NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Világbajnok lett a HHK testnevelő tanára

2021. augusztus 9-14. között 14 ország 550 versenyzőjének részvételével rendezték meg a 2020-as 3D vadászíjász Világbajnokságot és a 2021-es Európa Bajnokságot Szekszárdon. Ahogyan az olimpiát is, a tavalyi évre tervezett világbajnokságot a pandémiás helyzet miatt egy évvel elhalasztották, így az idén egyazon rendezvényen belül bonyolították le a két eseményt.

A versenyen Bánszki Gábor alezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Testnevelési és Sportközpont központvezetője és testnevelő tanára világ- és Európa bajnoki címet szerzett.

A 3D jelző a célok háromdimenziós voltát jelenti. A versenyzők nem lőlapokra lőnek, hanem életnagyságú és színezetű háromdimenziós állatalakra, melyek különböző testhelyzetekben jelennek meg. A találati zónák messziről nem láthatók, így a résztvevőknek anatómiai ismeretekkel is rendelkezni kell az eredményes lövések leadása érdekében.

A versenyen naponta 28 darab, 5-45 méter távolságra kirakott célt kell leküzdeni, melyek változatos módon vannak elhelyezve a terepen. A pályaépítők kihasználják az erdőben a sötét zugokat, a meredek emelkedőket és lejtőket, az árkokat és vízmosásokat, vagy éppen a tisztások ragyogását, megnehezítve az íjászok dolgát. A nyílvesszők röppályája meglehetősen ívelt, ezért pontosan kell megbecsülni a célok távolságát, figyelembe véve az optikai csalódásokat (például egy fasorban elhelyezett cél a folyósó effektus miatt távolabbnak tűnik és a nyílt-világos terepen lévő közelebbinek látszik), vagy a vessző indulási szögét (például a meredeken felfelé lövésnél 2 métert hozzá kell adni, a lefelé lövésnél le kell vonni a valós távolságból). A reflex íjjal történő lövésnél 2-3 méteres tévesztés már a hibázást vonja maga után. A verseny során egy célra csak egy lövést lehet leadni, tehát egy hibázás is nagy pontveszteséget jelent.

Az Olimpiai íj kategória esetében a pályák az idei versenyen a megszokottnál kissé nehezebbre sikeredtek, az első és harmadik napon még a legkisebb célok sem voltak 25 méternél közelebb. Ez különböző mértékben elbizonytalanította a versenyzőket és széthúzta a mezőnyt. Bánszki alezredest több évtizedes versenyzői tapasztalata segítette át a nehézségeken. Az első napon megszerzett 6 pontos előnyt később növelni tudta, illetve megőrizte a verseny végéig.

Bánszki Gábor alezredes 25 éve a Honvéd Kossuth Lövészklub versenyzője. Az idei versenyen csapattársa és egyesületi sporttársa, Balogh László őrnagy Bare Bow (csupasz íj) kategóriában világ- és Európa bajnoki bronzérmet szerzett.

Bánszki alezredes egy korábban adott interjúban kiemelte, hogy a szolgálati hely és a sportegyesület támogatása elengedhetetlen a sikeres felkészüléshez.

Bánszki Gábor alezredes eddigi egyéni- és csapatversenyben elért nemzetközi eredményei:

1999 – Európa Bajnokság 3. hely (egyéni és csapat)

2001 – Európa Bajnokság 1. hely (egyéni)

2003 – Világ- és Európa Bajnokság 2. hely (egyéni), Európa Bajnokság 1. hely (egyéni)

2006 – Világbajnokság 1. hely (egyéni)

2012 – Európa Bajnokság 1. hely (egyéni)

2013 – Európa Bajnokság 1. hely (egyéni)

2015 – Világbajnokság 3. hely (egyéni) és 1. hely (csapat)

2018 – Világbajnokság 1. hely (egyéni)

2021 – Világ- és Európa Bajnokság 1. hely (egyéni)

 

A többszörös világ- és Európa bajnok sportlövővel készült korábbi interjúk az alábbi linkeken érhetőek el:

https://honvedelem.hu/hirek/hazai-hirek/gyozd-le-onmagad.html

https://honvedelem.hu/hirek/hazai-hirek/3d-ijasz-vilagbajnok-az-nke-oktatoja.html


Címkék: Főoldali hír 2021