőséget, hogy a hallgató feltüntesse, ha a gyakorlatát, vagy annak egy részét önköltségen is tudja vállalni. Így előfordulhat, hogy esetleg kevesebb hónapra kap támogatást, mint amennyi ideig tartana a gyakorlata. 

 

Szakmai gyakorlat esetén honnan tájékozódhatok a célintézmények munkanyelvéről?

Általánosságban elmondható, hogy az angol a fő munkanyelv a nemzetközi szervezetek és nagykövetségek esetében. Német nyelvterületeken szükséges azonban a megfelelő német nyelvtudás, illetve a franciaországi gyakorlatok esetén is szükséges az erős középfokú nyelvtudás. Olaszország esetén szintén szükséges a helyi nyelv ismerete. Egyéb országokban (Észtország, Dánia, Lettország stb.) az angol nyelvtudás a meghatározó.

 

Ha külföldi lakhellyel rendelkezem, pályázhatok-e a lakhelyem szerinti országba? 

Pályázni csak a hallgató állandó lakhelyétől eltérő célországba lehet. Tehát például egy lengyelországi lakhellyel rendelkező diák nem pályázhat Lengyelországba, még akkor sem, ha közben az NKE hallgatója.

 

Pályázhatok-e hosszabb idejű gyakorlatra önköltségen? 

A szakmai gyakorlatra való pályázás során lehetőség van feltüntetni, ha a hallgató önköltségen is tudja vállalni gyakorlatát, vagy annak egy részét. Így előfordulhat, hogy a hallgató nem kap a szakmai gyakorlatának teljes időszakára támogatást, illetve támogatás nélkül is kiutazhat.

 

Mi a teendőm, ha szeretném meghosszabbítani a mobilitási időszakomat?

Ha hosszabbítani szeretnéd a mobilitásodat, akkor 

  • ezt egy kérvényben tudod jelezni a Nemzetközi Iroda felé, az international.exchange@uni-nke.hu e-mail címen keresztül.
  • Fontos, hogy a kérelmet a fogadó intézménnyel is egyeztetni kell, és legkésőbb egy hónappal az eredetileg tervezett mobilitási időszak lejárta előtt be kell nyújtani. 
  • Tanulmányi mobilitás esetében az őszi félévről a tavaszi félévre történő hosszabbítás lehetséges, tavasziról őszire azonban nem.

A Nemzetközi Iroda döntése alapján az ösztöndíjjal támogatott Erasmus+ mobilitás meghosszabbítása lehet ún. Erasmus+ zero támogatású (Erasmus+ zero grant) időszak is, tehát pénzbeli támogatás nélküli, de ha az intézménynek van rá kerete, akkor a hosszabbított hónapokra is ugyanúgy jár az ösztöndíj (és az esélyegyenlőségi támogatás is).

Időtartam hosszabbítás esetén módosítani kell az egyéni támogatási szerződést is, melynek adminisztratív ügyintézése maximum 30 napot vesz igénybe.

Pályázhatok-e újabb mobilitási programra, ha éppen külföldön tartózkodom? 

Nincs elméleti akadálya a pályázat beadásának külföldi tartózkodás esetén sem. A szóbeli interjúk kérdését ilyen esetben a kari ERASMUS+ koordinátorok külön egyeztetik az érintettekkel.

 

Pályázhatok-e mobilitási programra, ha végzős BA/BSc szakos hallgató vagyok, és csak most felvételizek MA/MSc képzésre? 

Végzős BA/BSc hallgatók diplomaszerzés utáni szakmai gyakorlatra pályázhatnak, melyet a diploma megszerzését követő 12 hónapon belül használhatnak fel.

Tanulmányi mobilitásra azonban csak a MA/MSc képzés megkezdését követően van lehetőség.

 

Milyen kritériumoknak kell megfelelni, ha külképviseleten szeretném tölteni a gyakorlatomat? 

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) külön feltételeket szab a külképviseleteken folytatott szakmai gyakorlat folytatásához:

  • legalább középfokú nyelvvizsga (angol/német/francia),
  • megfelelő tanulmányi szakirány,
  • kimagasló tanulmányi átlag,
  • hozzájárulás a nemzetbiztonsági ellenőrzéshez.

A hallgatók csak abban az esetben folytathatnak gyakorlatot külképviseleten, ha sikeresen átestek a nemzetbiztonsági ellenőrzésen, valamint ha a helyettes államtitkár is jóváhagyta gyakorlatukat.

 

Célszerű az ösztöndíjra való pályázás előtt jelentkezni a minisztériumhoz gyakorlatra, mivel az ügyintézés időigényes!

