35. OTDK: első helyek és különdíjak sora az NKE hallgatóinak

Járványhelyzet, hibrid hadviselés, drónok, infokommunikáció, mesterséges intelligencia, videójátékok, nukleáris biztonság – mások mellett ilyen témájú pályaművekkel nyertek első helyezéseket és különdíjakat az NKE hallgatói a 35. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Had- és Rendészettudományi Szekciójában, amelynek idén a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar adott otthont. A tudományos megmérettetést idén az online térben rendezték, 19 tagozatban mutatkozhattak be nemcsak egyenruhás, de civil hallgatók is. A Szekcióba 7 felsőoktatási intézmény 14 karának hallgatói összesen 182 pályamunkát nyújtottak be.

„Ez a konferencia az ország legtehetségesebb hallgatóinak találkozási pontja” – fogalmazott az OTDK záróeseményén Mezey Barna. Az Országos Tudományos Diákköri Tanács alelnöke szerint az esemény azt is mutatja, hogy a magyar tudománynak megvan a kellő muníciója és utánpótlása az innovációhoz. Padányi József vezérőrnagy, a Had – és Rendészettudományi Szekció Szakmai Bizottságának elnöke felelevenítette saját történetét, amely végül egy sikeres pályafutást és Pro Scientia aranyérmet eredményezett. Mint elmondta: ehhez hozzájárult az a személyes tapasztalat, amelyet a tudományos diákköri munka adott: „az elmélyült kutatás, megfontoltság, új kérdések folyamatos keresése és új válaszok megfogalmazása.” „Hiszek az elvégzett munkában, pontosabban csak az elvégzett munkában hiszek” – szögezte le Padányi József, aki Zrínyi Miklós szerencséről alkotott gondolatai nyomán beszélt arról is, hogy a karrierben sem lehet semmilyen elvégzett feladatot feleslegesnek tekinteni. „Önök ország-világ előtt becsülettel helyt álltak” – hangsúlyozta Pohl Árpád dandártábornok, a rendező Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar dékánja, aki szerint a résztvevők igényesen és magas színvonalon kommunikáltak az online térben is. Pohl Árpád arra is felhívta a figyelmet: az OTDK-s szereplés a későbbi tudományos pálya kiindulópontja lehet, a tábornoki, főtiszti karban is szép számmal találni egykori diákkörösöket. A dékán jelképesen átadta a stafétát a következő, a 36. OTDK Had - és Rendészettudományi Szekciója rendezőjének, az NKE Rendészettudományi Kar dékánjának. Ruzsonyi Péter bv. dandártábonok arról beszélt: a lehetőség igazi kilépés lesz a Kar számára a tudomány világába. A dékán kiemelte: nem háziversenyre készülnek, hanem arra, hogy a témában jártas legjobb szakemberek segítségével nyílt és korrekt megmérettetést biztosítsanak a pályázóknak. „2023 messze van, de 2023 nincs messze” – fogalmazott Ruzsonyi Péter, aki szerint a felkészülés a 36. OTDK-ra már most kezdetét veszi. A Had- és Rendészettudományi Szekció első helyezettjei pályázhatnak a Pro Scientia Aranyéremre – derült ki a zárókonferencián, ahol felolvasták Kolossa Sándor önkéntes műveleti tartalékos ezredes, a Pro Scientia Aranyérmesek Társasága képviselőjének levelét. A tájékoztatás szerint az OTDK első helyezettjei május 26-ig pályázhatnak az Országos Tudományos Diákköri Tanács honlapján, a Pro Scientia elismerést októberben adják át a Magyar Tudományos Akadémián. A Pro Scientia Aranyérmesek Társasága különdíja, a „Reménység kitűző”, nyertese idén Virágh Krisztián mesterszakos hallgató lett.

Részletes eredmények ITT.

Szöveg: Tasi Tibor