Kaiser Ferenc: csak idő kérdése volt a bejrúti katasztrófa

Többszörös emberi mulasztás következménye a bejrúti kikötőben történt robbanás, amely számos halálos áldozatot és több mint négyezer sérültet követelt- nyilatkozta honlapunknak Kaiser Ferenc. Az NKE tanszékvezetője elmondta azt is, hogy szinte teljesen kizárható a terrortámadás lehetősége.

A libaboni fővárosban kedden történt katasztrófa, amelyet mintegy 2500 tonnányi ammónium-nitrát robbanása okozott. Ez a vegyi anyag önmagában nem veszélyes, csak ha nem megfelelően tárolják: a mezőgazdaságtól kezdve a bányászatig számos iparág használja, és párás levegővel vagy vízzel érintkezve fokozottan robbanásveszélyessé válhat. Az elsődleges információk szerint egy orosz tulajdonú teherszállító hajó rakománya maradt évek óta a bejrúti kikötőben, egy petárda gyár szomszédságában. Bár a hatóságok többször kérték annak elszállítását, azt egyik kormány sem tette meg, így a katasztrófa bekövetkezése csak idő kérdése volt Kaiser Ferenc egyetemi docens szerint. A szakértő honlapunk megkeresésére elmondta, hogy a robbanást többszörös emberi mulasztás okozta, szándékosságra semmi jel nem utal. A Katonai Nemzetbiztonsági Tanszék vezetője úgy véli: sok mindenért lehet hibáztatni a libanoni politikai vezetőket, de a most történt katasztrófa elsősorban a rakomány tulajdonosának a felelőssége. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a működésképtelen állam is hibás abban, hogy hét év alatt sem született döntés az ammónium-nitrát elszállításáról és a most berobbant raktár felszámolásáról.

Szöveg: Zavodnyik Blanka

Fotó: AFP