A külképviseletre való pályázás lépései:

A pályázat során a hallgató önállóan jár el, az alábbi lépések tájékoztató jellegűek:

  1. A hallgatónak önállóan kell benyújtania pályázatát a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz (szakmaigyakorlat@mfa.gov.hu), javasolt már az Erasmus+ pályázat beadása előtt.
  2. A minisztérium illetékes munkatársa ezután elküldi a jelentkező számára a beküldendő dokumentumok listáját (életrajz, nemzetbiztonsági kérdőív, motivációs levél stb.).
  3. Az Erasmus+ ösztöndíj elnyeréséről szóló határozatot menet közben is el lehet juttatni a minisztérium számára, mivel ez befolyásolja a gyakorlat időtartamát.
  4. Amennyiben a pályázó minden követelménynek megfelelt, és nemzetbiztonsági átvilágítása is sikeresen lezárult, úgy a minisztérium értesíti a gyakorlat megkezdésének időpontjáról.

A hallgatók kiutazásuk előtt külön tájékoztatáson vesznek részt a KKM-ben.

 

Mi a teendő, ha a pályázat leadási határideje után kapom meg a nyelvvizsgám eredményét?

A pályázati űrlap megjegyzés rovatában feltüntethető, hogy a pályázó mikor fogja készhez kapni nyelvvizsgájának eredményét, illetve itt beírható ha már informálisan megkapta az eredményt.  Az egyéb mellékletek csatolásánál esetleg igazolásis feltölthető az eredményről. 

Melyik átlagot kell feltüntetni a pályázati jelentkezés során? 

A pályázati űrlapon a Neptunban megjelenő 'kummulált átlagot' kell feltüntetni. Neptun: Tanulmányok menüpont- Tanulmányi átlagok.

Elsőéves MA/MSc hallgatók esetében a diplomamelléklet csatolandó, valamint az utolsó lezárt két félévnek a ’kummulált’ átlaga.

 

Mi a teendő miután elnyertem a mobilitást?

Első lépések között fontos az ERASMUS+ programról készült Rektori utasítás megismerése, ami felsorolja jogaidat és kötelezettségeidet, továbbá tartalmazza a mobilitási időszak előtt, közben és után teendő lépéseket. A kiutazás előtt és után felmerülő konkrét teendőkről ide kattintva találhatsz előzetes információt, valamint a kari Erasmus+ koordinátor is részletes tájékoztatást nyújt a nyertes hallgatók számára.

Bizonyos esetekben online nyelvi szintfelmérő (OLS) elvégzése is kötelező.

Amire biztosan szükséged lesz, ill. el kell intézned a kiutazás előtt:

  • Támogatási szerződés megkötése: Ez alapján fogják kiutalni az ösztöndíjadat. Célszerű euró alapú bankszámlát nyitni, és az ösztöndíj átutalását erre kérni, hiszen a támogatás összege euróban kerül kiutalásra.
  • Learning Agreement for Studies/for Traineeship kitöltése, aláíratása.
    A tanulmányi vagy szakmai gyakorlatos terved, a felvenni szándékozott kurzusok, ill. megfeleltetésük, azok elismertetésének módjának egyeztetése. Mindezekről a kari Erasmus+ koordinátor nyújt előzetes tájékoztatást. Ezen dokumentum a Támogatási szerződés mellékletét képezi, így fontos, hogy a mobilitás megkezdése előtt legalább 1,5 – 2 hónappal megtörténjen az aláíratása.
  • Európai Egészségbiztosítási Kártya kiváltása EU-n belüli utazás esetén. 
     

Mit jelent az OLS?

Minden 14 napnál hosszabb felsőoktatási hallgatói mobilitás esetében, kiválasztott hallgatóként kötelezően ki kell töltened egy online nyelvi szintfelmérő tesztet (kivéve, ha anyanyelvi szinten beszéled a nyelvet (C1), vagy a teszt a mobilitásod nyelvén még nem elérhető).  A szintfelmérő teszten elért eredmény csak a kitöltő, a küldő intézmény és az Európai Bizottság számára elérhető. A nyelvi teszted eredménye alapján hozzáférést kaphatsz egy ingyenes online nyelvi kurzushoz, amelyet már a kint tartózkodás előtt is használhatsz, ezzel fejlesztve a nyelvi kompetenciáidat és elősegítve az útra történő felkészülésedet. Lehetőség van arra is (amennyiben a munkanyelv nem egyezik meg a fogadóország nyelvével), hogy kurzushozzáférést igényelj a fogadóország nyelvéhez is. Az EuAcademy felületen található OLS szekció nemcsak nyelvi órákat tartalmaz, hanem például fórumokat, nyelvi tippeket korábbi Erasmus+ hallgatóktól és online tanácsadást is.

Amennyiben a munkanyelved nem tartozik az OLS nyelvek közé (melyek köre folyamatosan bővül), a küldő vagy fogadó szervezet más eszközökkel is nyújthat támogatást a nyelvtudás fejlesztéséhez.

Milyen biztosítás szükséges az EU-n belüli mobilitások esetében?

