Vietnámi vendégek az NKE-n

Magyarország gazdasági fejlődéséről, valamint a közigazgatás helyzetéről és átalakításáról is tájékozódtak a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen az Academy of Politics Region I, Ho Chi Minh National Academy of Politics of Vietnam képviselői.

A vendégek a többi között arra voltak kíváncsiak, hogy Magyarországon milyen szerepet vállal a magánszektor gazdasági fejlődésében az állam, illetve mennyire ügyfélközpontú a közigazgatás menedzsmentje. A találkozón Kováts Antónia nemzetközi irodavezető hangsúlyozta, hogy Vietnam és Magyarország között tradicionálisan harmonikus a kapcsolat, amelynek egyik továbbfejlesztési területe lehet az egyetemi hallgatói és kutatói csereprogramok kiaknázása. Zachar Péter Krisztián nemzetközi dékánhelyettes bemutatta az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar működését, illetve az egyetemi sportéletről is szó esett. A magyar előadók közül Lentner Csaba és Jenei Ágnes előadásaikban a kultúrákban fennálló közigazgatási hagyományokról, illetve azok rendszerváltozástól napjainkig történő változásának okairól, sikereiről és hátrányairól beszéltek. Bartók András az NKE hallgatóinak az ázsiai térség iránti érdeklődéséről, valamint a vietnami nyelvi órák bevezetésének lehetőségéről is beszélt. A vendégek részéről Nguyen Vinh Thanh professzor az állam szerepvállalásával kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy az állam és a vezetők dolgoznak az állampolgárokért, és nem fordítva. Pham Thi Ngoc Dung intézetvezető pedig Vietnam jelenlegi jogszabályi környezetének nehézségeiről, az ottani bürokrácia helyzetéről beszélt hozzászólásában. A látogatáson mind a vietnami, mind a magyar fél egyetértett abban, hogy érdemes szorosabbra fűzni a két intézmény együttműködését.