Egy frankofón magyar gondolkodó

Mennyire ismert Molnár Tamás munkássága itthon?

Kétségkívül ismertebb az Egyesült Államokban és Franciaországban, mint hazánkban. Ez abból is következik, hogy életének leghosszabb szakaszát idegen országokban, külföldi egyetemeken tanítva élte le, könyvei pedig első kiadásban többnyire angol nyelven jelentek meg. Amerikában viszonylag hosszú ideig munkatársa volt a National Review-nek, az egyik legtekintélyesebb konzervatív lapnak. Ennek ellenére külföldön sem mondható, hogy Molnár Tamás egy nagyon ismert filozófus lenne. Ennek oka véleményem szerint mindenekelőtt az, hogy a Molnárnak egy olyan közegben kellett érvényesülnie – ez mindenekelőtt az angolszász-amerikai egyetemek és értelmiség világa –, amely döntően pozitív fényben látja a modernitás kialakulását és hisz az emberiség lineáris haladásában. A modernitás kritikusai pedig eleve kisebbségben vannak.

A beszélgetés a ludovika.hu oldalon olvasható.