A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) rendezik meg a MIC Summer School elnevezésű nyári egyetemet. Az augusztus 26-30. között zajló esemény a mikrobiálisan befolyásolt korrózió (MIC) megértésére fókuszál az ipari és akadémikus résztvevők számára.
A MIC a biofilmek (biológiai membrán) által előidézett korrózió, amely jelentős anyagi károkat okoz több iparágban, például az ivóvíz területén, olaj- és gáziparban. A jelenségről egyre többet tudunk, különösen az olajipari katasztrófák következtében irányult rá nagy figyelem. Azért, hogy ezen változtassanak, létrejött például az EU által támogatott, Euro-MIC COST Action elnevezésű program, amelynek célja a kutatási és ipari szféra közötti információs szakadék áthidalása, interdiszciplináris együttműködések kialakítása.
Pálvölgyi Tamás, az NKE Víztudományi Karának (VTK) nemzetközi és stratégiai dékánhelyettese az eseményt megnyitó beszédében bemutatta a kar különböző fakultásait, amely az elmúlt 6 évben a bajai és budapesti Campusokon valósultak meg. „Büszkén mondhatjuk, hogy egyre több hallgató választja a képzési programjainkat” – emelte ki a dékánhelyettes, hozzátéve, hogy a mostani eseménnyel az NKE lehetőséget biztosít a közösségépítés, valamint a MIC kontextusának megismerésére.
Torben Lund Skovhus, a dán VIA főiskola docense és a nyári egyetem egyik szervezője emlékeztetett, hogy a program a COVID-19 járvány idején indult el. Célja, hogy a közösség és az ipar között hidakat alakítsanak ki, amely közös tudás lehetővé teszi a fenntarthatóbb megoldások kifejlesztését. Hangsúlyozta, hogy a résztvevők közös célokon dolgoznak, amelyek a fenntarthatóság előmozdítását szolgálják. Továbbá, más munkacsoportokhoz is csatlakozhatnak az érdeklődők. Megemlítette, hogy minden résztvevő rendelkezik egy e-profillal, amely lehetővé teszi számukra, hogy online kis konferenciákon együttműködjenek és különböző tevékenységeket végezzenek. Hozzátette, hogy jelenleg 204 taguk van, amely egy nemzetközi közösséget képvisel, ahol a tagok a világ különböző pontjairól származnak.
Knisz Judit, az NKE VTK tudományos főmunkatársa a MIC mikrobiológiai alapjait és a mikrobák szerepét tárgyalta. Kitért arra, hogy mi a mikrobák szerepe a korrózióban és hogy azok hol jelennek meg, valamint bemutatott úgynevezett MIC-kel kapcsolatos mítoszokat is.
A Ludovika Campuson most zajló nyári egyetem gyakorlati segítséget nyújt a MIC tanulmányozásához, integrálva a különböző forrásokból származó adatokat. A korrózió kezelésének ismerete alapvető fontosságú a társadalmi infrastruktúra fenntartásában, különös figyelmet fordítva a jövőbeli kihívásokra és a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos megoldásokra. A képzés célja a fiatal kutatók, ipari szakemberek és diákok szakmai fejlődése és hálózatépítése. E mellett a MIC alapvető mechanizmusainak és a kapcsolódó mikroorganizmusoknak a megismerése, valamint a korrózióvizsgálathoz használt módszerek, mintavételi stratégiák és eljárások felfedezése. A résztvevőknek képesnek kell lenniük alkalmazni a korróziókezelési elveket a MIC kockázatainak felmérésére, valamint a biotikus és abiotikus korróziós mechanizmusok megkülönböztetésére. A program során kiemelik a legújabb iparági irányelvek alkalmazását is.
Ezenkívül a résztvevők megtanulják megkülönböztetni a MIC-es és nem MIC-es eseteket, valamint a mintavételezés gyakorlatait, beleértve a Dunából és különböző acélszerkezetekből történő mintavételezést. A héten gyakorlatokat is végeznek, ahol a résztvevők különböző környezeti és kémiai elemzéseken dolgoznak majd.
Szöveg: Harangozó Éva
Fotó: Szilágyi Dénes