Túl az első X-en

„Legyünk szuperhősök, akik egy X-el megváltoztatják a jövőt“ - fogalmaztak a kecskeméti gimnázium diákjai előadásukban a negyedik alkalommal megtartott „Túl az első X-en - Tehetsz a jövődért, válassz!“ című országos középiskolai vetélkedőn. A hagyományosan a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott rendezvényen a választásokon való részvétel fontosságát is hangsúlyozták a résztvevők.

A versenyre az idei tanévben 118 csapat jelentkezett, amelyből 13 jutott be a döntőbe. A többfordulós vetélkedő célja, hogy a középiskolások találkozhassanak a választásokkal, a demokratikus intézményekkel, valamint tudatosítsák magukban és társaikban, hogy bele tudnak szólni a közügyekbe - fogalmazott köszöntőjében Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke.  Smuk Péter házigazdaként köszöntötte a döntős csapatokat és felkészítő tanáraikat egy olyan eseményen, ahol a választást, mint a demokrácia ünnepét tisztelik meg a résztvevők. Az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar dékánja elmondta, hogy a választásokon kívül kevés más olyan alkalom van, amely több millió embert képes megmozgatni. Szerinte a mozgósítás mindenkinek feladata, ugyanis a részvétellel véleményünket fejezhetjük ki. Smuk Péter fontosnak tartja, hogy a fiatalok foglalkozzanak a közügyekkel: tájékozódjanak és véleményt mondjanak a közös ügyekről. A verseny fő célkitűzése, hogy az európai és a nemzeti választásokat közelebb hozzák a fiatal korosztályhoz - mondta Lővei Andrea. Az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodájának vezetője hozzátette: a vetélkedőn a tárgyi tudás mellett fontos a kreativitás is. A szakmai zsűri munkájában az NKE részéről Smuk Péter dékán mellett Téglási András oktatási dékánhelyettes is részt vett. Az ország különböző pontjairól érkező csapatok közül a tavalyi évhez hasonlóan idén is a budapesti Eötvös József Gimnázium egyik csapata végzett. Előadásukban hangsúlyozták: a „potyautas magatartás” (az „ez az egy nem számít” alapon való távolmaradás a választásokról) rendkívül káros a választások eredményességére és a demokrácia működésének hatékonyságára. Ezen szeretnének változtatni és felhívni kortársaik figyelmét arra, hogy minden vélemény számít. Az első helyezett csapat egy Strasbourgi utazást nyert, az Euroscola program révén. A második és harmadik helyezettek pedig az Európai Parlamentbe látogathatnak el, Brüsszelbe.

Szöveg: Zavodnyik Blanka