Könyvtári tréning az NKE-n

Több budapesti és vidéki egyetem könyvtárának szakemberei, adminok és felhasználók is részt vettek a Nemzeti Közszolgálati Egyetem által szervezett tréningeken, amelyeken a ProQuest One Academic adatbáziscsomag tartalmával és legfontosabb jellemzőivel ismerkedhettek meg a résztvevők. Az adatbázis az NKE belső hálózatán és VPN-en keresztül is elérhető.

Az online szakirodalmi és kutatói adatbázisok hatékony használata a tudományos kutatómunka módszertanának egyik alappillére. A felhasználói tréning célközönsége az egyetemi kutatók, oktatók, könyvtárhasználók voltak, az előadás magyar és angol nyelven zajlott. Czeglédi Éva a ProQuest One Academic adatbáziscsomag tartalmát és legfontosabb jellemzőit ismertette. A multidiszciplináris adatbázis különlegessége, hogy a szolgáltató 4 nagy keresőforrását teszi hozzáférhetővé egyetlen felületen: ProQuest Central (47 adatbázis, 31 ezer folyóirat, melyekből mintegy 23 ezer teljes szöveggel elérhető), Dissertation and Theses (4.5 millió disszertáció), Academic Video Online (67 ezer videó), Academic Complete (180 ezer e-könyv). Az érdeklődőknek az adatbázis lehetőségeit és funkcióit Stefan Voss mutatta be, aki előadásában a One Academic tudományos munkát segítő beállításairól szólt, illetve különböző tippeket és trükköket mutatott meg. Ezek segítségével értékes kutatási időt spórolhatnak meg a szakemberek a hagyományos és audiovizuális források azonosítása során. Stefan Voss hangsúlyozta, hogy alapvető fontosságú a téma konkrét megfogalmazása, mely hozzásegíthet, hogy az adatbázisból a releváns információkat lehessen kinyerni. A folyóiratcikkek és hivatkozások letölthetők többek között pdf formátumban is. A letöltött e-könyvek megnyitása számítógépen, e-könyv olvasón és tableten egyaránt lehetséges.

Szöveg: Ster Zsolt