Tanulmányi mobilitás: Az Európai Egészségbiztosítási Kártya kiváltása kötelező, amely egy alap biztosítást nyújt a résztvevők számára. Emellett javasolt külön egészségbiztosítás, valamint balesetbiztosítás kiváltása is, amelyet a résztevő egyéni preferenciája és belátása alapján tehet meg.

Szakmai gyakorlati célú mobilitás: Az Európai Egészségbiztosítási Kártya kiváltása mellett a hallgatók számára kötelező a mobilitás idejére baleset és felelősségbiztosítás kötése.

Fontos, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya száma, valamint szakmai gyakorlat esetén a biztosításokhoz tartozó kötvényszám a támogatási szerződés kötelező eleme, így annak kiállítása ezen adatok megléte esetében történhet meg.

Mi történik, ha a parteregyetem által leigazolt dátumok eltérnek a támogatási szerződésben szerepelt dátumoktól?

Abban az esetben, ha a partnerintézmény által kiállított Validation Form című nyomtatványon feltüntetett dátum a támogatási szerződésben meghatározott dátumtól 5 napnál hosszabb időtartamban eltér, akkor az eltéréssel érintett naptári napoknak megfelelő támogatási összeg a visszafizetésére köteles. Amennyiben a visszafizetendő összeg kevesebb mint a mobilitás lezárásakor kiutalandó támogatási összeg 10%-a, úgy ezen 10% összegéből kerül levonásra és a csökkentett összeg kerül kiutalásra.

 

Mi történik, ha önhibámon kívül meg kell szakítanom a mobilitásom?

Az Erasmus+ mobilitást megelőzően vagy közben előfordulhatnak olyan problémák, melyek miatt önhibádon kívül nem tudod teljesíteni a támogatási szerződésben vállalt kötelezettségeidet. Ilyen esetben vis maior kérelmet nyújthatsz be az intézményednek. A vis maior típusairól és a kérelem beadásának módjáról a támogatási szerződésedben olvashatsz.

Fontos, hogy a felmerülő probléma esetén mihamarabb tájékoztasd a kari ERASMUS+ koordinátornak a vis maior igényedről.

Vis maior esetek lehetnek:

  • természeti katasztrófák, (földrengés, tűzvész, járvány stb.);
  • bizonyos politikai-társadalmi események (háború, forradalom stb.);
  • meghatározott állami-hatósági intézkedések (embargó, bojkott stb.);
  • a résztvevő súlyos betegsége. 

Nem lehet vis maiorra hivatkozni a következő esetekben: 

  • munkaügyi viták;
  • sztrájkok;
  • pénzügyi nehézségek;
  • vízum problémák;

kivéve, ha ezek közvetlenül egy elismert vis maior esetéből származnak.

Mi az a vis maior?  

Olyan elháríthatatlan külső ok, ami miatt az Erasmus+ ösztöndíjas nem képes teljesíteni a támogatáshoz kapcsolódó meghatározott feltételeket, vagy nem tud eleget tenni egyéb kötelezettségének (pl. jelenléti képzésen való részvétel). Ilyen esetben a hallgató vis maior kérelmet nyújthat be küldő intézménye felé. 

Vis maior esetek lehetnek:

  • természeti katasztrófák, (földrengés, tűzvész, járvány stb.);
  • bizonyos politikai-társadalmi események (háború, forradalom stb.);
  • meghatározott állami-hatósági intézkedések (embargó, bojkott stb.);
  • a résztvevő súlyos betegsége.

Mi NEM vis maior?

Nem lehet vis maiorra hivatkozni a következő esetekben:  

  • munkaügyi viták;
  • sztrájkok;
  • pénzügyi nehézségek;
  • vízum problémák;

kivéve, ha ezek közvetlenül egy elismert vis maior esetéből származnak.

 

Mi történik, ha visszafizetési kötelezettségem keletkezik?

Visszafizetési kötelezettség esetén az Egyetem zárólevelet állít ki a hallgatók számára, amely tartalmazza a visszafizetéshez tartozó részleteket.

A hallgatóknak lehetőségük van részletfizetési kérelmet is benyújtani a Nemzetközi Iroda részére az international.exchange@uni-nke.hu e-mail címen keresztül.

 

Milyen dokumentumokat kell benyújtanom a mobilitás lezártával?

-          Validation form/Certificate of Attendance/Learning Agreement – After the mobility)

-          Transcript of Records

-          Fényképes élménybeszámoló

-          Kreditelismertetés

 

Hány kreditet kell elismertetnem a mobilitás alatt?

Tanulmányi mobilitás esetén a hallgatóknak egy félév alatt 30 ECTS kredit felvétele ajánlott a partnerintézményben, amelyből minimum 12 ECTS kredit értékű tárgyat kell teljesíteni és az Intézményben kötelezően beszámíttatni.