Újra Nagyköveti Fórum a Ludovikán

Az Európai Unió Tanácsának elnökségét január óta betöltő Horvátország budapesti nagykövete, Mladen Andrlić volt a vendége a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika Nagyköveti Fórumának. Az előadó az uniós elnökség tervei mellett szólt a horvát-magyar kapcsolatokról és a brexit utáni Európai Unió jövőjéről.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem immáron 35. alkalommal szervezete meg a nagyköveti fórumot, megnyitva ezzel a tavaszi szemeszter programsorozatát. Breuer Klára, a NKE Nemzetközi Igazgatóság vezetője elmondta: nem véletlenül esett a választás Horvátországra, hiszen a jószomszédi viszony, a közös történelem és a horvát elnökség apropója is erősíti a két ország egyre szorosabb kapcsolatát. Mladen Andrlić nagykövet előadásban külön hangsúlyozta, hogy a 2011-es magyar elnökség rakta le Horvátország Európai Unióhoz való csatlakozásának alapjait. Emellett a mai napig számos olyan közös projekt van a két ország részvételével, amely erősíti a bilaterális kapcsolatokat. „Az elnökség több mindenben jelent első alkalmat Horvátország számára”- fogalmazott Mladen Andrlić, aki hozzáette, hogy az ország először vette át az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, Rijeka pedig először kapta meg az Európa Kulturális Fővárosa címet. A horvát diplomata beszélt az Európai Uniót érintő kihívásokról, amelynek kapcsán megjegyezte: a horvát elnökség célkitűzései igazodnak az Európai Uniót érintő legfontosabb biztonsági kérdésekhez. Szerinte vannak olyan kihívások az EU-ban, amelyekre közvetlenül kell reagálni, más esetekben viszont először egy válaszmechanizmust kell kidolgozni, amely hosszú távon segít megoldani a problémákat.A nagykövet úgy látja, hogy idén olyan kérdésekre kell fókuszálni, mint például a többéves pénzügyi keret, a bővítéspolitika, valamint a migráció és a klímaváltozás. A legnagyobb kihívást szerinte az jelenti, hogy egyben tartsuk Európát egy olyan világban, ahol a tagállamoknak nagyon különböző érdekeik vannak. Az előadását követő panelbeszélgetésen részt vett a nagykövet mellett Marján Attila, a NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar docense, valamint Győri Enikő, az Európai Parlament képviselője. Utóbbi arról beszélt, hogy Európa „jó kezekben van”, a horvát elnökséggel. Marján Attila szerint Horvátországnak több szempontból sincs könnyű dolga, hiszen olyan kérdésekre kell választ találnia, mint például a Brexit, az Európai Unió jövőjéről szóló vita, vagy Donald Trump amerikai elnöksége.

Szöveg: Zavodnyik Blanka