Fokozatváltás az orosz egyetemi kapcsolatokban

A 2015-ben indult orosz egyetemi kapcsolatépítés továbbfejlesztése volt a célja annak a két napos moszkvai találkozósorozatnak, amelyen a Nemzeti Közszolgálati Egyetem részéről Prof Dr. Patyi András rektor és Prof. Dr. Kis Norbert, az ÁKK dékánja vett részt. Az NKE vezetői a Lomonosov Moszkvai Állami Egyetem közigazgatási karának és a MGIMO Egyetem (Nemzetközi Kapcsolatok Intézete) rektorának meghívására érkeztek az orosz fővárosba.

A két egyetemmel kötött együttműködési megállapodások alapján két éve már intenzív oktatási és kutatási együttműködés folyik az intézmények között, amelyeknek eredményeképpen mintegy 50 NKE oktató és hallgató, valamint orosz oktatók, kutatók és hallgatók vettek részt a kölcsönösségi alapon szervezett programokban. A látogatás idején a Lomonosov Egyetem meghívására az NKE rektora nyitóelőadást tartott az Oroszország és Európa stratégiai kérdéseit tárgyaló konferencián. Az ÁKK dékánja a konferencia kutatói kerekasztal-beszélgetésének főelőadója volt. A MGIMO rektora, Prof. A. Torkunov és az NKE rektorának találkozóján a két vezető megerősítette, hogy a régióban a nemzetközi és diplomáciai képzés területén stratégiai partnernek tekintik egymást és a hosszútávú együttműködés érdekében egy közös mesterképzés fejlesztését is elhatározták. A delegációt fogadta Magyarország Oroszországba akkreditált nagykövete, Balla János, valamint együttműködési tárgyalások folytak a Moszkvai Magyar Kulturális Intézet vezetőjével, Hegyi Anita igazgatóval és  hazánk TéT attaséjával, Ács Arnolddal. Az NKE-nek a Lomonosov Egyetem részképzésében tanuló diákjai és a Moszkvában tanító NKE-s oktatók szintén találkoztak a delegációval és csatlakoztak a konferenciaprogramokhoz.