Kutatók Éjszakája a VTK-n

Szakmai előadások és színes programok a Kutatók Éjszakáján

Idén is csatlakozott a Nemzeti Közszolgálati Egyetem a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozathoz. Szeptember 24-én, a Víztudományi Karon immáron megszokott módon érdekes szakmai előadások és színes programok várták az érdeklődőket. A Bajai Obszervatórium Alapítvány közreműködésével égboltszínházi bemutatón vehettek részt az Aulában felállított mobil planetáriumba látogatók, a kiállított meteorit darabokat testközelből vizsgálhatták mikroszkóp alatt – kézzel foghatóvá vált a kozmosz. Kicsik és nagyok lelkes érdeklődéssel próbálták ki a virtuális drónszimulátort, valamint megtekintették a geodéziai eszközkiállítást, mely múltból a jelenbe kalauzolt. A „MINI” hidraulika mobil csatornában bárki ugraszthatta a vizet, mely a víz áramlási tulajdonságait hivatott szemléltetni látványos formában. A hallgatói fejlesztésű digitális homokozó most is a gyermekek körében örvendett a legnagyobb népszerűségnek, mely segítségével a domborzati elemeket ismerhették meg játékosan. A Szent László ÁMK közreműködésével LEGO Mindstorms EV3 robotok segítségével a robotika világába is betekinthettek a campusra betérők. A legkisebbek vizes szórakoztatásáról a Zsuffa István Szakkollégium képviselői gondoskodtak. Kiváló és élő szakmai kapcsolatainknak köszönhetően a külső helyszíneken interaktív bemutató autó, zaj- és levegőminőség mérőállomás várta az arra sétálókat. Aki a Sugovica közelségére és vízre vágyott, azokat a parton várta hidrológiai mérésekkel az egyik mérőhajónk, gyakorlatban szemléltetve, hogy miként történik az áramlási, vízsebességi viszonyok feltérképezése, majd vízalatti kamerával tekinthették meg a medervizsgálat, és a mederanyag mintavételi folyamatát. Az esti programrészben, a Nagyelőadóban hosszabb-rövidebb kutatói életpályát népszerűsítő előadásokon vehettek részt a víztudomány és határterületei iránt érdeklődők, bemutatva a VTK-n folytatott szakmai tevékenységet, a legújabb kutatási eredményeket. Többek közt megtudhattuk, mitől hűl a Hévízi-tó és mit kell, lehet tenni ellene; milyen veszélyeket rejt egy szimpla pocsolya és mekkora élet zajlik benne; a klímaváltozás milyen hatással lehet az ivóvízellátásunkra, kell-e félnünk, mit tudunk tenni ellene; rendhagyó módon lengyel vendégelőadóink angol nyelven mutatták be egy homokzátony alakváltozásainak körülményeit; de robbantottunk atomreaktort, és megtudhattuk azt is, hogy miért csíkosak a zebrák.

A késő estig tartó rendezvényre minden korosztály képviselője ellátogatott, mindannyian számos élménnyel és új ismeretekkel gazdagodhattak a programokon. Az éjszakába nyúló diszkurzusok bebizonyították, hogy van miről és kinek beszélni, legyen az tudományos értekezés vagy lakossági véleményformálás. (Mácsik Petra)