Erasmussal a Török Légierő Akadémiára

Az isztambuli Nemzetvédelmi Egyetem Török Légierő Akadémiájára látogatott egy Erasmus+ munkatársi mobilitás programban a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Repülőfedélzeti Rendszerek Tanszék oktatója, Gajdács László. A főhadnagy a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről elsőként ismerhette meg testközelből az akadémia működését.

A Török Légierő Akadémia képzési rendszere öt éves, ebből az első év nyelvi képzés: angol és török. A maradék négy évben a hallgatók az angol nyelv és szakmai alapozó tantárgyak mellett különböző repülőgépek felépítésével, működésével és rendszereivel kapcsolatos speciális szakmai tantárgyakat teljesítve válnak katonatisztté a diploma megszerzését követően.  Gajdács László öt napot töltött az akadémián, melynek során megismerhette annak szervezeti felépítését, működését, különösen az ott működő négy műszaki tanszék (repülőgép mérnök; informatikai mérnök; elektronikai mérnök; ipari mérnök) szerepét és helyét a török katonai felsőoktatásban, valamint a tanszékek jelentőségét az oktatásban. „Mind a négy tanszék részben vagy egészében a török légierőnek képez pilótákat és földi kiszolgáló személyzetet. Közvetlenül a Department of Aerospace and Engineering (Repülőgépipari és Mérnöki Tanszék) tanszékhez voltam beosztva, ahol megismerhettem oktatási rendszerét és infrastruktúráját. Lehetőségem adódott előadás keretében bemutatni az NKE-t, ezen belül is részletesebben a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar képzési struktúráját, valamint az NKE szerepét a Magyar Honvédség hivatásos tiszti állomány utánpótlásában” – mondta el honlapunknak Gajdács László, aki úgy ítélte meg: nagyon hasznos volt a kint tartózkodás, amely remek lehetőség a megmérettetésre és helytállásra idegen nyelvi környezetben. „Bízom benne, hogy a jövőben lesz lehetőségem visszatérni a Török Légierő Akadémiára és még több ismeretanyagot megszereznem illetve folytatni annak a szakmai kapcsolatrendszernek a kiépítését, ami megítélésem szerint kezdetét vette látogatásommal” – tette hozzá a Repülőfedélzeti Rendszerek Tanszék oktatója. Az akadémia dékánja, Nurettin ACIR felvetette annak lehetőségét, hogy a jövőben további együttműködés valósulhat meg a török és magyar egyetem között.

Szerző: Tasi Tibor

Fotó:  magánarchívum